KLJUB KRIZI „TRAJNOSTNO PERSPEKTIVEN“

Končan je 23. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov Megra ...
Prva sejemska prireditev, ki so jo na Pomurskem sejmišču pripravili radgonski sejmarji, 23. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov Megra 2010, ki je pod geslom »Trajnostno perspektiven« celovito predstavljal gradbeništvo ter še posebej poudaril človeku in naravi prijazno gradnjo in kulturo bivanja, je uspešno zaključen. Sejem je umno rabo energije, obnovljive vire energije, energetsko varčno, naravno in sonaravno gradnjo ter gradnjo, prilagojeno klimatskim spremembam. Na skupaj 18.000 kvadratnih metrov notranjih in zunanjih sejemskih prostorih so se predstavili največji izvajalci gradbenih del v Sloveniji, industrija gradbenega materiala, gradbenih elementov, konstrukcij in polizdelkov, ponudniki gradbene mehanizacije, gradbenih strojev, opreme in orodij, proizvajalci stavbnega pohištva, ponudniki instalacijskih in obrtniških del ter ogrevalne in hladilne tehnike… Poseben poudarek je bil namenjen komunalni infrastrukturi in ekologiji.
Prikazani so bili sistemi za zbiranje deževnice, biološke čistilne naprave, ponikalni sistemi, oprema za zunanji vodovod in kanalizacijski program. S svojimi storitvami za področje gradbeništva so obiskovalce nagovarjale institucije, kot so Gradbeni institut ZRMK, izobraževalne institucije, ter krovne zbornične in stanovske organizacije. Na Megri 2010 je sodelovalo 410 razstavljavcev iz 15 držav, prireditev pa je obiskalo 19.500 ljudi, večinoma strokovne, a tudi laične javnosti.
»Kot organizatorji osrednjega, že 23. mednarodnega sejma gradbeništva in gradbenih materialov v Sloveniji, smo lahko zadovoljni tako s prikazanim kot tudi z obiskom. Gospodarsko krizo poskušajo razstavljavci izkoristiti kot priložnost in v tem je tudi največja vrednost tega sejma. Ugotovitev nas organizatorjev in najpomembnejših tvorcev gospodarskega in političnega dogajanja v Sloveniji je, da gradbeništvo, industrija gradbenih materialov in opreme tovrstni sejem potrebuje, če hočemo, da si bomo tudi v prihodnosti sami gradili sodobno infrastrukturo in objekte. Sejem pa potrebuje tudi zato, da dviga ugled in samozavest slovenskemu gradbeništvu ter promovira izobraževanje za gradbene poklice. Največja vrednost sejma Megra ni le v bogati ponudbi materialov, konstrukcij, strojev in opreme za gradbeništvo, obrt in inštalacije, ampak tudi v bogati ponudbi strokovnih informacij in v soočenju stroke in novih tehnologij. Posebna vrednost sejma se odraža v tem, da na njem sodelujejo res najboljši ponudniki, ki ob odlični kakovosti tudi stojijo za svojimi izdelki in storitvami ter poskušajo biti jutri še boljši. Sejem Megra bo naslednje leto dopolnil 30 let in prepričan sem, da bo dostojno obeležil svoj zreli jubilej ter optimistično nagovoril tako razstavljavce kot tudi obiskovalce«, je po koncu prireditve dejal Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma
Sejem so popestrile razstava umna raba energije, razstava energijsko varčnih hiš ter razstava kritin. Razstava energijsko varčnih hiš je predstavila energetsko varčno in ekološko - človeku in okolju prijazno, naravno in sonaravno gradnjo. Opozorila je na naravne materiale kot so les, slama, ometana z ilovico in apnom, bio volnena izolacija iz ovčje volne, ekološki barvni premazi za les… Kot novost so bili predstavljeni instalacijski sistemi – rekuperatorji za ogrevanje in prezračevanje energijsko varčnih in pasivnih hiš ter široka ponudba izdelkov za ogrevanje in hlajenje na osnovi obnovljivih virov energije. Razstava kritin je poudarila projektiranje in materiale, ki lahko omilijo posledice hitrih klimatskih sprememb s posledičnimi neurji. Na sejmu so bili predstavljeni dobitniki Znakov kakovosti v graditeljstvu 2010 ter gradbeno izobraževanje z razstavo in živim prikazom spretnosti in znanja dijakov. Na skupnem razstavnem prostoru so se predstavili ponudniki srednješolskega ter višješolskega, visokošolskega, univerzitetnega in podiplomskega izobraževalnega programa s področja gradbeništva. Dijaki srednjih gradbenih šol so ves čas sejma na sejemskem prostoru prikazovali pridobljene spretnosti in znanja z izgradnjo skupnega gradbenega projekta.
Koristno je, da so vse dni sejma so v organizaciji Gradbenega inštituta ZRMK in ENSVET potekala brezplačna svetovanja obiskovalcem o varčevanju z energijo, izolacijskih možnostih in stavbnem pohištvu prihodnosti, o obnovljivih virih energije, toplotnih črpalkah, biomasi, solarnih sistemih, fotovoltaiki, nizkoenergijski in pasivni gradnji… Gradbeni inštitut ZRMK je organiziral tudi gradbeno svetovanje, ter svetovanje o statiki nosilne konstrukcije in sanaciji stavb. Predavanja na temo umne rabe energije v organizaciji Energetske agencije za Podravje so predstavila podjetniško mrežo in energijsko optimirano gradnjo, lokalne energetske koncepte, pravilnik o učinkoviti rabi energije, EU programe in projekte na področju energije in mednarodnega podjetniškega sodelovanja, praktične vidike gradnje nizkoenergijskih hiš, sodobne oblike prezračevanja, ogrevanja in sanacije objektov, uporabo alternativnih virov energije…
Sejem je sicer odprl Minister za okolje in prostor prof. dr. Roko Žarnić, prisotne na otvoritvi pa sta nagovorila tudi predsednik GZS - Zbornice Gradbeništva in industrije gradbenega materiala, Branko Selak, ter župan občine Gornja Radgona in poslanec gospod Tone Kampuš. Med visokimi gosti na odprtju sejma so bili tudi minister za promet dr. Patrick Vlačič, minister za lokalno samoupravo dr. Henrik Gjerkeš, številni poslanci državnega zbora, svetniki državnega sveta, župani, veleposlanik tujih držav in predstavniki medijev. Ob odprtju sejma je bilo podeljenih tudi 10 znakov kakovosti v graditeljstvu, ki so jih prejela podjetja: ROTO iz Murska Sobote, VARIS LENDAVA d.d., GRAS d.o.o., Marmor Hotavlje, d.d., CM CELJE, d.d. in SCT d.d.