Lendavčani iz pipe pijejo zdravo pitno vodo.

Spregovorili so o zdravi pitni vodi, saj jim je cilj ohranitev kakovostne vode tudi v prihodnje; Zaščita virov pitne vode ključna za nas in naše okolje...
Lendava - V Sloveniji je podzemna voda glavni vir pitne vode, na območju Lendave pa edini. Da iz lendavskega vodovodnega omrežja več kot 10.000 prebivalcem priteka zdrava pitna voda iz pipe, so predstavili na posebnem posvetu “Zdrava pitna voda”. Hkrati so strokovnjaki prikazali pregled kakovosti pitne vode v Pomurju ter spregovorili o vplivu kmetovanja in ostalih posegov v okolje na kakovost podtalnice. Predstavljena je bila tudi dvojezična brošura “Zdrava pitna voda iz pipe - V Lendavi pijemo zdravo naravno vodo/Egészséges ivóvíz a csapból - Lendván egészséges, természetes vizet iszunk”, ki jo bodo v prihodnjih dneh prejela vsa gospodinjstva v občini Lendava.
Sam posvet se je odvijal v organizaciji javnega podjetja Eko-park d.o.o. Lendava, vodilnega partnerja projekta “Voda je biser okolja/Water is environmental pearl (WEP)/ A víz a környezet gyöngye”, ki se izvaja v okviru čezmejnega sodelovanja Slovenija-Madžarska in v katerem kot partnerja sodelujeta še Zahodno-podonavska direkcija za varstvo okolja in vodno gospodarstvo ter Občina Lendava. Med udeleženci so bili predstavniki pomurskih občin, predstavniki podjetij, komunalnih podjetij, zavodov, šol in vrtcev ter pristojne institucije. V uvodu je Jožef Gerenčer, direktor javnega podjetja Eko-park d.o.o. predstavil partnerje posveta in projekta WEP, ter omenjeno brošuro “Zdrava pitna voda iz pipe - V Lendavi pijemo zdravo naravno vodo/Egészséges ivóvíz a csapból - Lendván egészséges, természetes vizet iszunk”, ki jo bodo v prihodnjih dneh prejela vsa gospodinjstva v Občini Lendava. Prva brošura od skupaj treh ponuja informacije o vodnem zajetju v Gaberju, ki je eno najkakovostnejših zajetij daleč naokoli. Prav tako so predstavljeni kakovostni parametri lendavske pitne vode in izvedbe kemijskih in mikrobioloških analiz. Podana pa je tudi informacija, kam se obrniti v primeru okvar in napak na javnem vodovodnem sistemu. Osnovno sporočilo brošure je, da je skrbno ravnanje s pitno vodo in varovanje vodnih virov ključno za nas in naše okolje.
Stanko Gjerkeš iz podjetja Eko-park je predstavil tehnično delovanje vodovodnega in kanalizacijskega sistema v Lendavi, Danijel Smodiš, direktor Čistilne naprave Lendava pa ravnanje s komunalnimi odpadnimi vodami. Nazorno predstavitev Kakovosti pitne vode v Lendavi ter kdo in kako izvaja nadzor vode, je podala Gizela Ostrič iz javnega podjetja Eko-park d.o.o.. Na omenjeno tematiko se je v nadaljevanju navezala Jožica Goričanec, iz Zavoda za zdravstveno varstvo Murska Sobota, ki je predstavila pregled kakovosti pitne vode v Pomurju in stanje vodo-oskrbe, ki je je deležno 121.812 prebivalcev v 27 pomurskih občinah, kar pomeni, da se 84,9 odstotkov prebivalcev oskrbuje z vodo iz nadzorovanih vodovodnih omrežij.
Vplive kmetovanja na kakovost podtalnice, zakonske regulative varovanja ter obremenitve podzemnih voda pri nas, je predstavil mag. Slavko Lapajne iz Zavoda za zdravstveno varstvo Maribor. Na tematiko vplivov kmetovanja na vodovarstvenih območjih pa se je v nadaljevanju navezala Zita Flisar-Novak iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zavod Murska Sobota. Posvet je sklenila Ana Bucalo, predstavnica Inštituta za hidrogeologijo in okolje, Geo-Aqua, ki je na primeru izgradnje pomurske avtoceste predstavila vplive posegov v okolje in prostor na kakovost podtalnice in s tem pitne vode ter kako z redno kemično mehansko revitalizacijo lahko uspešno očistimo vodnjake. Strokovnjaki in udeleženci posveta so si ob koncu bili enotni, da je cilj za prihodnje ohranitev kakovostne vode. To lahko dosežemo z osveščanjem prebivalstva in gospodarstva o varovanju okolja. Z zaščito okolja bomo zaščitili in ohranili tudi vire pitne vode.