OBNOVA KAPELE V SREDIŠČU SV. JURIJA

Križi in kapele so pomemben del kulturne dediščine. Mnoga verska znamenja so stara sto ali več let. Večina teh, bodisi križev ali kapel, tudi drugih nabožnih znamenj, je bila postavljena v neki namen. Ali srečne vrnitve ...
Kapela je bila 2007. leta poškodovana ob prometni nesreči Križi in kapele so pomemben del kulturne dediščine. Mnoga verska znamenja so stara sto ali več let. Večina teh, bodisi križev ali kapel, tudi drugih nabožnih znamenj, je bila postavljena v neki namen. Ali srečne vrnitve iz vojske, čudežne ozdravitve ali kak poseben dogodek v družini ali širši skupnosti. Najstarejša obeležja so postavljena v spomin na kužne bolezni; kot so kolera in kuga, kateri sta pobrali veliko prebivalstva. V občini Sv. Jurij ob Ščavnici je, po podatkih, ki sta jih zbrala pokojni Jakob Kreft in Jože Čuš, objavljeni pa so v besedi in sliki v knjigi Kapele in križi župnije Sv. Jurij ob Ščavnici, katero je izdalo Zgodovinsko društvo Gornja Radgona, 76 nabožnih vaških znamenj. V to so šteti obcestni križi, kužna znamenja in kapele. Med njimi je tudi kapela v središču Sv. Juriju, v ulici Videm, ob Karlojovi hiši v trikotu cest, mimo nje pa pelje cesta proti Blagušu in Cerkvenjaku. Kapela, ki je posvečena Mariji Brezmadežni, je bila ob prometni nesreči 2007. leta, v kateri sta ugasnili dve mladi človeški življenji, močno poškodovana.
Ker je kapela, ki je bila zgrajena na prelomu19. in 20. stoletja, kulturni spomenik, potekajo obnovitvena dela pod nadzorstvom Zavoda za kulturno dediščino iz Maribora. Za obnovo kapele, katera dela je prevzelo Zidarstvo Mirana Šijanca iz Bolehnečic, je poskrbela občina Sv. Jurij ob Ščavnici, na čigar zemljišču stoji kapela, ki je posvečena Mariji Brezmadežni. Za obnovo kapele, zadnjič je bila obnovljena 1991. leta, je občina namenila 7.000 evrov, ki jih je prejela iz naslova zavarovalnice po povzročeni škodi ob prometni nesreči. Strokovni nadzor vodi priznani gradbeni strokovnjak Vinko Mlinarič dipl. uni. ing. gradbeništva. Kapelo bodo po nasvetu in načrtih gradbenikov utrdili z vgrajenimi sponami, ki bodo preprečevale širjenje razpok, ki so se pojavile ob trčenju avtomobila v temeljni del kapele. Kot nam je povedal zidarski mojster Miran Šijanec, so sanacijska dela zelo zahtevna.
Zanimivo je, da o gradnji in njenem namenu ni nobenih podatkov. Ve se le, da so bili do konca druge svetovne vojne njeni lastniki družina Munda, ki se je po vojni odselila v Ameriko. Tedaj je bilo zemljišče, pa tako tudi kapela, nacionalizirano. Kot je povedal župan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Anton Slana, so se za obnovo in sanacijo odločili po posvetovanju s strokovnjaki, ki so določili način utrditve od prometne nesreče razmajane-razpokane, kapele. Obnovi so pristopili tudi zato, ker je kapela dragocen kulturni spomenik v občinskem središču.