Tudi letos rekordi tekačev in obiskovalcev?

Vse bližje je 36. Maraton treh src, ki bo spet gostoval še v Avstriji.
Na „privezu“ ob mostu čez Muro v Gornji Radgoni je potekala posebna novinarska konferenca, na kateri so župani občin skoz katere poteka maraton, in predstavniki organizacijskega odbora, predstavili letošnji 36. Maraton treh src, ki bo tudi letos nekaj posebnega. „V organizacijskem odboru maratona smo zelo veseli, da smo letos s progo, ki bo v soboto, 21. maja, kar štirikrat prečkala mejo med Slovenijo in Avstrijo, uspeli uresničiti željo mnogih tekačev po enem samem krogu,“ je o ključni novosti najbolj srčnega športnega dogodka v Sloveniji na predstavitvi v Gornji Radgoni spregovoril Boštjan Gerlec, predsednik organizacijskega odbora, ki je poudaril, da pri maratonih, ki imajo dva kroga, motivacija v drugem krogu precej pade, en krog pa je tudi priporočilo Zveze mednarodnih maratonov in cestnih tekov AIMS, ki je novo progo Maratona treh src tudi uradno izmerila in potrdila.

Prvi pozitiven odziv na novo progo je prišel takoj na začetku s strani naših avstrijskih sosedov, ki so idejo sprejeli z odprtimi rokami in nam zavzeto pomagajo pri njenem uresničevanju. Nova proga je bila zelo všeč tudi testnim tekačem, ki so jo pretekli ob uradni meritvi. To je potrdil tudi Igor Škrinjar, eden od testnih tekačev, ki je progo že testiral in poudaril, da je proga razgibana in atraktivna. „Maraton treh src zame tudi z novo progo ostaja najljubši tekaški dogodek in prav vsem priporočam, da pridejo v Radence in se na lastne noge prepričajo o tem,“ je dejal Škrinjar. Najbolj oprijemljiv dokaz, da je bila odločitev za novo traso pravilna in da je nova proga privlačna, pa je že zdaj bistveno večje število (do 20.4. več kot 4.700) prijav kot v enakem obdobju lani. Organizatorji zato pričakujejo rekordno udeležbo in čudovit tekaški praznik na maratonu, ki slovi po neverjetnem vzdušju.

K slednjemu pomembno prispevata dolgoletna podpora Radenske ter okoli 900 prostovoljcev, kar predstavlja skoraj polovico vseh prebivalcev Radencev. Marko Pintarič, generalni sekretar organizacijskega odbora, je podrobneje predstavil vse proge, ki jih imajo udeleženci Maratona treh src na voljo. To so veliki maraton Radenska Classic (42,195 km), polmaraton Radenska Light (21,098 km), tek Radenska Naturelle (10 km), Oazin tek (5,5 km) ter tekmovanje v nordijski hoji (9 km). Tu je seveda še netekmovalni program, ki bo obsegal Veveričkin in srčkov tek za otroke ter Pohod treh src. Na predstavitvi so o pomenu Maratona treh src za lokalno skupnost, o pomenu sodelovanja in preseganja različnih oblik meja spregovorili tudi župani petih občin, skozi katere bo letos potekal Maraton treh src – Janez Rihtarič, župan občine Radenci, Stanislav Rojko, župan Gornje Radgone, Drago Vogrinčič, župan Cankove, Franc Horvat, župan občine Tišina ter župan avstrijske občine Bad Radkersburg Heinrich Schmidlechner. „Zelo me veseli, da bo svetovno znani Maraton treh src ponovno potekal tudi skozi Bad Radkersburg. S tem smo si sosedje, ki si delimo življenjski prostor, še korak bližje, kar pomembno prispeva h kakovosti življenja na obeh straneh meje. Maraton v sebi nosi sporočilo prijateljskega sodelovanja in podpore. Še posebej v teh časih je ključno, da drug drugemu zaupamo, saj bomo izzive in naloge prihodnosti lažje premagali in izpeljali skupaj,“ je izpostavil Heinrich Schmidlechner.

