DRŽAVLJANI PODPISUJEJO PETICIJO V PODPORO REVMATOLOGOM

Čeprav že nekaj časa tudi na Ministrstvu za zdravje ter na UKC Ljubljana potekajo aktivnosti za domnevno ustanovitev samostojne klinike za ravmatologijo, poteka po državi podpisovanje peticije v podporo ...
Bolniki, njihovi svojci in sploh državljani iz vseh delov Slovenije pospešeno podpisujejo peticijo s ciljem, da se v okviru UKC Ljubljana vzpostavi samostojna klinika za revmatolokijo Čeprav že nekaj časa tudi na Ministrstvu za zdravje ter na UKC Ljubljana potekajo aktivnosti za domnevno ustanovitev samostojne klinike za ravmatologijo, poteka po državi podpisovanje peticije v podporo revmatologom. Bolniki, njihovi svojci in sploh državljani iz vseh delov Slovenije pospešeno podpisujejo peticijo s ciljem, da se v okviru UKC Ljubljana čim prej vzpostavi omenjena samostojna klinika za revmatolokijo. Podpisani pozivajo vodstvo UKC Ljubljana in Ministrstvo za zdravje, da v najkrajšem času zagotovi pogoje za vzpostavitev samostojne klinike za revmatologijo v okviru javnega zavoda UKC Ljubljana. Podpisniki tudi želijo, da se vzpostavijo pogoji, v katerih bo lahko skupina vrhunskih strokovnjakov in prijaznih ljudi uresničevala prizadevanja, da bolnikom omogočijo zdravljenje na nivoju kot so ga deležni revmatični bolniki v ostalih evropskih deželah. Naj zdravje bolnikov in državljanov zopet postane prioriteta zdravstvenega sistema in politike.
„Bolniki z revmatičnimi boleznimi smo že vrsto let priča prostorski stiski, neurejenim ambulantam ter drugim neustreznim razmeram, ki našim zdravnikom na Kliničnem oddelku za revmatologijo onemogočajo optimalno delo ter s tem tudi neustrezno zdravljenje. V zadnjih dveh letih smo večkrat lahko zasledili pozive revmatologov, da se stvari uredijo, vendar se očitno nič ne premakne, s tem pa smo na slabšem predvsem bolniki. V njihovih naporih, da se v okviru UKC Ljubljana vzpostavi samostojna klinika za revmatologijo, vidimo predvsem priložnost, da bomo bolniki deležni boljše obravnave. Zadnjih nekaj let lahko v številnih aferah opažamo, da se denar v zdravstvu porablja nepregledno, odgovornosti ne prevzema nihče, birokratski postopki pa imajo prednost pred oskrbo bolnikov. Bolniki trdno verjamemo, da je cilj sprememb, za katere si prizadevajo revmatologi s Kliničnega oddelka za revmatologijo, izboljšati strokovne in organizacijske razmere zase in predvsem za nas bolnike“, pravi eden izmed pobudnikov podpisovanja peticije Aladar Belec, sicer bolnik z juvenilnim kroničnim artritisom.
Po njegovem podpisniki podpirajo revmatologe v njihovih prizadevanjih, ker si kot bolniki želijo le, da so deležni vrhunske strokovne oskrbe in prijaznega odnosa. Na podlagi dosedanjih izkušenj jim bolniki zaupajo in vedo, da so tehtno premislili, kako bodo lahko svoje poslanstvo najbolje opravljali. „Ne želimo odhajati na zdravljenje v tujino, ne želimo biti zadnji, ki bomo deležni sodobnih metod zdravljenja revmatičnih bolezni. Ne moremo pristati na to, da se bo zmanjševal nivo obstoječih zdravstvenih storitev, kar se bo zagotovo zgodilo, če bodo KO za revmatologijo zapustili vrhunski strokovnjaki. Zato zahtevamo, da se pristojni na področju zdravstvene politike nemudoma resno in odgovorno soočijo z nastalimi problemi in pripravijo takojšnje ukrepe za reševanje problematike na KO za revmatologijo. Ne gre samo za pogoje v katerih svoje delo opravljajo revmatologi, gre za ustvarjanje razmer za sodobno obravnavo in zdravljenje več kot 40.000 bolnikov z vnetnimi revmatičnimi boleznimi in preko 200.000 bolnikov z vsemi revmatičnimi boleznimi v Sloveniji. Zato smo se bolniki odločili poiskati podporo tudi v širši javnosti, kjer lahko posamezniki izrazijo podporo s podpisom peticije. Vsem se že vnaprej zahvaljujemo za podporo za ustanovitev samostojne revmatološke klinike (strokovno, kadrovsko, administrativno, finančno) znotraj UKC Ljubljana in s tem posredno za podporo bolnikom z revmatičnimi obolenji. “, dodaja Belec.
Do sedaj je zbranih nad tisoč podpisov podpore na spletnih straneh, več kot 130 podpisov pa je bilo oddanih tudi osebno (v pisni obliki) v bolnici Petra Držaja, v čakalnici revmatološke ambulante. Peticija se še vedno nahaja na http://peticija.revma.net in podpisovanje peticije, prek spletne strani ali osebno, v prostorih revmatološke ambulante v bolnici Petra Držaja, se nadaljuje. „Morda peticija res nima pravno-formalnih lastnosti, dvomim pa, da je popolnoma brezpredmetna ob tako množični moralni podpori vseh podpisnikov peticije“, je prepričan Aladar Belec. se bodo na ta način izboljšale tudi razmere za revmatične bolnike.
„Kdor še ni prestopil praga nujne ambulante na revmatološkem oddelku bolnišnice Petra Držaja ne verjame v kako nemogočih prostorih in pogojih delajo zdravniki revmatologi. Samo tisti, ki smo oboleli za revmo, vemo, kaj pomeni strokoven in prijazen pristop strokovnjakov. Žal pa zaradi mačehovske politike do vodstva revmatološkega oddelka in nezadostnih sredstev ne moremo biti deležni zdravljenja in zdravil, kot so ga deležni drugod po Evropi“, trdi Dragica Prevec, še ena izmed podpisnic peticije Milena Lukmar pa dodaja: „Peticijo podpiram kot bolnica z nekajletnim obolenjem - revmatoidni artritis in upam, da bodo pristojni prisluhnili peticiji in jo upoštevali. Popolnoma zaupam zdravnikom revmatologije, ki očitno dobro vedo, da bodo lahko z večjo avtonomijo revmatologije znotraj UKC Ljubljana največ storili za bolnike in upam, da se bo reorganizacija čim prej tudi speljala“.