PREDSEDNIK SLOVENIJE DANILO TÜRK BO ODPRL ZADNJI MKŽS

Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni je vse nared za 46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem (MKŽS), ki se bo začel v soboto, 23. avgusta. Na največji sejemski ...
Letošnji 46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem je pred vrati Na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni je vse nared za 46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem (MKŽS), ki se bo začel v soboto, 23. avgusta. Na največji sejemski prireditvi v Gornji Radgoni, ki se letos zadnjič imenuje MKŽS, saj ga bodo prihodnje leto, zaradi lažjega razumevanja v svetu, preimenovali v „Agra 2009“, in ki ga bo prvič odprl predsednik Republike Slovenije, dr. Danilo Türk, se bo na dobrih 65.000 kvadratnih metrih površin predstavilo kar 1665 razstavljalcev iz 28 držav (Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francija, Hrvaška, Irska, Italija, Izrael, Japonska, Kitajska, Madžarska, Makedonija, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Republika Kosovo, Romunija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Srbija, Švedska, Švica, Turčija in Združene države Amerike), od česa jih je 1060 iz Slovenije. V okviru sejma pa bo prvič tudi sejem Inpak, saj kot pravi direktor Janez Erjavec, tudi kmetje in pridelovalci hrane sploh, v veliki meri potrebujejo embalažo.
Tako bo Gornja Radgona, na stičišču štirih držav, od 23. do 29. avgusta 2008 prestolnica evropske kmetijske politike, središče gospodarstva, arena strokovnih izmenjav, najprimernejši prostor za stanovsko in najprijetnejši za prijateljsko druženje. Aktualni poudarki, na prireditvi pod geslom „Z rodovitnim poreklom“, bodo na: vodi v prehrani, v okolju in v kmetijstvu; pridelavi različnih sort krompirja in njegovi prehranski vlogi; rastlinskih oljih v prehrani in njihovi uporabi kot alternativnega pogonskega goriva; pridelavi različnih sort sadja in njegovi prehranski vlogi; bio in ekološki pridelavi ter sledljivosti izdelkov; podnebnih spremembah in tehnologijah v kmetijski pridelavi; sodobni kmetijski tehniki s poudarkom na varnosti in varovanju okolja; strokovnih razstavah s poudarkom na zdravi in ekološki pridelavi hrane.
„Poudarki letošnjega sejma so voda v prehrani, okolju in kmetijstvu, pridelava različnih sort krompirja in njegova prehranska vloga ter rastlinska olja v prehrani in njihova uporaba kot alternativnega pogonskega goriva“, je na posebni novinarski konferenci povedal direktor organizatorja, Pomurskega sejma d.d. Janez Erjavec, ki je dodal, da bodo bodo poudarki sejma tudi pridelava različnih sort sadja, bio- in ekološka pridelava ter sledljivost izdelkov, podnebne spremembe in tehnologije v kmetijski pridelavi ter sodobna kmetijska tehnika. Poleg tradicionalnih domačih in mednarodnih komercialnih in strokovnih predstavitev se bodo predstavile članice EU in regije. Državi gostji bosta Hrvaška in Madžarska, veliko državno predstavitev je pripravila Avstrija, z informativnimi prostori pa se bodo predstavile še Romunija, Makedonija in Poljska. Poudarki skupinskih nastopov bodo na kmetijstvu, gospodarstvu in turizmu. Sejem, ki kot rečeno letos poteka pod geslom Z rodovitnim poreklom, tudi tokrat ponuja bogato bero kmetijske mehanizacije, hlevske opreme, živil, vina in drugih pijač, opreme za gostinstvo, živilskopredelovalno industrijo, semen, sredstev za prehrano in nego živali in rastlin, obrtnih izdelkov. Poleg razstavljalcev bodo na sejmu najvidnejše ustanove, ki v Sloveniji sooblikujejo gospodarsko, kmetijsko in prehrambeno politiko, od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije ter drugih zbornic zbornic in šol. Potekala bodo tekmovanja, revije, nastopi, tradicionalno bo na sejmu tudi seja odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Podelili bodo priznanja 29. mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov, 22. mednarodnega ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov, 12. mednarodnega ocenjevanja sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod ter 28. mednarodnega ocenjevanja kmetijske mehanizacije in opreme. Podelitve bodo spremljale poskušnje na razstavnih prostorih. Med številnimi posveti so tudi nova strategija zdravstvenega varstva živali v EU, ukrepi po uveljavitvi vinske reforme v Sloveniji, vinska promocija, sistem kmetijskih zavarovanj v Sloveniji, izgubah denarja pri razpisih, certificiranje in označevanje prehrambenih izdelkov, kmetovanje na priobalnih zemljiščih in strategija razvoja slovenskega kmetijstva - sprememba modela kmetijske politike ter identifikaciji in registraciji živali.
