KRAJANKE BREZOVCEV NAVDUŠILE Z ADVENTNIMI VENČKI

Ko se pridne vaščanke nekaj odločijo..., nastane enkratna razstava
Ob začetku adventnega časa, ki v Katoliški in Evangeličanski cerkvi pomeni pripravo na božič, so konec minulega tedna po številnih krajih potekale različne adventne prireditve, delavnice in razstave. Vidna priprava priprav na praznovanje božiča je vsekakor adventni venec s svečami, ki jih verniki prižigajo štiri nedelje. Ta običaj se je, kot je pojasnila etnologinja Nena Židov, po Sloveniji kot okras uveljavil šele v 80. letih 20. stoletja. Z adventnim časom v Katoliški cerkvi začenjamo novo cerkveno leto in neposredno pripravo na praznik Gospodovega rojstva, kot poudarjajo v Slovenski škofovski konferenci, kjer dodajajo, da se čas priprave na božič začenjajo s prvo adventno nedeljo, zaključi pa se v tednu po četrti adventni nedelji na božično vigilijo, 24. decembra.
In do takrat bo po slovenskih domovih zagorelo veliko sveč na adventnih venčkih. Nekaj slednjih pa bo prišlo tudi iz Brezovcev, vasi z okoli 260 prebivalcev, v občini Puconci. Skupina tamkajšnjih žensk, članic Športno-kulturno-turističnega društva Breza, na čelu z Alenko Balažic, se je namreč odločila pripraviti tradicionalno razstavo adventnih venčkov ter drugih okraskov povezanih z adventnim časom, predvsem božično – novoletnih aranžmajev. In tisto, kar so mnogi obiskovalci lahko videli v domačem gasilskem domu, lahko ocenimo z eno samo oceno: Čudovito! Takšno oceno so namreč delili prav vsi, kajti pridne ženske - dekleta so se dejansko potrudilo. Zato ne preseneča, da so skoraj vsi razstavljeni eksponati, po tridnevni razstavi, bili razgrabljeni in so tako končali v mnogih domovih, lokalih, kapelicah ipd. Zanimivo pa je, da je celotno razstavo z veliko enkratnimi eksponati pripravilo le sedem oseb, čeprav je razstavljenih bilo nad 200 eksponatov, okoli 100 venčkov in drevesc, ostalo pa drugi okraski in druge reči povezane z božičnim časom. In če so lani imeli v ospredju gozd, je letošnja razstava bila bolj v baročnem slogu...
„Cilj nam je bil, da bi pritegnili čim več krajank in krajanov, da bi s svojimi idejami popestrili življenje v kraju. Zato nas se je zbrala skupina šestih – sedmih žensk, in nastali so izdelki, ki jih mnogi ocenjujejo kot dobre. S tem smo potrdile, da si doma lahko marsikaj narediš, le malo domišljije in idej je potrebnih. Vesele smo, da tudi naši otroci imajo voljo, veselje in tudi ideje, saj je boljše če se ukvarjajo s koristnimi rečmi, kot da se zadržujejo po gostinskih lokalih ali pri kakšnih nečednih zadevah. Sicer pa smo za izdelovanje naših adventnih vencev in drugih okraskov uporabile veliko različnih materialov. Praktično vse smo uporabile, kar nam je prišlo pod roko. In vse smo pobrali iz gozda, z njive, vrta, sadovnjaka, vinograda ter iz svojih shramb, dnevnih sob in celo spalnic..., le nekaj malenkosti, predvsem sveče, smo kupili. Vse skupaj smo naredile v dveh tednih, dodatni teden pa smo zbirale material“, nam je povedala Alenka Balažic, ki je pri celotni zadevi naredila največ. Dodala je tudi, da so nekaj eksponatov prodali po razstavi, nekaj pa jih bo končalo v Termah Vivat v Moravskih Toplicah, kjer je sama tudi zaposlena.
