ODLIČNO SO „POSTREGLI NARAVNOST NA MIZO“

V nekoliko skrajšani obliki, saj je trajal le šest dni, je na Pomurskem sejmišču bil končan 48. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, s katerim so bili zadovoljni tako organizatorji, kot še posebej razstavljalci ...
Minil je še en odlično pripravljen kmetijsko živilski sejem V nekoliko skrajšani obliki, saj je trajal le šest dni, je na Pomurskem sejmišču bil končan 48. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, s katerim so bili zadovoljni tako organizatorji, kot še posebej razstavljalci in obiskovalci. „Kot organizatorji letošnjega Agre smo lahko izredno zadovoljni. Izkazalo se je ponovno, da sta kmetijstvo in tudi agroživilstvo strateški panogi, in da so to dojeli tudi razstavljavci, ki jih je bilo letos kar 1690 iz 25 držav. Temu so sledile tudi številne institucije, tako slovenske, kot tuje. Na sejmu je bila predstavljena cela vrsta institucij, od Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, ki se je predstavilo v novi podobi in tudi z novimi aktivnostmi, kakor tudi KGZ Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije s projektom Kupujem slovensko ter predstavitvijo mlinarjev in pekov, pa Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, ki je predstavila živilce. Tu pa so tudi številne institucije, ki so sodelovale pri organizaciji številnih posvetov in okroglih miz in tudi drugi partnerji, ki so organizirali številne obsejemske dogodke. Teh je bilo letos preko 120, od teh pa je bilo kar 65 strokovnih posvetov, predavanj in okroglih miz. Vse to kaže na to, da je slogan Naravnost na mizo pravzaprav naravnost uspel“, je ob koncu prireditve zadovoljno ugotovil Jane Erjavec, direktor Pomurskega sejma d.d.
Veliko je bilo na sejmu govora o ekološkem kmetovanju, o strategiji kmetijstva za naslednje obdobje po letu 2013, veliko je bilo govora o varni hrani, nasploh o hrani, tudi o ekologiji in predvsem o varovanju podeželja. Pomembno je, da je sejem obiskalo veliko pomembnih ljudi, med njimi tudi predsednik države Danilo Türk, ki je poudaril pomen kmetijstva v Sloveniji, pomen tudi samooskrbe, pa nasploh ohranjanja in poseljenosti podeželja. Pomembno je, da sta imela dva odbora državnega zbora na sejmu sejo, tako odbor za kmetijstvo, kot tudi odbor za gospodarstvo, kjer je poleg obeh ministrov, gospodarske Darje Radič in kmetijskega Dejana Židana, sodeloval tudi predsednik Vlade RS Borut Pahor, ki je kmetijstvu dal poseben poudarek, kmetijstvu, kot eni izmed pomembnih dejavnosti tudi v okviru vlade. Z ogledom sejma, kjer si je predsednik vlade pogledal najbolj ključne točke letošnjega sejma - od predstavitve avtohtonih pasem živali, do projekta Kupujem slovensko – je dal neke vrste poudarek temu sejmu in podeželju, ki ga v naslednjih obdobjih tudi pričakujemo. Nenazadnje je kmetijstvo tista panoga, ki ima še veliko neizkoriščenih potencialov, tudi v smislu zaposlitve. Če poskušamo povečati samooskrbo s kmetijskimi pridelki v Sloveniji, je to lahko tudi zelo velik potencial za dodatne zaposlitve. Sejem so obiskali številni tuji predstavniki, tako številni ministri, veleposlaniki in predstavniki številnih institucij, kar postavlja Agro ne samo kot osrednji slovenski sejem, ampak kot pomemben sejem te širše regije, kjer želimo biti pomemben ponudnik za kmetijstvo in ponudnik informacij za kmetijski sektor.
V času letošnjega sejma je bilo ob vseh njegovih razstavah in dogodkih sproščeno veliko pozitivne energije in preko 120.000 obiskovalcev je z optimizmom in zadovoljstvom zapuščalo sejmišče. Podoben optimizem je vladal tudi med razstavljavci in ostalimi udeleženci prireditve. „Ob njenem zaključku bi se zato rad zahvalil vsem razstavljavcem, predstavnikom institucij, medijev, strokovnim sodelavcem, ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter obiskovalcem. Vsi vi ste skupaj naredili najpomembnejši dogodek v Pomurju in najlepšo predstavitev slovenskega kmetijstva in živilstva v Evropi. Ob zaključku letošnjega sejma Agra se že lotevamo organizacije 49. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra v letu 2011. V mislih pa imamo tudi njegov 50. jubilej, ki bo ponudil še več novosti“, je dodal Erjavec.
