PODJETNIK LUDVIK ŠINKO MED NAJ POMURCI LETA 2009
Murskosoboški radio Murski val je ob pomoči regionalnega tednika Vestnik že devetnajstič pripravil izbor Pomurke in Pomurca leta, tokrat za leto 2009. Tudi tokrat so rezultate razglasili na Silvestrovo, največ glasov pa so poslušalci ...
Lepo priznanje za uglednega kleparja in krovca iz Skakovcev
Murskosoboški radio Murski val je ob pomoči regionalnega tednika Vestnik že devetnajstič pripravil izbor Pomurke in Pomurca leta, tokrat za leto 2009. Tudi tokrat so rezultate razglasili na Silvestrovo, največ glasov pa so poslušalci Murskega vala in bralci Vestnika namenili Juliji Sardelič, sociologinji kulture in literarni komparativistki iz Lendave, in Antonu Balažku, županu Lendave, ki sta tako postala Pomurka in Pomurec leta 2009. Glasovanje, bilo je od 19. do 30. decembra, je potekalo na tri načine: v živo preko radijskih valov, z glasovnicami objavljenimi v Vestniku in z SMS sporočili. Leta 2009, ko se je za laskavi naziv potegovalo po 12 žensk in moških, ki so - od januarja do decembra – bili razglašeni za Pomurke in Pomurci posameznih mesecev, so organizatorji skupno prejeli kar 8.556 glasov. Leto v Pomurju pa sta obeležila dva Lendavčana. In toka njima kot vsem mesečnim zmagovalcem so na posebni prireditvi, ki je sedaj potekala v hotelu Radin v Radencih podelili priznanja in nagrade. In čeprav v takšnih in drugačnih izbirah žal ni veliko mesta za uspešne podjetnike in obrtnike, se je tokrat zgodilo nekaj drugega. Na skupno tretje (od 12) mesto med naj Pomurci se je namreč uvrstil Ludvik Šinko, predsednik organizacijskega odbora in podpredsednik sekcije kleparjev in krovcev pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije, sicer podjetnik iz Skakovcev.
Šinko je sicer bil zmagovalec meseca aprila 2009, ob koncu leta pa se je tako zavihtel na skupno 3. mesto. V obrazložitvi so med drugim zapisali, kako je Šinko dokazal, da so Pomurci kot odlični organizatorji sposobni izpeljati tudi pomembne dogodke, kot je lani pomladi bilo 10. državno tekmovanje mladih kleparjev in krovcev, kar je tehnično in organizacijsko izjemno zahtevna prireditev. Ludvik Šinko je skupaj s sodelavci v Gornji Radgoni, vse pripravil na najvišji strokovni ravni, tako kot to počne za svoje stranke v podjetju, ki se ukvarja s kleparstvom, krovstvom, tesarstvom in izdelavo kleparsko-gradbenih elementov. Šinko sicer zaposluje več kot 30 delavcev, ki so sproti poučeni o novostih na področjih svojega delovanja. Veliko vlaga tudi v opremo in sodobne delovne stroje. Sploh pa se je Šinko že velikokrat dokazal tudi na humanitarnem področju, ko pomurski krovci in kleparji prekrivajo hiše socialno ogroženim družinam ali tistim, ki jih prizadene požar oz. kakšna druga nesreča.
Krovstvo-kleparstvo Šinko s.p. že od leta 1986 v Skakovcih pri Cankovi deluje kot zelo uspešno kleparsko, krovsko in tesarsko obrtno podjetje. Ludvik Šinko je z dušo in srcem predan svojemu poklicu, v obrtno dejavnost pa je vpregel tudi svojo hčer Aleksandro, diplomirano ekonomistko, in sina Mirana, diplomiranega pravnika. Sam Šinko je začel kot večina njegovih stanovskih kolegov: z majhno delavnico na domačem dvorišču, tremi zaposleni ter, za dobro popotnico, bogatim strokovnim znanjem in neizmerno voljo do dela z lastno pametjo in rokami. Znanje si je kot vajenec in pomočnik ob rednem šolanju pridobil pri kleparskem mojstru iz bližnjih Korovcev, Antonu Branšpergerju, najdlje pa je bil zaposlen kot vodja kleparske delavnice pri bivšem gradbenem podjetju Temelj iz Cankove, v katerem pa ni videl poklicne in osebnostne prihodnosti. To je našel v obrti, ki je do današnjih dni prerasla v sodobno obrtno podjetje z več kot 30 zaposlenimi. Temelj vsega napredka so bili in ostajajo zanj seveda kadri, prav tak pomen pa daje tudi opremljenosti s stroji, tehnologijo in delavniškimi prostori. Vsekakor pa mu ne bi uspelo, kar še posebej poudarja, če ne bi imel na začetku pa tudi pozneje, največjo podporo pri ženi Lidiji, ki sicer v domači obrti ni bila nikoli zaposlena ter že pokojnemu tastu, ki je bil zelo vesel, da se je zet odločil postati obrtnik.
Podjetje »Kleparstvo Ludvik Šinko s.p.«, ki deluje od 1.4.1986 v bližini avstrijske meje, je sprva bilo registrirano za dejavnost kleparstvo, krovstvo in montaža strelovodov. Takrat so bile v podjetju zaposlene tri osebe. Čez nekaj let, ko se je povpraševanje po tesarskih in krovsko-kleparskih storitvah razmahnilo, smo dopolnili dejavnost s tesarstvom in proizvodnjo lastnih krovsko-kleparskih gradbenih elementov. Danes je zaposlenih 33 delavcev, za katere je poskrbljeno, da so poučeni o novostih, primerno izobraženi in praktično usposobljeni s certifikati proizvajalcev oz. dobaviteljev določenih materialov za dela, katera izvajajo. Ker je direktor podjetja mojster klepar-krovec lahko izobražujemo tudi vajence. Trenutno sta v Šolskem centru Ptuj dva vajenca, ki se izobražujeta za poklic klepar-krovec. Razpolagajo s približno 1800 kvadratnih metrov pokritih delovnih površin, ki so opremljene s sodobnimi delovnimi stroji za preoblikovanje različnih vrst pločevin in skladišč ter 2000 kvadratnih metrov zunanjih nepokritih površin.
„V podjetju precej vlagamo v nabavo najsodobnejše opreme. Zaposleni pri svojem delu uporabljajo naslednje sodobne naprave: stroj za upogibanje pločevine CNC 6400 mm dolžine, škarje CNC za vzdolžni prečni razrez pločevine, odvijalce za odvijanje pločevine, škarje za razrez pločevine CNC do debeline 7 mm, stiskalnice in razna orodja za izdelavo kleparskih in strelovodnih elementov, stroj za kroženje žlebov in vlečenje cevi, lakirno komoro, aparat za prašni nanos barve in sušilno komoro, linijo za točkovne snegobrane, aparate za različne vrste spajanja pločevin, sodobno ročno orodje, šest kombijev in dva osebna avtomobila, hidravlična dvigala, elektrodvigalo in dve avtodvigali, viličarja, hidravlične košare in opremo za varno delo“, pravi Šinko, ki dodaja, da dela opravljajo po celotni Sloveniji, večino del pa v severovzhodnem delu države.
„Prednosti podjetja so kakovostno opravljena dela, upoštevanje dogovorjenih rokov, primerne cene, dogovorjena plačila na obroke in dolgoletne izkušnje pri izvajanju del. Rezultat tega je tudi znak Slovenska kakovost (SQ), ki smo si ga pridobili oktobra 2004“, dodaja „tretji“ naj Pomurec za leto 2009.