DAROVANJE ORGANOV – MOST MED ŽIVLJENJEM IN SMRTJO

Murska Sobota – V murskosoboški bolnišnici so predstavili, za življenje izjemno zanimivo temo - darovanja organov, saj so v zadnjem mesecu omogočili odvzem organov dveh umrlih darovalcev. Spregovorili ...
V murskosoboški bolnišnici so v zadnjem mesecu opravili presaditev ledvic in jeter; Darovanje organov plemenita odločitev, ki rešuje življenja Murska Sobota – V murskosoboški bolnišnici so predstavili, za življenje izjemno zanimivo temo - darovanja organov, saj so v zadnjem mesecu omogočili odvzem organov dveh umrlih darovalcev. Spregovorili so o splošnih dejstvih darovanja organov in tkiv ter predstavili tovrstno dejavnost v murskosoboški bolnišnici. Direktor bolnišnice Ernest Börc je ob tem izpostavil problem pomanjkanja darovalcev in premajhne osveščenosti javnosti o donorski dejavnosti. Strokovni direktor in transplantacijski koordinator Daniel Grabar, dr. med. pa je morebitne darovalce seznanil s samim potekom registracije in predstavil delovanje Zavoda RS za transplantacijo, kjer spodbujajo donorstvo kot pomemben način zdravljenja ter vlogo bolnišnice pri zagotavljanju zdravljenja s transplantacijo. Ob tem je Dušan Kovač, dr. med. spec. internist, pa je podrobneje razložil sam postopek pri nedavnem odvzemu organov darovalca.
Po besedah direktorja Ernesta Börca si v bolnišnici prizadevajo pripraviti vsaj enega darovalca organov letno, od leta 1999 do 2007 pa so v murskosoboški bolnišnici odvzeli organe le treh darovalcev. V letu 2008 so odvzem organov pri dveh darovalcih uspešno izvedli v zadnjem mesecu. Darovanje organov so omogočili v Enotah intenzivne internistične terapije in intenzivne terapije operativnih strok. »Darovanje organov in tkiv po smrti je plemenita odločitev. Vsakdo, ki želi postati darovalec, lahko svojo odločitev evidentira na kartici zdravstvenega zavarovanja, tako da se v naši regiji oglasi na Rdečem križu in izpolni obrazec, ki bo poslan Slovenija-transplantu. Svojo odločitev lahko tudi kadarkoli prekliče. Vpogled v zaznamek ima možnost samo transplantacijski koordinator po ugotovljeni smrti«, je poudaril strokovni direktor in transplantacijski koordinator Daniel Grabar.
Predstavil je tudi delovanje Zavoda RS za transplantacijo, po podatkih katerega je bilo v Sloveniji do konca septembra 2008 presajenih 58 organov, od tega 36 ledvic, 5 src in 17 jeter. V sam register Slovenija - Donor (register nesorodnih prostovoljnih darovalcev krvotvornih matičnih celic) pa je bilo v istem obdobju letošnjega leta vpisanih 11.043 darovalcev. Dušan Kovač, dr. med. spec. internist, je izpostavil stališče zdravnikov, ki vsakega bolnika najprej zdravijo. Ko so vse možnosti zdravljenja izčrpane, so dolžni ugotoviti dejansko stanje bolnika in o tem obvestiti svojce. Ko so svojci seznanjeni in je smrt dokazana, se pristopi k postopkom in dogovorom o možnosti doniranja organov. Poleg usposobljenih zdravnikov, pa je pomembno usklajeno delovanje tudi s strani zdravstvene nege. To sta izpostavili tudi pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege Emilija Kavaš in Sonja Andrejč, zdravstveni tehnik na perioperativnem oddelku, ki sta poudarili pomen timskega dela in sodelovanje dobro izobraženih in izurjenih sodelavcev s področja zdravstvene nege.
Splošna bolnišnica Murska Sobota je donorska bolnišnica, zato si poleg vseh dejavnosti prizadevajo krepiti tudi zavesti o pomenu darovanja in skrbi za strokoven razvoj kadra na tem področju. Večino organov za presajanje namreč dobijo od mrtvih darovalcev organov, čeprav se darovalci lahko tudi za časa življenje odločijo za darovanje delov človeškega telesa, ki jih telo lahko pogreša ali pa tiste, ki se v telesu darovalca lahko obnovijo, to so ena ledvica, del jeter, del črevesa ali pa tkiva, na primer koža ali kostni mozeg. Izvajajo tudi številne donorske dejavnosti, kot so registracija nezavestnih bolnikov s hudo možgansko okvaro, odkrivanje možnih mrtvih darovalcev, izvajanje diagnostike možganske smrti, ugotavljanje primernosti darovalca in funkcionalnosti organov za odvzem in presaditev, seznanjanje sorodnikov pokojnega z nameravanim odvzemom, vzdrževanje mrtvega darovalca v intenzivni terapiji in tudi med odvzemom organov ter sodelovanje pri odvzemu organov in tkiv, ki jih izvajajo domače in tuje kirurške ekipe ob sodelovanju domačih anesteziologov.