OBNOVLJIVE PERSPEKTIVE V GRADBENIŠTVU!

Danes opoldne so na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni s krajšo slovesnostjo odprli letošnji, 24. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov Megra. Namesto napovedane ministrice za ...
Minister Vlačič odprl 24. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov „Megra 2011“ Gornja Radgona - Danes opoldne so na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni s krajšo slovesnostjo odprli letošnji, 24. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov Megra. Namesto napovedane ministrice za gospodarstvo Darje Radič je sejem odprl prometni minister dr. Patrik Vlačič. Ob tem je izpostavil, da je vlada naredila nekaj pomembnih korakov za izboljšanje razmer v gradbeništvu, med katerimi so tudi zakoni za zmanjšanje plačilne nediscipline. Kar precej ostrih besed na račun dvoletne pasivnosti slovenske vlade pri reševanju gospodarskih težav in in s tem problemov gradbeništva pa je izrekel Brane Selak, predsednik Zbornice gradbeništva in industrije gradbenih materialov, ki je dejal, da panogo najhujše šele čaka,. Prednostne infrastrukturne naložbe v letošnjem in prihodnjem letu bodo izboljšave železniške infrastrukture, za kar bodo namenili čez milijardo evrov, gradnja logističnih terminalov, nadgradnja Luke Koper, pa tudi naložbe v letališča v Ljubljani, Mariboru in Portorožu. Na področju avtocestnega programa bo v obnovitvena dela na avtocestah na voljo 39 milijonov ter za glavne in regionalne ceste 67 milijonov evrov.
»Čas za neukrepanje je potekel. V prihodnjih mesecih bodo zaradi kroničnega pomanjkanja likvidnostnih sredstev in ignoriranja bank povzročene največje luknje v državnih projektih, ustavljenih bo veliko gradbiščih in dodatno odpuščenih veliko gradbenih delavcev… Potrebovali bi interventni zakon za rešitev slovenskega gradbeništva, država Slovenija pa bi morala zaradi velikih težav z načrtovanjem, in koordinacijo dela ustanoviti direktorat za gradbeništvo, ki bi imel posebna pooblastila in bi bil sposoben reševati zastavljene cilje.,« je med drugim povedal Brane Selak. Prometni minister Vlačič se z njegovim pesimizmom ni strinjal, saj je Vlada R Slovenije v zadnjem letu sprejela kar nekaj pomembnih ukrepov. Tako so za zmanjševanje plačilne nediscipline sprejeli tri zakone, ukrepe pa so sprejeli tudi za izboljšanje položaja upnikov v izvršbenih postopkih. Slavnostni govornik pa je prisotne gradbenike opozoril, naj se začnejo ozirati za priložnostmi na tujih trgih, vsekakor pa je čas, v katerem se nahajamo, v marsičem prelomen. Vlačič je izpostavil zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, ki določa najdaljše plačilne roke, zakon o javnem naročanju, ki odpravlja pomanjkljivosti pri neposrednih plačilih podizvajalcem, ko so ti kapitalsko povezani s ponudnikom, in dopolnitev zakona o davku na oddano vrednost, po katerem zavezanci povečajo svojo davčno obveznost, če računov ne plačajo v predvidenem roku. Skupaj z zakonom o izvršbi in zavarovanju ter spremembami insolvenčne zakonodaje naj bi po Vlačičevih besedah izboljšali položaj upnikov v izvršilnih postopkih in zagotovili varstvo upnikov insolvenčnega dolžnika.
„Vlada si prizadeva, da bi spodbudila povpraševanje v gradbeništvu zlasti v treh smereh. S pospešitvijo dela pri pripravi ključnih infrastrukturnih projektov v Sloveniji na področjih energetike, prometa in okolja, z izvajanjem energetske učinkovitosti, s spodbujanjem izkoriščanja obnovljivih virov energije ter z okrepljeno podporo slovenskemu gospodarstvu na tujih trgih“, je poudaril Vlačič in kot prednostne naložbe v letih 2011 in 2012 naštel izboljšanje železniške infrastrukture vključno z vlaganjem v logistične terminale, nadgradnjo in posodobitev Luke Koper, pa tudi naložbe v letališča Ljubljana, Maribor in Portorož.
V avtocestnem programu so samo letos predvidena gradbena dela v vrednosti 38 milijonov evrov, dodatno bodo razpisi za večja avtocestna dela, za naložbe v glavne in regionalne ceste pa je namenjenih 67 milijonov evrov. Za učinkovito rabo energije sta razpisa Eko sklada v višini 12 milijonov evrov, za spodbujanje učinkovite rabe energije in obnovljive vire pa letošnja vsota presega 120 milijonov evrov, je povedal Vlačič, ki ugotavlja, da še ne moremo z gotovostjo reči, da je kriza v gradbeništvu dosegla dno.
Direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec pa je v nagovoru poudaril, da se bo moralo slovensko gradbeništvo prestrukturirati iz masovnega in količinskega v kakovostno in inovativno, njegova največja perspektiva pa so obnovljivi viri energije in obnovljivi gradbeni materiali. Na otvoritvi Megre, na kateri se na 16.500 kvadratnih metrih razstavnih površinah predstavlja 360 razstavljavcev iz 14 držav, je prisotne pozdravil tudi župan Gornje Radgone in poslanec DZ Anton Kampuš. Sejem pa bo odprt do soboto, 2. aprila.