DRŽAVLJANI OB MEJI BODO VARNI IN BREZSKRBNI?
Slovenski policisti so pripravljeni na uvedbo „Shengena“, v času evropskega nogometnega prvenstva bodo Avstrijci spet postavili rampe...
Murska Sobota - Že pred vstopom v Evropsko unijo, 1. maja 2004, je Slovenija prevzela vse obveznosti članstva, med katerimi je tudi vzpostavitev ustreznega schengenskega režima. In kot sta v pogovoru z novinarji povedala direktor PU Murska Sobota, Drago Ribaš, in vodja oddelka za mejne zadeve in tujce, Drago Petek, se je Slovenija na vstop v schengensko območje sistematično pripravljala. Ob odpravi mejnih kontrol na notranji meji EU je namreč predvidena tudi prerazporeditev kadrov z notranje na zunanjo mejo in v t. i. policijske postaje za izravnalne ukrepe. Spremembe sistemizacije in organizacije na policijskih postajah na prihodnji notranji schengenski meji, ki so posledica sprejetih obveznosti iz leta 2001, bodo zaključene do konca letošnjega leta.
„Ker je temeljna ideja »schengna« zagotovitev pravice do prostega prehajanja notranjih meja(ukinitev mejne kontrole na notranjih mejah), je treba zagotoviti vrsto ukrepov, da ne pride do zmanjšanja varnosti v državah članicah; imenujemo jih izravnalni ukrepi (ukrepi, ki naj izravnajo varnostni primanjkljaj, ki nujno nastane ob ukinitvi mejne kontrole na notranjih mejah). Ti ukrepi se izvajajo na notranjih mejah in v notranjosti države, skozi čezmejno policijsko sodelovanje, v okviru skupnega informacijskega sistema, imenovanega schengenski informacijski sistem (SIS), in skozi harmonizacijo zakonodaje držav članic. Z vstopom Slovenije v schengensko območje, predvidoma 21.12.2007, bo odpravljen nadzor na notranjih kopenskih in morskih mejah. Mejne kontrole na državni meji z Italijo, Avstrijo in Madžarsko ne bo več. Kljub temu pa se varnost v notranjosti zato ne bo poslabšala. Načrtovani odpravi mejne kontrole na notranji meji bomo zato prilagodili organizacijo dela policije, da bi ljudem v Sloveniji kot tudi prebivalcem v EU zagotovili enako raven varnosti, varovanja življenja, osebne varnosti in premoženja“, zagotavlja Ribaš, ki dodaja, da bodo Avstrijci junija prihodnje leto, zaradi evropskega nogometnega prvenstva, začasno uvedli nadzor med državama. Ali bo slednji uveden tudi na naši strani pa zaenkrat ni znano, že sedaj pa je jasno, da bo nadzor poostren na meji s Hrvaško, kajti za pričakovati je tisoče Hrvatov, ki bodo potovali v Avstrijo in Švico na EP.
Za področje Policijske uprave Murska Sobota je bila policijska postaja za izravnalne ukrepe (PPIU) ustanovljena že 1. junija 2006. Pri izvajanju nalog je PPIU Murska Sobota vezana na pooblastila nacionalne zakonodaje. „Žarišče delovanja PPIU je na mednarodnih prometnih povezavah in objektih, pomembnih za čezmejni promet, velika pozornost bo namenjena tudi ugotavljanju nedovoljenega bivanja in tranzita tujcev čez ozemlje naše države, nezakonite migracije potekajo proti R Italiji in R Avstriji, prevoz ukradenih vozil pa v obratni smeri. Policisti PPIU Murska Sobota pri svojem delu uporabljajo specialno opremo, kot so endoskopi, IR kamere, naprave za nočno opazovanje, ročne termovizijske kamere, CO2 testerji, detektorji za odkrivanje prepovedanih drog in eksploziva, daljnogledi ipd. Z vstopom Slovenije v schengensko območje bo začel veljati spremenjen režim prehajanja meje, vzpostavljen s sklepi Stalne mešane komisije za izvajanje Sporazuma med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju. Osebe, ki prehajajo mejo z obmejnimi prepustnicami in kmetijskimi vložki na mestih, ki bodo zaprta z zapornicami, bodo za prehod meje potrebovale posebne ključe“, pravi Ribaš.
Šef pomurskih policistov dodaja, da bodo upravne enote od 10. decembra 2007 naprej podeljevale ključe tistim državljanom Republike Slovenije in Republike Hrvaške s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki so upravičeni do prehoda meje na cestnih komunikacijah izven mejnih prehodov. Policijske postaje pa bodo podeljevale ključe vsem osebam, ki so jim izdali dokumente hrvaški organi, to so osebe s stalnim prebivališčem na Hrvaškem. Policija bo prav tako pristojna za vse prijave pogrešitev ključev. Na meji z Republiko Hrvaško je na območju PU Murska Sobota predvideno zapiranje prehodnih mest na devetih lokacijah.
Sicer pa, v obdobju do 30.11.2007 je bilo na območju PU Murska Sobota prijetih in obravnavanih 140 (lani v enakem obdobju:184) oseb, ki so na nedovoljen način prestopile državno mejo, kar pomeni 24 % upad v primerjavi z lanskoletnim obdobjem. Glede na državno mejo je bilo obravnavano naslednje število oseb: na slovensko – hrvaški meji 61 (97) oseb; na slovensko – madžarski meji 78 (66) oseb; na slovensko – italijanski meji 1 (0) osebo; na slovensko – avstrijski meji nismo obravnavali nedovoljenih prehodov državne meje. „Policisti so na mejnih prehodih in v notranjosti obravnavali 46 primerov zlorab listin. Zavrnjenih tujcev na mejnih prehodih pa je bilo 401, od tega 16 oseb na meji z R Avstrijo, 276 oseb na meji z R Hrvaško in 109 na meji z R Madžarsko. Na PU Murska Sobota je bilo na področju avtomobilske kriminalitete zaseženo naslednje število vozil glede na policijske enote: PPIU M. Sobota – 10 osebnih vozil in 4 skuterji, PMP Dolga vas 6 osebnih vozil in 8 skuterjev, PMP Petišovci – 6 vozil, PMP Gederovci – 1 vozilo in PP Gornja Radgona 2 delovna stroja“, je dejal Drago Petek, ki je še posebej pohvalil PPIU Murska Sobota, ki so izvedli številne ukrepe, saj so: odkrili šest oseb, za katere je bilo v postopku ugotovljeno, da so ilegalno prestopile državno mejo; en primer tihotapljenja prepovedanih drog (pri tem so policisti zasegli 15 g heroina); zasegli 10 vozil višjega cenovnega razreda in 4 skuterje, za katere je bilo ugotovljeno, da so bili ukradeni na območju držav Evropske unije in na območju Republike Slovenije; v 13 primerih so odkrili ponarejene ali prenarejene listine, s katerimi so se storilci izkazali v postopkih; zasegli so 20 registrskih tablic, za katere je bilo ugotovljeno, da niso veljavne za območje Slovenije; Od 1. 9. 2007, ko je Slovenija začela uporabljati schengenski informacijski sistem, so policisti PU Murska Sobota zabeležili 100 tako imenovanih »zadetkov«, in sicer 7 zadetkov v zvezi listin, 83 zadetkov v zvezi oseb ter 10 zadetkov v zvezi z vozili.