Občni zbor Čebelarskega društva Negova

Desetletnice društva ne bodo posebej praznovali...
Čebelarsko društvo Negova je po številu članov na področju občin Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sv. Jurij ob Ščavnici najmanjše. Vseeno je njihova skrb, združiti čebelarje, da bi bili močnejši in uspešnejši, ter da bi se tako lažje borili proti čebeljim boleznim. O tem so razpravljali tudi na rednem letnem občnem zboru, ki se je, 26. februarja, odvijal na Kmečkem turizmu Pri Alenki v Gornjih Ivanjcih. Na zboru, katerega so se udeležili dudi gostje med njimi predsednik Čebelarske zveze društev Pomurja dr. Stanko Kapun, predstavnik svetovalne službe ČZ Slovenije g. Sinic, ravnateljica OŠ Dr. Antona Trstenjaka v Negovi Slavica Trstenjak ter predstavniki ČD Apače in Sv. Jurija ob Ščavnici.
O delu društva in o načrtih za prihodnje je poročala predsednica društva Alenka Kaučič. Kot je bilo povedano, je društvo izvedlo več aktivnosti pri katerih so sodelovali člani društva. Med drugim so se udeležili akcije Medeni zajtrk na OŠ v Negovi, s svojimi izdelki pa so se predstavili tudi na tradicionalnem farnem žegnaju v Negovi. O delu čebelarskega krožka na OŠ v Negovi je poročala mentorica, sicer ravnateljica OŠ Dr. A. Trstenjaka, Slavica Trstenjak. Kot je dejala, si prizadevajo, da bi otroci, ki so vključeni v krožek čim bolj spoznali pomembnost čebelarstva. Ob tem se je zahvalila najstarejšemu čebelarju v Negovi Jožetu Krambergerju, za strokovno in praktično vodenje krožka. Pohvalila je tudi ČZ Slovenije, ki izdatno pomaga krožku pri nabavi potrebnih rekvizitov za mlade čebelarje.
V razpravo se vključil tudi predsednik ČZP dr. Stanko Kapun, ki je obširneje razpravljal o lanskoletnem masovnem umiranju čebel na področju Pomurja. Kot je dejal, še do danes niso odkriti povzročitelji pomora. Po njegovem, je bila zadeva pometena pod »preprogo«. Boji se, da bi se lahko tudi letos to ponovilo. V razpravi so se čebelarji dotaknili zdravljenja čebel od varoje s pomočjo zdravila v obliki paste, ki so ga prejeli čebelarji kot pomoč pri zatiranju varoje. Večina je menila, da bi, če bi zdravili samo s to pasto, ostali brez čebel. Tako si čebelarji še naprej pomagajo, tako, da na »svoj« način uničujejo varojo. Svetovalec Sinic pa je dejal, da je naloga svetovalcev ČZ Slovenije na terenu pomagati čebelarjem, zlasti mladim, pri njihovih težavah. Predstavnik občine Milan Nekrep, je pohvalil OŠ Negova, da s čebelarskim krožkom vzbuja pri mladih zanimanje za čebelarstvo. Predsednica Alenka Kaučič, je dejala, da zaradi skromnih sredstev s katerimi razpolaga društvo, ne bodo posebej praznovali 10 letnice delovanja društva. Veseli pa so, da se članstvo veča, saj so tudi na tem zboru v svoje vrste sprejeli 4 nove člane.