Maja z Dolenjskega predala krono Katarini iz Haloz

V Radencih okronali 22. Slovensko vinsko kraljico, 21-letno študentko Katarino Pungračič iz Zavrča.
Petek, 12. januarja 2018, čeprav nekoliko turoben in deževen, bo gotovo ostal v zelo lepemu in trajnemu spominu 21-letni študentki Katarini Pungračič iz Zavrča. Kako tudi ne, ko pa so je v radenskem hotelu Radin, prav na ta dan okronali kot 22. Vinsko kraljico Slovenije. Tako bo simpatična Haložanka, v letošnjem letu, združevala slovenske vinorodne dežele, slovenska vina, vinogradništvo, kulturo pitja, turizem in kulturno dediščino, vse to pa bo predstavljala doma in po svetu. Skupaj s predsednikom uprave Pomurskega sejma Janezom Erjavcem in ob navzočnosti številnih pokroviteljev, vinogradnikov, ljubiteljev vina in drugih gostov, je 22. VKS za leto 2018 Katarino Pungračič iz Zavrča v Halozah, okronal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Dejan Židan. Že v novembru 2017 jo je izbrala komisija, ki jo Pomurski sejem, nosilec projekta Vinska kraljica Slovenije, oblikuje s pomočjo predstavnikov pokroviteljev in stroke.

Na slovesnosti v Radencih je prisotne uvodoma pozdravil in nagovoril Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, ki je nosilec institucije VKS. Slavnostni govornik je minister Židan. Z nagovorom se je od prestola poslovila Maja Žibert, 21. VKS za leto 2017, ki je le nekaj dni po kronanju januarja 2017 odpotovala v Berlin na Grüne Woche, Zeleni teden, mednarodni sejem za kmetijstvo, prehrano in vrtnarstvo, ki ga obišče skoraj pol milijona obiskovalcev. S svojo aktivno prisotnostjo je pomagala slovenski ekipi razstavljavcev ter ministrski ekipi mag. Dejana Židana pri izpostavitvi pomena čebel in čebelarstva za človeštvo in s tem pripomogla k uvrstitvi dneva čebel v svetovni koledar. Sodelovala je pri sprejemanju ministrskih ekip številnih svetovnih držav in jih navduševala za vrhunska slovenska vina. Od januarja do decembra 2017 je bila aktivno udeležena na več kot 100 dogodkih, posvečenih širjenju vinske kulture in prepoznavnosti slovenskih pridelovalcev vin. In čeprav bi si vsak izmed njenih nastopov, med katerimi je širom in počez prepotovala Slovenijo in dobršen del zamejstva, zaslužil posebno poglavje, omenimo le še pri enega njenih zadnjih, ki je imel dobrodelni značaj. V novembru je v Vinskem dvoru Deu na Malkovcu organizirala dobrodelno večerjo, na kateri je preko 90 gostov darovalo sredstva za društvo Žarek upanja, katerega dejavnost je usmerjena v psihosocialno obravnavo žrtev odvisnosti od alkohola in drugih oblik zasvojenosti ter pomoči njihovim bližnjim. S pomočjo zbranih sredstev bo marsikateri otrok iz zaradi alkohola prizadetih družin prvič izkusil radosti in veselje, ki jih ponujajo zimske aktivnosti, saj so bila zbrana sredstva namenjena njihovemu zimskemu letovanju.

