Ob Črnčecovi domačiji v Spodnjem Gasteraju spet stoji Berlilčov križ

Slovenske Gorice, pravzaprav zgornji del Štajerske...
Slovenske Gorice, pravzaprav zgornji del Štajerske, je posejan z mnogimi verskimi znamenji, ki so jih prebivalci postavljali v spomin na tragične dogodke. Najstarejša, ki so bila postavljena v spomin na kugo in kolero, katera je množično pobirala človeška življenja, so stara več sto let. Ohranjena so po zaslugi tega, da so bila izdelana iz kamna, ki se je ohranil vse do danes. V spomin na manjše tragične dogodke ali v zahvalo, so ob cestah in pešpoteh postavljali kapelice, pozneje tudi obcestne križe. Križi so bili skoraj vedno leseni, zato jih je bilo treba obnavljati. Značilnost takih križev, ki so postavljeni v »zgornjem« delu Štajerske in Prekmurja je, da je ob Križanem , na podstavku pod križanim postavljen kip Marije, kar ni zaznati v drugih krajih.
Tak križ že več kot sto let stoji ob domačiji Karla in Romana Črnčeca v Spodnjem Gasteraju 61, ki sodi v župnijo in občino Sv. Jurij v Slovenskih Goricah. Križ, ki stoji ob asfaltirani cesti, ki pelje proti občinskem središču Sv. Jurija v Slovenskih Goricah in proti cesti Lenart-Trate, je podrlo lanskoletno silno neurje. Ob tem sta bila uničena oba kipa, Križanega in Marije. Gospodarji domačije so se odločili, da ohranijo to versko znamenje, za katerega se ne ve v kak namen je bilo postavljeno, zanamcem. Izdelavo novih kipov Kristusa ali Križanega in Marije, so zaupali znanemu ljudskemu umetniku Jožetu Korošcu iz Jurovskega dola, ki je izdelal tudi streho nad križem. Za postavitev križa in urejanje okolice sta poskrbela mladi gospodar Roman Črnčec in njegov sorodnik Grega Nudel. Kakor je v teh krajih navada, so ob obnovljenem križu pripravili slovesno blagoslovitev, ki je potekala v nedeljo 26. avgusta. Ker so za tisti dan vremenarji napovedovali nevihte z nalivi, so organizatorji slavja ob hiši postavili šotor v katerem je potekala daritev sv. maše, ki jo je ob petju Cerkvenega pevskega zbora Sv. Jurij v Slovenskih Goricah, daroval župnik Janko Gögner. Ker je križ od domačije oddaljen dobrih 150 metrov se je na blagoslovitev odpravil z avtomobilom in ga blagoslovil izpod dežnika pri močnem nalivu. Pri nalivu, ki je bil velik »žegen« za zemljo, ki je več tednov »žejala«, po kapljicah vode. Župnik je ob sveti maši pridigal o pomenu križa in njegovem čaščenju, ter zakaj so ljudje postavljali verska znamenja v obliki obpotnih križev. Ob tem je pohvalil družino Črnčec, ki je z ponovno postavitvijo ohranila versko znamenje, ki bilo postavljeno v »bogve« v kak namen in naznanjalo, da tod živijo verni ljudje.
Po koncu slovesnosti so domači vse navzoče povabili k druženju in pogostitvi, ki so jo ob pomoči družine Satler in udeležencev slovesnosti, pripravili Črnčecovi. Kot sta nam povedala gospodarja Karl in Roman Črnčec, se zahvaljujejo gospodu župniku, ki je kljub okrevanju po poškodbi v prometni nesreči, opravil slovesno blagoslovitev križa. Zahvaljujejo se tudi vsem, ki so kakorkoli pomagali ob tej slovesnosti.