KDO VSE POVZROČA NARAVOVARSTVENIKOM IN RIBIČEM GLAVOBOL…

V pričakovanju, da se bo v Gornji Radgoni kaj premaknilo naprej ko gre za izgradnjo osrednje mestne čistilne naprave, praktično ne mine teden, da se na območju Gornje ...
Ali je »prečiščena« voda iz MIR-a ogroža reko Muro?
V pričakovanju, da se bo v Gornji Radgoni kaj premaknilo naprej ko gre za izgradnjo osrednje mestne čistilne naprave, praktično ne mine teden, da se na območju Gornje Radgone, ne bi zgodilo takšno ali drugačno onesnaženje narave, predvsem potokov in reke Mure. Samo pri treh izpustih, neposredno v reko Muro, ali pa v potočke, ki nato odnašajo nesnago v pomursko lepotico, in sicer nad osrednjim mostom, v samem središču mesta (nekdanja Komunala) ter v Lisjakovi strugi, (ne) znani povzročitelji namenoma ali nevede, onesnažujejo potoke, reko in vse kar v njej živi. Kot vse kaže so inšpekcijske službe in še nekatere druge ustanove v zadnjem času odkrile nekatere onesnaževalce, in očitno ostre sankcije bodo zaustavile vse, ki jim je malo mar za ekologijo.
Zadnja tovrstna „cvetka“ se je pripetila samo dan potem, ko so nas bila polna usta varovanja voda, torej dan po svetovnem dnevu voda, na samo Veliko noč, ko naj bi za onesnaženje bila kriva majhna čistilna naprava, katere izgradnja je pred nekaj leti bila neobhodna, ko je Mesna industrija Radgona (MIR) preselila predelavo mesnih izdelkov na novo lokacijo na Meleh. Žal namesto, da bi nova naprava razveselila vse, ki so kakorkoli z njo povezani, je že večkrat prišlo do težav, na katere nas nenehno opozarjajo predvsem radgonski ribiči in naravovarstveniki, vse pogosteje pa tudi domačini v bližini same čistilne naprave, kateri predvsem tožijo na neznosen smrad. Omenjena čistilna naprava ima namreč „zbiralnik prečiščenih“ voda tik ob vedno bolj priljubljenem zbirališču Radgončanov in tudi turistov od drugod, v Lisjakovi strugi. In sedaj namesto, da bi iz zbiralnika prihajala očiščena voda, v Črešnjevski potoček, tik ob Lisjakovi strugi teče »neka čudna penasta voda, ki je še posebej kritična, ko v MIR poteka razkuževanje prostorov in proizvodnih naprav«, pravi ribiški čuvaj Anton Horvat.
Penasta voda sem ali tja, toda ribiči so prepričani, da je v tej vodi tudi nekaj kar škoduje ribam, saj od izpusta naprej do reke Mure, po trditvah ribičev naj več ne bi bilo živih rib. Najhuje pa je, da se okrog širi neznosen smrad, tako da je težko pričakovati, da bo Lisjakova struga še naprej tako priljubljeno zbirališče, če se kaj ne bo spremenilo. Priljubljena sprehajalna in kolesarska pot med Radgono in Radenci, pa bo ob takšnem smradu bolj kot ne samevala. „Kakorkoli že, kot čuvaj rib in s tem narave, si ne morem privoščiti, da bi komurkoli dovolili uničevanje narave in okolja. Ne glede na to ali je tekočina, ki izteka nevarna za živelj, je nevzdržno že to, da povzroča takšen smrad in umazanijo“, nam je razlagal Horvat, ki je ob zaznanem izpustu neznane snovi v Črešnjevski potok, in velikemu smradu, nemudoma poklical tudi policiste, slednji pa nekatere druge službe, ki naj bi poslej poskrbele za ugotovitev dejanskega stanja. Šele nato naj bi policisti odkrili povzročitelja in ustrezno ukrepali. Med obiskom policistov se je ob iztoku zbralo še veliko drugih občanov, med katerimi tudi soseda čistilne naprave Marija Korošec, katera je zanikala trditve, da je tovrstni izpust izjema. Enako kot omenjeni Horvat, je namreč opozorila, da se neznosni smrad širi nenehno, in to ni bilo samo tokrat, kot naj bi se čistilna naprava zaustavila zaradi izpada elektrike. Sama pa nam je tudi pokazal „vrelec“ smrdeče pene na domačem dvorišču.
„Po eni strani smo nedavno prijeli posebno turistično priznanje za urejenost in prispevek razvoju turizma, po drugi pa nam se pogosto zgodi tako neznosen smrad«, pravijo radgonski ribiči, ki so prepričani, da bi se zadeva lahko rešila z malo več dobre volje in nekaj denarja, saj bi samo izpust iz zbiralnika napeljali nekaj deset metrov nižje, tako da se vsaj smrad ne bi preveč čutil. Zavedajo se ribiči sicer, da je čistilna neobhodna, tako za zaposlene na MIR, ki bi v nasprotnem lahko ostali brez dela, toda odgovorne pozivajo, da naj priskrbijo njeno brezhibno delovanje. Mimogrede so poleg ribičev in drugih ljubiteljev narave, ki sprehajajo mimo Lisjakove struge in od tam celo nosijo domov čisto pitno vodo, ter seveda ekologov, se na »delovanje« nove čistilne naprave, ki se mimogrede nahaja ob glavni državni cesti med Gornjo Radgono in Radenci, močno razburjajo tudi prebivalci vzhodnega dela Gornje Radgone, češ da ta nenehno premočno ropota…
Sedaj, ko so se v raziskovanje, končno vključili tudi policisti ter druge ustrezne službe, pa vsi upajo, da se bo stanje bistveno spremenilo. Ribiči in drugi naravovarstveniki predvsem verjamejo, da bo vsaj zadnje (če že predhodna niso pomagala) onesnaženje reke pri Gornji Radgoni, ponovno spodbudilo lokalne oblastnike, da bodo pohiteli tudi z gradnjo že desetletja načrtovane osrednje čistilne naprave. Mesto Gornja Radgona je namreč gotovo eno redkih v državi, kjer še sedaj nimajo ustrezne čistilne naprave. Do njene izgradnje pa bi lahko pričakovali, da bodo ustrezne službe, predvsem lokalno komunalno podjetje ter inšpekcijske službe, pa tudi policija, vsaj poskusile preprečiti namerno malomarnost in celo nesramnost nekaterih posameznikov, ki menda z različnimi koncasijami in drugimi pogodbenimi deli, blazno služijo in hkrati uničujejo reko in vse kar je v (in ob) njej.
Žal ni samo sedanji »osumljenec« tisti, ki nenehno napada na reko, ki je dolga leta pomenila vir življenja tudi za tukajšnje ljudi, temveč jih je veliko več. Zanimivo pa je tudi, da se je minuli izpust, katerega smo mnogi fotografirali, hitro prenehal, saj je potoček v nekaj minutah ostal brez pene in tudi neznosnega smradu, vprašanje pa je ali ni ponovni izpust nastopil v nočnem času...