PETER ŠTUMPF NASLEDIL MARJANA TURNŠKA

Po včerajšnji zahvali duhovnikov, redovnikov, redovnic in laikov prvemu murskosoboškemu škofu msgr. dr. Marjanu Turnšku, so danes (nedelja, 10.1.) v murskosoboški stolni cerkvi slovesno umestili ...
Umestili so novega (drugega) murskosoboškega škofa ordinarija msgr. dr. Petra Štumpf, ki je nasledil prvega murskosoboškega škofa ordinatorja, sedaj pomožnega mariborskega nadškofa, msgr. dr. Marjana Turnška; Novi murskosoboški škof opozoril na revščino in socialno stisko Po včerajšnji zahvali duhovnikov, redovnikov, redovnic in laikov prvemu murskosoboškemu škofu msgr. dr. Marjanu Turnšku, so danes (nedelja, 10.1.) v murskosoboški stolni cerkvi slovesno umestili novega murskosoboškega škofa. Na čelo murskosoboške škofije prihaja dosedanji mariborski pomožni škof Peter Štumpf, ki je tako nasledil Marjana Turnška, katerega je papež Benedikt XVI imenoval za mariborskega nadškofa pomočnika. Štumpfa je v službo krajevnega škofa danes, v murskosoboški stolnici po prebranem papeževem pismu umestil apostolski nuncij v Sloveniji Santos Abril y Castello. Novi krajevni škof je simbolično sedel na škofovski sedež, nato pa je vodil evharistično bogoslužje. Slovesnosti so se poleg apostolskega nuncija, ki je zbrane tudi nagovoril, udeležili vsi ostali slovenski škofje in nadškofje z izjemo koprskega nadškofa Piriha, predstavniki evangeličanske cerkev v Sloveniji ter političnega in družbenega življenja..
Dr. Štumpf sicer prihaja iz Beltincev, kjer je obiskoval osnovno šolo, vernikom pa je v pismu že poudaril, da murskosoboška škofija postaja njegovo srce. Peter Štumpf, rojen 28. junija 1962 v Murski Soboti, je študiral na Teološki fakulteti v Ljubljani in v italijanskem Torinu, v duhovnika ga je leta 1990 posvetil tedanji mariborski škof in sedanji nadškof, dr. Franc Kramberger. Nato je služboval v Sevnici, na Igu, v Mariboru, Veržeju in Ljubljani. Medtem je Štumpf, ki je sicer redovnik salezijanec, magistriral iz moralne teologije in doktoriral z disertacijo o Jožefu Kleklu.
Na začetku slovesnosti je spregovoril dosedanji škof Marjan Turnšek in se zahvalil vsem, ki so mu pomagali med skoraj štiriletnim škofovanjem. Apostolski nuncij v Sloveniji Santos Abril y Castello je v pridigi današnji dan označil za dan veselja, saj so udeleženci maše priče, kako oba škofa s svojo besedo in svojim življenjem izpričujeta skrb, ljubezen in odrešenjsko prisotnost Jezusa Kristusa za to konkretno katoliško skupnost, ki živi v tem delu slovenske zemlje. Odhajajočemu škofu Turnšku je izrekel globoko zahvalo za vsa prizadevanja, predanost in sposobnost pastoralnega vodenja, vernike pa pozval, da v konkretnem življenju pokažejo, da posnemajo Jezusa, ki je delal dobra dela. Novi soboški škof je v nagovoru najprej omenil težke gospodarske in socialne razmere in dejal, da do gospodarske krize lani ni prišlo samo zaradi pohlepa, prej zaradi zanikanja človeškega življenja, kar vodi do padca natalitete."Težko bomo cenili življenje, če ne cenimo družine, če v imenu napredka zagovarjamo prekinitev nezaželeno spočetega življenja, če je cilj le tekmovalnost, uspeh in oblast. Miselnost odločilno vpliva na družino. Družina vzgaja z besedo, zgledom, odločitvami, s tem, kako živi. Mladi potrebujejo kaj več od programov, učnih načrtov, štipendij in še česa. Potrebujejo očeta in mater!"je povedal dr. Štumpf. V nadaljevanju se je zahvalil številnim, ki so ga spremljali na življenjski poti, od domačih do papeža Benedikta XVI."Samo zaradi spoštljive pokorščine svetemu očetu sem sprejel vlogo vašega škofa,"je poudaril, v nadaljevanju pa izrekel zahvalo tudi v madžarščini, hrvaščini in romščini.