„Proga bo tekače velikega maratona Radenska Classic vodila iz Radencev v Gornjo Radgono, kjer bodo tekači prečkali most na Muri - in s tem mejo med Slovenijo in Avstrijo – ter pot nadaljevali preko avstrijske Radgone (Bad Radkersburga) in Zenkovcev (Zeltinga) nazaj v Slovenijo, skozi Cankovo, Skakovce, Krajno in Gederovce, nato pa spet za nekaj časa v Avstrijo, skozi Žetince (Sicheldorf) in Potrno (Laafeld) nazaj v Radgono in ponovno preko Mure v Gornjo Radgono, od tu pa skozi Orehovce in Boračevo do cilja v Radencih. Na 21 km se v avstrijski Radgoni tekači vrnejo proti Radencem. Ostale proge pa so enake, kot so bile doslej, kot tudi pohod po okoliških gričih. Kot že 25 let poteka tudi otroški del tekov po parku v okolici zdravilišča. Na 230 m je najvišja točka maratona, ki ima 200 m višinske razlike. Proga je bolj razgibana, kot je bila, ni pa pretiranih vzponov. Le en del, 1,5 km proge, ni asfaltiran, ker gre po makadamu po gozdu“, je dejal Marko Pintarič, predsednik AZS Roman Dobnikar pa dodaja: „Atletska zveza Slovenije nadaljuje sodelovanje z organizatorji maratonov, Radenci pa so povsem v vrhu po organizaciji in pomenu. Približno 600 podobnih prireditev poteka pri nas vsako leto, včasih tudi po pet, šest na dan, in tudi rekreativcem moramo ponuditi odgovor, kateri tek je boljši in pomembnejši. V zvezi se bomo tudi bolj sistematično lotili tekov na dolge proge. Stane Rozman ima še vedno državni rekord na 10.000 m, ki ga je dosegel leta 1983. Še pomembneje pa je, da dosežemo čim večjo razširjenost tekov tudi med prebivalci naše države“.

Rok za prijave je peti maj, prireditelji pa pričakujejo več kot 5000 tekačev, s teki otrok in pohodniki pa nad 10.000 aktivnih udeležencev. Organizirali bodo vrtec za otroke z jahalnim kotičkom, lutkovnimi predstavami in drugimi aktivnostmi, v večernih urah bodo pripravili tradicionalni koncert z osrednjimi gosti Big Foot Mamo, maraton pa bodo obiskali tudi slovenski nordijski smučarji, pričakujejo pa tudi, kot v zadnjih treh letih, tudi skakalnega šampiona Petra Prevca. Kot zanimivost, lani je na 21 km, ki je štel za DP, drugo mesto zasedla smučarska tekačica Lea Einfalt in kot najvišje uvrščena Slovenka osvojila državni naslov. Lani sta na 42 km zmagala Kenijca Silas Kiprono Too (2:16:20) in Jepkurui Biwot Gladys (2:40:14). Oba bosta naslova branila tudi letos, ko ponovno večina najboljših tujih tekačev prihaja prav iz Kenije, nastopila pa bo tudi Hrvatica Marija Vrajić, ki je lani v Radencih tekla olimpijsko normo. Slovenske barve bo branil kandidat za olimpijske igre v Riu de Janeiru Tone Kosmač, ki je olimpijsko normo dosegel lani v Zagrebu, slednjo pa mora potrditi v Radencih, kar je pogoj za nastop v Riu.

