KGZ Slovenije in Kmetijski inštitut Slovenije organizirala odmevno okroglo mizo

Zmanjšajmo porabo goriva v kmetijstvu in gozdarstvu...
Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni je v organizaciji Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) in Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS) potekala odmevna okrogla miza na temo: »Zmanjšajmo porabo goriva v kmetijstvu in gozdarstvu«, ter hkrati predstavitev projekta Efficient 20. Na okrogli mizi, ki je pritegnila lepo pozornost zainteresirane javnosti, so sodelovali mag. Tomaž Poje s KIS-a, mag. Andrej Kastelic, član pilotne skupine v projektu, mag. Luka Zajec z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Branko Kos, predstavnik podjetja INO Brežice, in Jan Šinkovec, predstavnik podjetja Agromehanika d.d..
Mag. Tomaž Poje je predstavil projekt Efficient 20, v katerem sodelujejo Francija, ki je nosilka projekta, ter Velika Britanija, Italija, Nemčija, Poljska, Avstrija, Španija, Belgija in Slovenija. Slovenska partnerja v projektu sta KIS in KGZS. Glavni cilj projekta je usmerjen v prihranek goriva za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije v skladu s cilji Evropske unije za zmanjšanje porabe energije za 20 odstotkov do leta 2020. V Sloveniji je bilo izbranih dvanajst pilotskih kmetij, na katerih se izvajajo meritve porabe energije pri različnih kmetijskih in gozdarskih opravilih. Na večini kmetij se ukvarjajo tudi s spravilom lesa. Kmetije so razporejene po celotnem območju Slovenije in opremljene s številnimi traktorji in samovoznimi kmetijskimi in gozdarskimi stroji. Letno porabijo nad 3000 litrov goriva. Večina kmetij je že v lanskem letu začela z meritvami porabe goriva traktorjev pri različnih opravilih, nekaj pa jih je začelo v začetku letošnjega leta.
Projekt bo omogočil aktivno mreženje vseh projektnih partnerjev in drugih akterjev s področja kmetijstva, vladnih ustanov, proizvajalcev traktorjev ter strokovnih združenj. Rezultati meritev bodo dali sliko glede porabe goriva pri različnih mehaniziranih opravilih na kmetijah. Na osnovi izmerjenih rezultatov porabe goriva se bo za vsako kmetijo analiziralo možnosti za zmanjševanje porabe goriva in pristopilo zmanjševanju porabe goriva pri različnih opravilih. Kot je povedal Tomaž Poje, lahko »tudi na starem traktorju z ustreznimi ukrepi prihranimo gorivo«. Zmanjševanje porabe goriva v kmetijstvu lahko namreč drastično vpliva na ekonomiko kmetijske pridelave. Poje je izpostavil, da dizelsko gorivo predstavlja kar 50 odstotkov vse porabljene energije v kmetijstvu in gozdarstvu. Opozoril je, da cene gorivu raste hitreje, kot rastejo odkupne cene pridelkov. K pravilni in učinkoviti uporabi pa lahko z izvajanjem določenih ukrepov in spremembami navad največ prispevajo prav kmetje sami oziroma uporabniki traktorjev in kmetijskih strojev.
Mag. Andrej Kastelic, član pilotne skupine, pa je povedal, da se pred vključitvijo v projekt, na kmetiji niso zavedali, kakšen strošek jim predstavlja gorivo. Z rednim spremljanjem stroškov in uvajanjem sprememb se lahko stroški optimizirajo, vse to pa pripelje tudi do racionalizacije kmetijske pridelave..