Papež Benedikt XVI. je Štumpfa maja 2006 imenoval za mariborskega pomožnega škofa, škofovsko posvečenje pa je prejel septembra tega leta v Mariboru. Novi murskosoboški škof je poznavalec prekmurske zgodovine, še posebej družbenih in cerkvenih razmer na prelomu iz 19. v 20. stoletje. Posvečal se je pastorali družin, študentov in zakonskih skupin. Pri Slovenski škofovski konferenci je odgovoren za komisijo za sredstva družbenega obveščanja in za Rafaelovo družbo, ki pomaga slovenskim izseljencem in zdomcem pri gojitvi njihovega slovenstva in katolištva. V svojem pozdravnem pismu, ki so ga po vseh župnijah murskosoboške škofije brali v nedeljo pred lanskim božičem, je novi škof zapisal, da z velikim veseljem in ljubeznijo vstopa med svoje rojake. „Po očetu sem Prlek, po materi pa Prekmurec. Zato zame ni desnega ali levega brega Mure, ampak so vsi ljudje moji“, je poudaril v svojem pismu, hkrati pa je poudaril, da ga zelo skrbi vse bolj nestabilno socialno stanje ljudi v murskosoboški škofiji. Zato se sprašuje, ali so tukaj ljudje zgolj produkt recesije ali so še lahko projekt prihodnosti. Po njegovem prepričanju se morajo v iskanju ustreznih rešitev, ki pomenijo globalizacijo solidarnosti med ljudmi, nujno povezati vse krščanske skupnosti na tem območju, in sicer katoličani, evangeličani, binkoštni in kalvinski verniki.
„Stiska nas opozarja, da ni pomembno, kaj kdo je. Človeško dostojanstvo vsakega med nami pomeni obveznost ukrepanja. Velika skrb so tudi mladi. Zelo glasne in slišne so skrbi za socialno varnost Prekmurja, pretihe pa so skrbi za prihodnost mladih“, je prepričan novi škof. Predvsem duhovniki, starši in učitelji bodo morali po njegovih besedah temu glasu mladih prisluhniti, ga opogumiti in upoštevati ter tako mladim dati smisel za prihodnost. Sam dr. Štumpf je v pismu pozdravil tudi Slovence, ki živijo v Porabju, ter madžarsko in hrvaško narodno skupnost, ki živita v Pomurju. Ob tem je poudaril, da si bo prizadeval za ohranjanje „dobrih in iskrenih ljudskih vezi, ki obstajajo med Slovenci in Hrvati“.
Papež Benedikt XVI. je Beltinčana Štumpfa za novega murskosoboškega škofa imenoval 28. novembra lani, ko je za ljubljanskega nadškofa imenoval dotedanjega mariborskega nadškofa pomočnika Antona Stresa, na njegovo mesto pa dotedanjega murskosoboškega škofa Marjana Turnška. Turnšek je bil prvi poglavar murskosoboške škofije, ki jo je papež ustanovil 7. aprila 2006. Škofija je bila slovesno razglašena 25. junija istega leta, ko je bil v škofa posvečen tudi Turnšek. Murskosoboška škofija ima 36 župnij, ki so povezane v tri dekanije, lendavsko, ljutomersko in soboško. Njen zavetnik pa je sveti Metod, ki je skupaj s svojim bratom svetim Cirilom oznanjal evangelij v domačem slovanskem jeziku. Njun praznik obeležujejo 5. julija.