Kot rečeno, letošnji sejem Agra je na skupno več kot 65.000 m2 razstavnih površin predstavil 1.690 razstavljavcev iz 25 držav. V Gornji Radgoni na stičišču Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Madžarske je predstavil pestro ponudbo zdrave prehrane in vsega tistega, kar potrebujemo za njeno pridelavo. Prikazani so bili najsodobnejši dosežki s področja kmetijske mehanizacije najpomembnejših svetovnih proizvajalcev. Prikazani so bili stroji in pripomočki s področja gozdarstva, protitočni sistemi, oprema za urejanje okolja, kmetijske gradnje, izdelki za izrabo obnovljivih virov energije, obrtni izdelki, proizvodi s področja prehrane živali in nege rastlin ter semena velikih svetovnih semenskih hiš. Največji vsebinski poudarek je bil na sožitju človeka in narave, ki jo ponuja ekološka in integrirana pridelava. V pestri ponudbi prehrane in naprav za njeno pripravo so bila še posebej izpostavljena regionalna živila, regionalne zaščitene specialitete in izdelki, ki so dosegli najvišja priznanja na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti mesnin, mleka in mlečnih izdelkov, sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in ustekleničenih vod ter medu. Na posebnem prostoru so bili na ogled in v pokušnjo izdelki, ki sodelujejo v projektu Kupujem slovensko. Projekt Vino Slovenija Gornja Radgona se je predstavil kot sejem v sejmu. V vinski hali so ponujali vina v pokušnjo številni vinarji in združenja vinogradnikov in vinarjev.
Še večjo mednarodno veljavo so dale sejmu predstavitve tujih držav. Država gostja je bila Češka, predstavile pa so se tudi Avstrija, Poljska, Makedonija in Evropska komisija. Agro so strokovno in vsebinsko sooblikovale institucije, ki krojijo kmetijsko in gospodarsko politiko in podobo Slovenije. Sejem so spremljale razstave govedi, konj, prašičev, drobnice, malih živali, čebelarstva, kraških ovčarjev, rib in plazilcev. Na razstavi v mednarodnem letu biotoske raznovrstnosti je bil dan še poseben poudarek 11 slovenskim pasmam domačih živali, ki so bile predstavljene na posebnem prostoru. Tudi namen razstave avtohtonih rastlin je bil prikaz biotske raznovrstnosti v Sloveniji in njen pomen za slovensko kmetijstvo in gospodarstvo. Razstava je v organizaciji Biotehniške šole Rakičan predstavila avtohtone poljščine, domače poljščine, udomačene poljščine, avtohtone trsnice ter avtohtone sadike sadnega drevja. Razstava lesov je bila v gozdno parkovnem nasadu, spremljala pa jo bo tudi razstava gozdarstva in pomena lesa kot obnovljivega vira energije. Razstava Doživimo podeželje v hali D je dopolnila razstave živali in rastlin s ponudbo regionalnih specialitet, zelišč in aromatskih rastlin ter s predstavitvijo narodnih in krajinskih parkov ter lokalnih akcijskih skupin. Na maneži so dnevno potekale revije goveje živine, konj in drobnice.
Na ocenjevanjih kakovosti pod okriljem 48. sejma Agra je letos sodelovalo 363 podjetij (306 iz Slovenije in 57 iz tujine) s 1304 vzorci (1075 iz Slovenije in 229 iz tujine). Na sejmu je potekala svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj z mednarodnega ocenjevanja medu, svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj z 31. ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov, 24. ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov, 14. ocenjevanja sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod, 30. ocenjevanja kmetijske mehanizacije in opreme ter svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj 36. odprtega državnega ocenjevanja vin »Vino Slovenija Gornja Radgona« 2010. Potekala je tudi svečana razglasitev nominirancev in podelitev priznanj 33. natečaja »Slovenski oskar za embalažo 2010«. Podelitve nagrad z ocenjevanj kakovosti mlečnih in mesnih izdelkov, medu, sokov, brezalkoholnih pijač in ustekleničenih vod so nadgradile pokušnje na razstavnih prostorih. V vinogradniško vinarski hali in Vinskem hramu so bila ves čas sejma v pokušnjo vina z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona. Poleg navedenega so bila podeljena priznanja Zadružne zveze Slovenije. Nagrajene so bile najbolje ocenjene živali. Priznanja so prejele najbolj prepričljive kmetije, ki sodelujejo v akciji S kmetije za vas.
S svojim bogatim razstavnim in spremljevalnim programom je sejem privabil najrazličnejše ciljne skupine poslovnežev, strokovnjakov, potrošnikov, družinske publike, še posebej pa nagovarjal tudi ljubitelje umetnosti. Na ogled je bila razstava 17. mednarodne slikarske kolonije Vinogradi obeh bregov Mure. Videti je bilo možno skulpturo konja iz trte slikarke in kiparke Tamare Vogrin. Na dan ekološkega kmetijstva je bila na sporedu premierna projekcija dokumentarnega filma Hrana, d.d. (Food, Inc.), režiserja Roberta Kennerja iz ZDA. Seveda pa ne smemo prezreti, da je sejem Agra v letu 2010 pomembno dopolnil bienalni, 17. mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike, INPAK. Ta je ponudil različne vrste embalaže, materialov, dodatkov, strojev in opremo za njeno izdelavo, pakirno in označevalno tehnologijo, tehniko in sisteme, skladiščno tehnologijo, logistiko ter ravnanje z odpadno embalažo. Ob skrbi sejma Agra za ohranjanje narave in zdravja ljudi, je tudi INPAK namenil temeljni poudarek trajnostnim vidikom embalaže, eko embalaži ter aktivni – pametni embalaži.