Organizatorji so pripravili tudi nagradni sklad; za prvo mesto v moški in ženski konkurenc bo na voljo 1000 evrov, po 750 za drugo in 500 za tretje mesto na 42 km, v polmaratonu pa bodo za prve tri razdelili po 500, 300 in 150 evrov. Prvič bodo posebej za slovenske maratonce razpisali nagrade, po 200, 120 in 80 evrov za prve tri 42 km, razen, če bi si kdo pritekel prva tri mesta v absolutni konkurenci; nagrade se ne seštevajo. Maratona treh src si ni mogoče predstavljati brez partnerstva z Radensko, ki ta dogodek podpira že od vsega začetka. Tako dolgotrajna partnerstva v športu so tudi v svetovnem merilu prava redkost. Kot zagotavlja direktor Radenske Marián Šefčovič, Radenska tudi v prihodnje ostaja velika podpornica slovenskega športa, „saj pri športu brez velikega srca prav tako ne gre. Izjemno me veseli, da lahko ob že 36. Maratonu treh src ponovno pokažemo, kako predani smo v Radenski tej prireditvi in kako zavezani smo promociji zdravega načina življenja. Naša osredotočenost na podporo športu in športnikom se ne bo spremenila, saj si tudi skupina Kofola prizadeva za zdrav način življenja ter na Češkem, Slovaškem in Poljskem podpira kar okoli dvajset različnih tekaških prireditev in kopico drugih športnih aktivnosti, organizacij in tekmovalcev“.

Maraton treh src slovi kot izjemen športni, pa tudi družabni dogodek, saj je za popoln užitek in zabavo poskrbljeno od jutra do večera. V petek, 20. maja, bo tako v Hotelu Radin potekala tradicionalna otvoritev 36. Maratona treh src s humanitarnim dogodkom, v soboto, na dan maratona, pa bo dogajanje spremljal bogat program dnevnih dogodkov, ki bodo obsegali vse od nastopov glasbenih in plesnih skupin do jahalnega in bralnega kotička. Od 8. do 14. ure bo v Hotelu Radin obratoval tudi brezplačni vrtec za najmlajše v sodelovanju z Vrtcem Radenci, večer pa bodo razgreli nihče drug kot Big Foot Mama. Kot je malo za šalo, malo zares poudaril Gorazd Gider, predstavnik Zdravilišča Radenci, Radenci v nasprotju s splošnim prepričanjem niso na koncu sveta, temveč le kakšno urico in pol udobne avtocestne vožnje iz prestolnice.

„Neverjetna energija maratona, živahno večerno dogajanje, čudovita narava pokrajine ob Muri ter kulinarične dobrote so res dobri razlogi, da iz tekaške dogodivščine nastane nepozaben konec tedna.« Da bi ga udeležencem še bolj približali, v Zdravilišču Radenci vsako leto pripravijo poseben maratonski paket, ki, med drugim, vključuje dve nočitvi s polpenzionom, startnino za izbrani tek (velja za rezervacije do 5.5.), masažno kopel za noge in neomejeno kopanje v termah. Tekači in pohodniki pa bodo ob prijavi deležni še presenečenja v obliki posebne ugodnosti za kopanje v termalnem kompleksu Zdravilišča Radenci. Slednje, ki je danes del največje turistične skupine v Sloveniji, delujoče pod blagovno znamko Sava Hotels&Resorts, je namreč z dogodkom še posebej povezano, saj je sta start in cilj vse od začetka prireditve pa do danes pred osrednjim hotelom Radin, ki se, med drugim, ponaša tudi z oznako »pohodniški hotel“, je dejal Gider.

Na Maratonu treh src se bo pisalo veliko lepih tekaških zgodb. Tako bo v Radencih normo za olimpijske igre potrjeval Anton Kosmač, ki je normo sicer že dosegel ali v Zagrebu, a jo mora letos še potrditi na polmaratonu s časom 1:08. Olimpijsko normo je že dosegel tudi slepi maratonec Sandi Novak, ki je že potrdil udeležbo na polmaratonu Radenska Light, maratonsko progo Radenska Classic pa bo nekaj tednov po svojem 50. rojstnem dnevu kot svoj natanko 50 maraton pretekla nekdanja slovenska olimpijska predstavnica Helena Javornik. »To je res čudovita zgodba, zgodba o vrhunski karieri in o enkratni ženski, zato smo izjemno ponosni, da je Helena za svoj 50 maraton izbrala prav nas,« je izpostavil Marko Pintarič. Helena Javornik je na Maratonu treh src doslej nastopila že 17-krat, od tega je šestkrat zmagala na maratonu, prav tolikokrat na polmaratonu ter enkrat na teku na 10 kilometrov.