ZLATKU ERLIHU ZLATI GRB ZA LETO 2009

V občini Gornja Radgona cenijo delo obrtnikov in podjetnikov...
Podobno kot že vrsto let, so v Gornji Radgoni, tudi ob letošnjem, 14. po vrsti občinskem prazniku podelili občinska priznanja. Slednjih je letos bilo kar šest, saj so podelili tudi najvišje občinsko priznanje – naslov častni občan, in sicer Cilki Dimec Žerdin (po smrti akademika dr. Antona Trstenjaka in mnsg. Franca Puncerja, tako ima občina Gornja Radgona znova častna občana: Majdo Bisckey, Slavka Lončariča in Cilko Dimec Žerdin). Poleg tega so podeljeni bronasti, srebrni in zlati občinski grb ter listina občine Gornja Radgona, radgonski župan Anton Kampuš pa je podelili tudi drugo največje občinsko priznanje, in sicer nagrado akademika dr. Antona Trstenjaka, ki jo je za življenjsko delo prejel Branko Klun.
In tako kot praktično vsako leto je tudi letos eno izmed priznanj ramalo tudi v roke uspešnega podjetnika, s čem se je potrdilo, da v občini Gornja Radgona cenijo dosežke obrtnikov in podjetnikov. Letos je Območno podjetniška zbornica Gornja Radgona, sicer podala dva predloga, občinska komisija pa je ugodila enemu, in sicer je tretje najvišje priznanje - zlati grb občine Gornja Radgona, prejel ugledni podjetnik Zlatko Erlih je že dolga leta samostojni podjetnik z dejavnostjo intelektualnih storitev, ob tem je izjemno dejavne v OOZ Gornja Radgona.
Zlatko Erlih je februarja 1992 ustanovil samostojno podjetje z dejavnostjo, intelektualne storitve. Pet let je delal sam, iskal rešitve, raziskoval in pomagal predvsem drugim-tistim, ki so želeli na samostojno pot, pa morda niso imeli dovolj znanja, sredstev, idej .Od leta 2003 zaposluje sedem delavcev, ima pa tudi veliko zunanjih sodelavcev. Družba je organizacijsko razdeljena na tri oddelke: oddelek za poslovni načrtovanje, oddelek za podjetniško izobraževanje in računovodski oddelek. Tako v podjetju SUN nudijo različne oblike pomoči in storitev podjetnikom, kot so: Poslovno podjetniško svetovanje-generalistično in specialistično, podjetniško usposabljanje posebnih ciljnih skupin, izdelavo investicijskih programov in poslovnih načrtov, investicijsko načrtovanje in investicijsko-finančni inženiring s poudarkom na pripravah prijav na javne razpise, kadrovsko-sanacijsko in organizacijsko načrtovanje, različne oblike izobraževanja v obliki podjetniških delavnic za odrasle, usposabljanje osnovnošolske mladine v podjetniških krožkih, neformalno izobraževanje za podjetništvo (mladina in odrasle osebe ob pričetku delovanja), računovodski servis za cca 70 malih podjetij, društev, zavodov…, razvojno načrtovanje za potrebe lokalnih skupnosti, razvojno projektno delo - Interreg (priprava in izvedba), izdelavo marketinških strategij in operativnih načrtov trženja…
Dosedanje delovanje na področju podjetništva in malega gospodarstva je vezano predvsem na delo v lastni obratovalnici, kasneje v družbi z omejeno odgovornostjo in v zadnjem času tudi v zasebnem zavodu. Njegovo podjetje se projektno povezuje trudi s številnimi poslovnimi partnerji. Eden izmed zelo dobrih programov je tudi Podjetniški krožek za osnovnošolce, katerega so izvajali po celotni državi. Ideja o podjetniških usposabljanjih osnovnošolcev in prva delovna gradiva so Zlatkovo avtorsko delo, zato so ga nekateri poimenovali »oče podjetništva za mlade v Sloveniji«. S tem programom so naredili pionirsko delo. Osnovna šola Gornja Radgona je v času izvajanja programa nosila naziv »mesto podjetništva za mlade«. Za vse posameznike, ki se šele podajajo na negotovo pot podjetništva, je za prvo pomoč še kako pomembno podjetje kot je SUN Zlatka Erliha. Za lokalno skupnost pa ni nič manj pomembna razvojna agencija PORA, za ustanovitev katere si je Zlatko Erlih vrsto let prizadeval in je njen idejni vodja od začetkov ustanavljanja do ustanovitve. Pred časom so končali tudi celovito usposabljanje in skupaj z lokalnimi partnerji prišli do tega, da v okviru VEM točke, podjetja in potencialni podjetniki dobijo konkretne informacije in napotila ali lahko ustanovijo svoje podjetje.