Advent - priprava za božič
Latinska beseda »adventus« pomeni »prihod«. V krščanskem jeziku se to nanaša na prihod Jezusa Kristusa. Cerkvena liturgija imenuje advent vse štiri tedne pred božičem in jih pojmuje kot priložnost za pripravo na Gospodov prihod z upanjem in kesanjem. Liturgična barva za ta čas je vijoličasta, kar pomeni spokornost. Adventni čas je za kristjane poseben čas, ker nas vabi, da se spomnimo na preteklost, nas spodbuja, da živimo v sedanjosti in da se pripravimo na bodočnost. Advent ima trojni namen, in sicer: Spominjati se preteklosti: Praznovati in premišljevati o Jezusovem rojstvu v Betlehemu. Gospod je že prišel in se rodil v Betlehemu. Utelesil se je, postal človek, poln skromnosti in uboštva. Prišel je kot kdorkoli od nas, človek med ljudmi. To je bil njegov prvi prihod. Živeti v sedanjosti, kar pomeni, da vsak dan našega življenja doživljamo »prisotnost Jezusa Kristusa« v sebi in da je On po nas prisoten v svetu. Živeti v pravičnosti in ljubezni, vselej budni; hoditi po Gospodovi poti. Priprava na bodočnost: Pripravimo se na »parusijo«, to je na drugi prihod Jezusa Kristusa v veličastvu njegove slave. Tedaj bo prišel kot Gospod in Sodnik vseh narodov in bo nagradil z Nebesi vse, ki so v Njega verovali in živeli kot zvesti otroci Gospodovi in dobri bratje drugim. Čakamo na Njegov veličasten prihod, ki nam bo prinesel odrešenje in večno življenje brez trpljenja.
V Evangeliju nam pogostokrat govori Jezus Kristus o Parusiji in pravi, da »ne vemo ne dneva ne ure«, ko se bo to zgodilo. Zato nas Cerkev v Adventu vabi, da se pripravimo na ta dogodek s pregledom naše preteklosti in načrtovanjem naše bodočnosti. Izkoristiti moramo ta čas za razmislek o tem, koliko smo bili doslej dobri, in kaj bomo storili, da bomo boljši kot do zdaj. Pomembno je, da se v življenju ustavimo in da razmislimo o svojem duhovnem življenju in svojem odnosu do Boga in bližnjega. Sleherni dan moremo in moramo biti boljši. V Adventu moramo načrtovati, da bomo dobri ne samo v tem času, temveč vselej. Premisliti moramo, kaj nas najbolj stane in naredimo sklepe, da ne pademo v iste napake.
Pomnimo: Advent je čas štirih tednov pred božičem. Advent je čas priprave, upanja in kesanja za naše grehe, ob pričakovanju prihoda našega Gospoda. V Adventu se pripravljamo na božič in na drugi Kristusov prihod na svet, ko se bo vrnil kot Kralj vsega vesolja. Ta čas je priložnost, da pomislimo, kakšno je bilo naše duhovno življenje, naše življenje v odnosu z Bogom in priložnost, da se na novo spreobrnemo. Je tudi čas, ko si lahko začrtamo smer svojega življenja in sklenemo, kako lahko postanemo boljši kot doslej. Varujmo svojo vero. V tem času pa nas »bombardirajo« z reklamnimi oglasi za nakupovanje vsega mogočega in nas vabijo na vsa mogoča praznovanja. Vse to pa nas utegne privesti do tega, da pozabimo na pravi smisel Adventa. Potrudimo se, da bomo živeli ta liturgični čas poglobljeno, v krščanskem smislu. Na ta način bomo preživeli Gospodov božič prevzeti od Njega, ki je Gospod božiča.
V Katoliški cerkvi poznajo dva"Gospodova prihoda", in sicer je prvič Jezus Kristus prišel na svet kot človek po materi Mariji, njegov drugi prihod pa kristjani pričakujejo na sodni dan. Adventni čas ima tako dvojen značaj, poleg priprave na praznovanje spomina prihoda"Božjega Sina"med ljudi na božični dan je advent tudi čas pričakovanja drugega Kristusovega prihoda ob koncu časov. Zunanja in vidna priprava na praznik je adventni venec s štirimi svečami, na katerem bodo verniki po domovih in v cerkvah na prvo adventno nedeljo prižgali eno svečo, potem pa vsak naslednji teden še po eno."Naraščanje luči pomeni rast dobrega v našem življenju". Poleg zunanjih in materialnih priprav pa k pripravi na cerkvene praznike sodi tudi duhovna priprava v obliki molitve in duhovne poglobitve, lahko pa tudi v obliki prejema zakramenta sprave, odpovedi, posta, dobrih del ali miloščine. Čas pričakovanja novega življenja za mnoge kristjane pomeni čas osebnega iskanja in solidarnosti z bližnjimi in/ali posebej potrebnimi.