Prihodnost je v tehničnem izobraževanju

MLADI SE PREDSTAVLJAJU NA IZUM-u ...
V hotelu Diana v Murski Soboti, med 23. in 26. novembrom poteka festival Izum 2011, v okviru katerega se je v štirih dneh zvrstilo bogato dogajanje. Že po uradnem odprtju festivala z vodenim ogledom razstave ustvarjalnosti se je v organizaciji Pomurske gospodarske zbornice, odvila tradicionalna okrogla miza z naslovom »Pravi poklic za razvoj«. Osnovni poudarek letošnje okrogle mize je bil namenjen temi perspektivnih poklicev. Gre za projekt Right Profession – Pravi poklic za razvoj, ki poteka v okviru Operativnega programa Slovenija-Madžarska 2007-2013. Vodilni partner projekta je Pomurska gospodarska zbornica, so partnerji v projektu pa so Območna obrtno-podjetniška zbornica Murska Sobota, Razvojni center Murska Sobota, Center Idej Ljutomer ter trije partnerji iz sosednje Madžarske.
Kot je poudaril direktor Pomurske gospodarske zbornice Robert Grah je rdeča nit projekta izluščiti poklice, ki bodo mladim prinesli varno in udobno prihodnost, najpomembnejši cilj projekta pa ustaviti rast števila mladih brezposelnih. Predvsem je pomembno, da se uravnoteži razmerje med željami mladih in njihovih staršev, potrebami delodajalcev in možnostmi, ki jih ponujajo izobraževalne ustanove. Sodeč po anketah, za osnovnošolce o njihovih željah in gospodarskih družb o njihovih potrebah po delavcih v prihodnosti, je namreč razhajanje še vedno veliko. Blaž Gerenčer iz Medpodjetniškega izobraževalnega centra je poudaril, da je predvsem pomembno dvigniti raven praktičnega usposabljanja. Mnogi namreč šolanje končajo, pridobijo izobrazbo, praktičnih znanj o samem poklicu pa jim manjka. Zanimiv je tudi podatek, da od 10 najbolj deficitarnih poklicev v Pomurju izobraževanje za 8 le-teh srednje in poklicne tehniške šole v Pomurju tudi ponujajo. Dunja Velner iz Regionalne razvojne agencije Mura, ki je tudi skrbnica projekta regijske štipendijske sheme, je dejala, da podjetja sicer razpisujejo kadrovske štipendije, vendar so tudi letos nekatere ostale neizkoriščene, saj se mladi za nekatere, kot npr. za poklic orodjarja, ličarja oz. ključavničarja, niso niti prijavili.
Sam projekt Right Profession – Pravi poklic za razvoj je pozdravil tudi Janez Dekleva (CPU). Pomembno je namreč, da se zazna kaj okolje potrebuje, kakšne so realne potrebe in, da se na tak način določijo standardi, ki bodo v korist širši skupnosti. Dejstvo, da je projekt namenjen predvsem mladim, so pozdravili tudi ostali udeleženci okrogle mize. Veliko lažje je namreč mlade usmeriti v pravi prvi poklic, prekvalifikacijo je kasneje doseči še veliko težje. Kljub vsemu pa ostaja odprtih še veliko vprašanj. Delodajalci v regiji namreč povprašujejo tudi po kadrih, s srednjo poklicno ali tehniško izobrazbo, večina mladih, ki jo dokonča, pa se odloča za nadaljevanje šolanja. Kot so se strinjali udeleženci okrogle mize je projekt Right Profession – Pravi poklic za razvoj pomemben projekt, ki bo, ob sodelovanju vseh ključnih subjektov, prinesel rezultate, ki bodo lahko smernica za prikaz tega, kar naše okolje potrebuje in kakšne možnosti se mladim odpirajo v domačih podjetjih in gospodarskih družbah.
Projekt Right Profession – Pravi poklic za razvoj so projetni partnerji popoldan predstavili tudi učencem Osnovne šole Beltinci v okviru Tehničnega dneva. Poleg predstavitve projekta je, v sodelovanju z delodajalci, potekal tudi prikaz treh poklicev: mizar, klepar – krovec in kuhar – natakar. O značilnostih srednjega poklicnega in tehniškega izobraževanja pa je mladim spregovoril Blaž Gerenčer iz Medpodjetniškega izobraževalnega centra.