Ambicija Zlatka Erliha in njegovega podjetja je, da bi našli poslovne povezave s sorodnimi podjetji v tujini, predvsem zaradi sodelovanja pri natečajih za mednarodna sredstva in zaradi prenosa njihovih izkušenj v tujino. Usposobili in izpilili so se za pripravo prijav na mednarodne razpise Evropskih strukturnih skladov. Splet okoliščin jih je pripeljal do točke, da želijo in hočejo postati specializirano podjetje za razvojno načrtovanje in priprave prijav na razpise Evropskih strukturnih skladov. Zlatko Erlih je zelo aktiven član Območne obrtno-podjetniške zbornice Gornja Radgona in član v organih zbornice, kjer s svojim znanjem, vztrajnostjo in neumornim delovanjem pripomore k uspešnemu delovanju...
Podjetje je posebej »zaslovelo« s pripravo in izvajanjem celovitega programa „Podjetniški krožek za osnovnošolce, ki ga je od leta 1995 do leta 2005 izvajalo po celotni državi. Ideja o podjetniških usposabljanjih osnovnošolcev in prva delovna gradiva so Zlatkovo avtorsko delo, zato so ga nekateri poimenovali »očeta podjetništva za mlade v Sloveniji«. Za krožek je bila v nadaljevanju pripravljena vsa potrebna literatura in delovni zvezki, pripravljeni so bili tudi programi usposabljanja mentorjev. V desetih letih se je skozi ta program podjetništva in podjetnostnih skrivnosti lotilo blizu 7.000 otrok iz 123 osnovnih šol, v mentorsko mrežo pa je stopilo okrog 220 sodelavcev iz cele države. Program je bil uspešno prodan v Črno Goro, kjer so usposobili prvih 20 sodelavcev in vodjo projekta. Prav letos je program prerasel v izbirni predmet za devetletno osnovno šolo,pri njegovem izvajanju pa bodo uporabljali literaturo pripravljeno v podjetju SUN. Program, s katerim se država še vedno rada pohvali na EU spletnih straneh, je bil po 10 letih delovanja ustavljen zaradi nedorečenega financiranja. Kljub temu je potrebno ugotoviti, da so v podjetju naredili pionirsko delo, ki še danes predstavlja rariteto v EU prostoru in na to so zelo ponosni. Ne nazadnje je Gornja Radgona in njena osnovna šola v času izvajanja programa nosila neuradni naziv »mesta podjetništva za mlade«
V širšem prostoru se je podjetje uveljavilo pri pridobivanju subvencij po razpisih, ki imajo med viri tudi sredstva Evropskih strukturnih skladov. Ambicija SUN-a je, da bi našli podobne poslovne povezave s sorodnimi podjetji v tujini, predvsem zaradi sodelovanja pri natečajih za mednarodna sredstva in zaradi prenosa njihovih izkušenj v tujino. Usposobili in izpilili so se za pripravo prijav na mednarodne razpise(Evropske strukturne sklade). Izvedli so kar nekaj večjih projektov, kjer so v času prijav pristavili tudi svoj delež. Njihove izkušnje so tako že predstavljene kolegom iz Hrvaške. Splet okoliščin jih je pripeljal do točke, da želijo in hočejo postati specializirano podjetje za razvojno načrtovanje in priprave prijav na razpise Evropskih strukturnih skladov.