Sam sejem ponuja bogato bero kmetijske mehanizacije, hlevske opreme, prehrambenih izdelkov, vina in drugih pijač, opreme za gostinstvo, živilskopredelovalno industrijo, semen, sredstev za prehrano in nego živali in rastlin, obrtnih izdelkov... „Razstave goveje živine, prašičev, drobnice, avtohtonih in tradicionalnih pasem konj bodo predstavile dosežke rejcev iz Slovenije, pa tudi govedorejcev in prašičerejcev iz sosednje Avstrije“, je hkrati dejala dr. Alojz Slavič. V preglednih vzročnih nasadih bodo predstavljene gospodarsko najzanimivejše poljščine ter sodobno sadjarstvo in trte v Sloveniji. Sejem vabi tudi s številnimi drugimi strokovnimi, stanovskimi in zabavnimi razstavami ter prireditvami. V počastitev svetovnega leta krompirja bo na njem razstava preko 140 sort krompirja v organizaciji Kmetijskega inštituta Slovenije. Hala A je namenjena vidnim predstavnikom prehrambene industrije in pokušnjam njihovih izdelkov. V njej bodo predstavljeni tudi dosežki sekcij pekov in mlinarjev v okviru GZS. V hali B se predstavljajo najvidnejše institucije. Na razstavnem prostoru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo vsakodnevno potekalo svetovanje kmetom. Na razstavnem prostoru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije bodo predstavitve domačih obrti in etnološki kulturni program. V hali C3 se bodo predstavljali vinarji z dnevnimi pokušnjami vin. Razstavni prostor kmetijsko-živilskega šolstva bo ponujal predstavitve poklicev kmetijsko-živilskega šolstva s prikazi del, ki jih osvojijo dijaki šol v času izobraževanja. Center za zdravje in razvoj Murska Sobota v hali D pripravlja pokušnje iz krompirjevih jedi in predstavlja kulinarično ter turistično ponudbo Pomurja. Na razstavnem prostoru Naravnih parkov Slovenije bo v tej hali stekla predstavitev Triglavskega narodnega parka ter krajinskih in regijskih parkov Slovenije. V hali D2 bo prodaja ovčjih in kozjih sirov. V vzorčnem nasadu pripravlja Zavod za gozdove Slovenije ustvarjalne delavnice za otroke in odrasle. V Vinskem hramu bodo v pokušnjo najboljša vina. Vsak dan bodo navduševale revije konj in govedi s strokovnimi komentarji. Po vzročnih nasadih je dnevno organizirano strokovno vodenje. Na razstavnem prostoru Čebelarske zveze društev Pomurja bodo potekala svetovanja o čebelarski turistični ponudbi s pokušnjo in prodajo čebeljih pridelkov.
Vsekakor se bo zvrstilo tudi veliko spremljevalnih dogodkov, ki bodo pritegnili širšo javnost, ne gre pa prezreti, da bo iz Ljutomera vsak dan brezplačno peljal tudi „sejemski vlak“, tako da se vsi, ki prihajajo iz oddaljenih krajev lahko pripeljejo iz prleške prestolnice. Vstopnice bodo veljale enako kot lani, med 4 in 6 ter 3 in 5 evrov, parkiranje pa ne bo treba plačati. Kot rečeno, sočasno s kmetijsko-živilskim sejmom bo potekal sejem embalaže, tehnike pakiranja, logistike, trgovine in tržnega komuniciranja Inpak. Njegov pomemben del bo razstava izdelkov z natečaja za 32. slovenski oskar za embalažo, potekala pa bosta tudi posveta na temo embalaža in poslovne priložnosti ter novosti v grafični tehnologiji