OSAMOSVOJITVENA VOJNA NAJTEŽJI DNEVI ŽIVLJENJA
S priložnostnim nagovorom župana , dr. Darka Anželja, kratkim kulturnim programom ter pohodom v naravi, je občina Apače v sodelovanju s Policijskim veteranskim združenjem »Sever« za Pomurje, slovesno ...
S pohodom so obeležili Dan državnosti
S priložnostnim nagovorom župana , dr. Darka Anželja, kratkim kulturnim programom ter pohodom v naravi, je občina Apače v sodelovanju s Policijskim veteranskim združenjem »Sever« za Pomurje, slovesno obeležila letošnji dan državnosti. Ob spominskem obeležju pri nekdanji stražnici v Zgornjem Konjišču, ki so ga odkrili natanko pred enim letom, se je zbralo nekaj deset ljudi vseh starosti, ki so se po krajšem nagovoru župana Anželja, nato ob reki Muri odpravili proti kolesarsko-pohodniškem mostu v Črncih, kjer bil krajši postanek in okrepčilo. Nato je sledila vrnitev v TRC Zg. Konjišče, kjer so ob prijetnem kramljanju, vsi bili pogoščeni s pasuljem in klobaso. Zraven pa se je v idiličnem okolju trlo na stotine motoristov, kolesarjev in drugih gostov, ki v zadnjem času nenehno oblegajo najbolj obiskano turistično destinacijo v Apaški dolini in tudi širše.
V svojem nagovoru, župan dr. Darko Anželj je najprej kratko predstavil Policijsko veteransko združenje Sever, kot prostovoljno, nepolitično in domoljubno združenje policijskih veteranov, kateri člani so kot pripadniki organov za notranje zadeve RS, torej takratne policije, ki se je imenovala milica delovali pri aktivnostih za zaščito demokratičnih procesov. Anželj je sam leta 1990 prevzel vodenje Policijske uprave v Murski Soboti, ki je štela nekaj manj kot 600 zaposlenih. Zato se je spomnil časov konflikta med republiškim političnim vodstvom in jugoslovanskimi oblastmi, ki jih ni manjkalo niti v Pomurju. „Po razglasitvi samostojnosti v DZ in izvedeni slovesnosti na Trgu republike v Ljubljani so se začeli dnevi okupacije Slovenije s strani JA in dnevi okupacije Pomurja. To so bili tudi moji najtežji dnevi v življenju. Potrebno je bilo zaščititi mlado slovensko državo, istočasno pa delovanje pomurske policije organizirati tako, da bi pri izvrševanju te naloge bilo čim manj žrtev in poškodovanih, tako med policisti kot tudi med prebivalci. Skupaj s sodelavci, ob sodelovanju s pripadniki teritorialne obrambe in ob izjemnem pogumu civilistov, smo vodili obrambo Pomurja. Bilo je veliko aktivnosti, od številnih postavljenih barikad, varovanju mejnih prehodov, blokadi vojaških objektov, neposrednih spopadih na številnih območjih Pomurja. V nas je preveval neverjeten pogum, takrat nismo razmišljali o morebitnih posledicah, naša skrb je bila usmerjena v obrambo Slovenskega ozemlja. V Pomurju so potekali številni oboroženi spopadi, bile so žal tudi človeške žrtve. Za območje UE Gornja Radgona je seveda najpomembnejša naloga policije in TO bila obvladati tankovsko kolono pod poveljstvom oficirja JA, poveljnika Popova. Spopadi so bili srditi in tudi gmotna škoda je bila velika. Poleg te naloge pa so policisti in pripadniki teritorialne obrambe obkolili tudi vojašnico v Gornji Radgoni in tudi karavlo tukaj v Zgornjem Konjišču. Le uspešnemu pogajanju in že doseženim uspehom v dotedanjih spopadih gre zahvala, da se je vodstvo karavle s poveljnikom tudi predalo“, je med drugim dejal Anželj, ki je spregovoril tudi o nastanku občine Apače pred štirimi leti, ter njenem uspešnem razvoju.
„V naslednjih dveh letih so pred nami investicije v vrednosti preko 25 milijonov evrov. Izgradili bomo vodovodno omrežje po celotni občini Apače in izgradili novo črpališče čiste pitne vode, izgradili bomo kanalizacijo za naselja Apače, Segovci in Črnci, usposobili čistilno napravo, izgradili bomo novi nizko energetski vrtec v Apačah, izgradili bomo novi gasilski dom v Apačah, obnovili Kulturni dom v Apačah in še bi lahko našteval. Našteti projekti so realnost, saj smo v teh štirih letih poplačali kredite, ki smo jih podedovali po skupni občini Gornja Radgona, ki so bili najeti za izgradnjo telovadnice pri osnovni šoli Apače in za občinske ceste. Za naštete projekte smo že pridobili gradbena dovoljenja ali pa smo v fazi pridobivanja. Pripravljena je investicijska dokumentacija s katero se potegujemo za ogromna evropska sredstva. Na nas vseh je, da ne zamudimo te zadnje priložnosti, da se priključimo bolj razvitim občinam. Za uspešno vodenje občine danes ni dovolj le povprečno delo. Voditi občino je tako kot voditi podjetje. Pri tem je ključnega pomena znanje. Tako kot so nekatera podjetja zelo uspešna in imajo delavci dobro plačo, poznamo tudi neuspešna podjetja, vendar za to niso krivi delavci. Tako imamo v Sloveniji uspešne in neuspešne občine. Ali bo občina uspešna je predvsem odvisno od znanja in sposobnosti, ki jih ima župan“, je dodal dr. Anželj.