Nova, 22. VKS za leto 2018 Katarina Pungračič iz Zavrča, je prišla na slovenski vinski prestol iz družinske kmetije, na kateri se ukvarjajo z vinogradništvom, vinarstvom in turizmom in je študentka študijskega programa Agrikultura in okolje Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru. Opravila je tečaj za sommelierja ljubitelja, to znanje pa bo, kot pravi, v prihodnosti še nadgradila. Aktivno sodeluje v društvu vinogradnikov in sadjarjev Haloze. Od malih nog združuje delo v vinogradu in na turistični kmetiji, na kateri domačim in tujim gostom predstavlja in ponuja bogastvo slovenskih vin in kulinarike. Katarina se je rodila 26. maja 1996 na Ptuju. Odraščala je na svoji družinski kmetiji, na kateri se že pet generacij ukvarjajo z vinogradništvom, vinarstvom in turizmom. Obiskovala je lokalno OŠ Cirkulane-Zavrč in nato Škofijsko gimnazijo Antona Martina Slomška, kje je 2015 opravila splošno maturo. Po maturi se je vpisala na študijski program Agrikultura in okolje, ki se izvaja na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru. Med študijem je opravila tečaj sommelier ljubitelj, izobraževanje v tej smeri pa bo še nadaljevala. Aktivno sodeluje v društvu vinogradnikov in sadjarjev Haloze. Pri delu na turistični kmetiji povezuje vino in hrano, saj se zaveda, da je Slovenski prostor z obema danostima neizmerno bogat. Po tem, ko je bila Katarina Pungračič okronana za 22. VKS 2018, ji je čestitala in prisotne nagovorila predstavnica generalnega pokrovitelja, predsednica uprave Deželne banke Slovenije, Sonja Anadolli. Ključe vozila Ford Kuga Style 1.5TDCi 120KM je 22. VKS predal Dušan Rajh, Avto Rajh d.o.o. Ljutomer ter Murska Sobota. Vino vinske kraljice Slovenije, Sauvignon 2015, suho vino redne trgatve, Turistične kmetije in vinogradništva Pungračič, Štajerska Slovenija, Haloze je predstavil pokrovitelj kraljičinega vina – Robert Pungračič.

Novo VKS in njene dvorjane so nagovorili podžupan občine Zavrč Robert Vuzem, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič ter Vesna Maučec, direktorica hotelov, Zdravilišče Radenci. V imenu dosedanjih Vinskih kraljic Slovenije ji je čestitala Špela Štokelj ter v imenu Vinarske zadruge Haloze Jožef Šmigoc. Za glasbeni program na kronanju je na veliki harfi ter s petjem poskrbela že večkrat nagrajena mlada glasbenica Astrid Ana Kljun, prireditev je povezoval Stane Kocutar, ki je med drugim tudi mestni viničar Maribora in skrbnik najstarejše trte na svetu.

Vseh dosedanjih enaindvajset

Sedaj ko so okronali 22. SVK, je zanimivo videti katerih 21 deklet (ena je bila dve leti) je dosedanjih „lastnic slovenskega vinskega dvora“, in sicer vse od leta 1996. Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Kortnik (rojena Jenžur) iz Posavja (1998), Irena Tušar (Kupljen) iz Radgonsko - kapelskih goric (1999), Martina Brec (Stegovec) z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila kraljica Tjaša Kos (Koroša) ravno tako iz Ljutomersko - ormoških goric, v letu 2003 pa Simona Štraus Fajnik iz Šmarsko – virštajnskih goric. Leta 2004 je to bila Vesna Perčin (Bajuk) iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz oklica Ajdovščine, v letu 2007 Maja Podkrižnik (Benčina) iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko – ptujskega območja), leto 2009: Karolina Kobal (Vrhpolje pri Vipavi), leto 2010: Andreja Vitez (Erzetič) iz Vedrijana v Goriških Brdih; leto 2011: Simona Žugelj (Čuril pri Metliki); Leto 2012: Martina Baškovič (Krška vas); Leto 2013: Neža Pavlič Brečko (Dobrnež pri Slovenskih Konjicah); Leto 2014: Špela Štokelj (Planina pri Ajdovščini); 2015: Sandra Vučko (Cven pri Ljutomeru), leta 2016: Sara Stadler iz Bistrice ob Sotli, v letu 2017: Maja Žibert iz Šentruperta, in v tekočem letu 2018: Katarina Pungračič iz Zavrča.