Kofola povečala prodajo tudi v Sloveniji
Rast Kofole na Češkem, Slovaškem in v regiji Adriatic za 9,4 %.
Čeprav letošnje poletje ni prineslo tako dobrih pogojev za prodajo brezalkoholnih pijač kot lansko, je skupini Kofola, kamor sodi tudi Radenska, uspelo za 9,4 % povečati prodajo na Češkem, Slovaškem in v Sloveniji. Sklenili so tudi pogodbo za nakup hrvaškega Studenca, kar predstavlja naslednji pomemben korak razvoja skupine v regiji Adriatic. Poljski trg za Kofolo predstavlja velik izziv, zato je skupina tam zelo aktivna in načrtuje veliko tržno strategijo. Položaj na Poljskem je pomembno vplival tudi na skupne poslovne rezultate skupine - prihodki so upadli za 2,4 %, kazalec Ebita pa za 13,9 %. V Kofoli predvidevajo, da bodo celoletni poslovni rezultati enaki lanskim, zato bodo v decembru delničarjem izplačali dividende v višini 156 milijonov čeških kron.
„Po pričakovanjih smo dosegli EBITDA v višini 31,5 milijonov evrov,” je o poslovanju družbe dejal Daniel Buryš, finančni direktor. „Predvidevamo, da bo celoletni rezultat na ravni lanskega, torej 40,7 milijonov evrov z možnim odklonom 5 %.” To je eden od razlogov, zakaj bo Kofola delničarjem izplačala dividende v skupni vrednosti 156 milijonov CZK. “Rast in stabilni prihodki iz dividend so tisto, kar želimo zagotoviti našim investitorjem zdaj in v prihodnje,” dodaja Buryš. Na Češkem in Slovaškem je skupina povečala prodajo za 5 %, čeprav poletje ni prineslo toliko vročih dni, kot jih je bilo poleti 2015. Rast gre pripisati vodilni blagovni znamki portfelja - znamki Kofola, pa tudi znamki Rauch. Opazen pozitiven vpliv na prodajo je imela tudi blagovna znamka Vinea, ki je – v primerjavi z lanskim letom – zrasla za 9 %. Blagovna znamka UGO je zabeležila 60% rast in tako ostaja znamka z največjo rastjo v portfelju Kofole. V mreži je zdaj že 70 UGO barov, kot naslednji razvojni korak te znamke pa se načrtujejo franšize.
Zadnja leta je Kofola najbolj aktivna na Poljskem. „Poljski trg ostaja precej razdrobljen, veliko število konkurenčnih ponudnikov pa pomeni velikanski pritisk za marže. Cenovna občutljivost in zahteve po kakovosti na strani potrošnikov so v velikem nasprotju s tem, česar smo vajeni na drugih trgih,“ je o položaju na poljskem trgu povedal Jiří Vlasák, generalni direktor družbe HOOP Polska in dodal: „V spremembah, skozi katere gre poljski trg, vidimo jasno priložnost. Vendar proces transformacije podjetja s seboj prinaša precejšnje stroške, bodisi v obliki investicij v koncentracijo proizvodnje, v obliki zmanjšanja proizvodnih količin zaradi sprememb v cenovni politiki s poudarkom na višji marži ključnih proizvodov ali v obliki stroškov za marketinško kampanjo blagovne znamke Hoop Cola ob koncu leta.“
Ob pomembnem zniževanju stroškov in optimizaciji marž je Kofola letos na Poljskem investirala v izboljšanje ponudbe proizvodov ter v trženjsko podporo. S spremembami v skladu z novo strategijo bodo nadaljevali tudi prihodnje leto. V regiji Adriatic je Kofola poslovala dobro in prodajo povečala za 12,4 %. Septembra so sklenili tudi pogodbo za nakup hrvaškega proizvajalca mineralne vode Studenac z bogato zgodovino in močno čustveno navezanostjo potrošnikov na blagovno znamko, kar so prednosti, s katerimi zna Kofola odlično upravljati. Celoten postopek nakupa bo predvidoma zaključen do konca letošnjega leta.
Skupina Kofola je sicer eden izmed vodilnih proizvajalcev brezalkoholnih pijač s šestimi proizvodnimi obrati na štirih evropskih trgih. Skupina Kofola zaposluje 2000 ljudi (brez proizvodnega obrata v Rusiji). V portfelj izdelkov družbe Kofola CS sodi tradicionalna pijača Kofola, izdelana po originalnem receptu, izvirska voda Rajec, vrsta sirupov Jupi, napitek iz mošta Vinea, otroški napitki Jupík, energetski napitki Semtex in druge tradicionalne češkoslovaške znamke kot so: Chito, Top Topic in Citro Cola. Najnovejši izmed njih pa so sveži sadni in zelenjavni sokovi UGO. Licenčno proizvaja in distribuira napitke RC Cola in Orangina. Kofola je tudi ekskluzivni distributer znamk Evian in Badoit za Češko in Slovaško ter tradicionalne izvirske zdravilne mineralne vode Vincentka za češko maloprodajo in gostinstvo. Od začetka leta 2015 je Kofola tudi ekskluzivni distributer izdelkov znamke Rauch na češkem in slovaškem trgu.
Iz portfelja blagovnih znamk Hoop Polska, ki se prodajajo na poljskem trgu, so najpomembnejše sirupi Paola, Hoop kole in limonade, mineralna voda Arctic in otroške pijače Jupík. Nosilne blagovne znamke dopolnjujejo sadne pijače Mr. Max in mineralna voda Grodziska. Najnovejša pridobitev skupine Kofola je slovensko podjetje Radenska, proizvajalec istoimenske mineralne vode. Radenska je svoj portfelj tradicionalnih mineralnih voda ter pijač Ora in Oaza dopolnila z blagovnimi znamkami priljubljenih hrvaških pijač Nara, Inka in Voćko. Od leta 2016 je Radenska postala tudi izvoznik in distributer pijač Pepsi, Mirinda in 7Up za hrvaški trg.