MINISTRI EU O ZDRAVJU MEDONOSNIH ČEBEL

Medtem ko se v Pomurju nadaljuje morija čebel, so o tej problematiki začeli razpravljati tudi v Bruslju. Ministri EU, pristojni za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so namreč na današnjem rednem ...
Slovenija podprla pomen čebel za okolje, kmetijstvo ter biotsko raznovrstnost Murska Sobota – Medtem ko se v Pomurju nadaljuje morija čebel, so o tej problematiki začeli razpravljati tudi v Bruslju. Ministri EU, pristojni za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so namreč na današnjem rednem zasedanju na začetku sprejeli sklepe Sveta o sporočilu Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o zdravju medonosnih čebel. Sporočilo Komisije izpostavlja problematiko zdravja medonosnih čebel, vzroke za pomore ter izpostavlja potrebne aktivnosti za izboljšanje stanja na tem področju.
Naš kmetijski minister mag. Dejan Židan je poudaril, da je sprejem sklepov na to temo za Slovenijo pomemben iz dveh razlogov. Po eni strani z vidika zadnjega dogajanja na področju pomora čebel, po drugi strani pa predstavlja osnovo za celostni pristop na ravni EU, s katerim bo podana podlaga za izboljšanje pristopa k reševanju te problematike. Čebele imajo velik gospodarski pomen za kmetijstvo, saj so številne rastline odvisne od njihovega opraševanja. Sindrom padca kolonij čebel (umiranje čebel) ima ključen vpliv na pridelek, zato je treba zagotavljati ustrezne sisteme zdravstvenega varstva čebel in zagotoviti več sredstev za raziskave, ki bodo pomagale ugotoviti vzroke za odmiranje.
Zato je Slovenija podprla sklepe Sveta, ker se izpostavlja pomen čebel za okolje, kmetijstvo ter biotsko raznovrstnost, kot tudi potreba po varovanju populacije divjih čebel. Slovenija je tudi podprla predlog ukrepov in usmeritev, ki jih bo treba v prihodnosti izvajati za uspešno ohranjanje čebeljih družin in njihovega zdravstvenega stanja, zlasti potrebo po nadaljnjem usposabljanju čebelarjev, opravljanju večjega števila raziskav na področju reziduov (ostankov) in pesticidov, kot tudi na samih čebelah ter po zagotovitvi dodatnih finančnih sredstev za to področje. Slovenija tudi podpira sklepe, ki se nanašajo na premike čebel v smislu identifikacije najprimernejših obdobij in samih lokacij ter na harmonizacijo načrtov za obvladovanje varoje. Prav tako se Slovenija strinja s pobudami Komisije za njeno nadaljnje delo na tem področju.