PRISLUHNILI SO REFERENDUMSKI VOLJI OBČANOV

Potem ko je predsednik Državnega zbora France Cukjati župane oz. občinske svete vseh slovenskih občin zaprosil za mnenje o ...
Občinski svet občine Gornja Radgona zavrnil Zakon o ustanovitvi pokrajin v RS Potem ko je predsednik Državnega zbora France Cukjati župane oz. občinske svete vseh slovenskih občin zaprosil za mnenje o predlaganem zakonu o ustanovitvi pokrajin (ZUPok) v Republiki Sloveniji, ki ga je DZ predložila vlada, so o zadevi razpravljali tudi članice in člani občinskega sveta občine Gornja Radgona. Na svoji 14. redni seji, so radgonski svetniki predlagani zakon z veliko večino (14:3) prisotnih zavrnili. Že v obrazložitvi negativnega mnenja k predlogu ZUPok je župan Anton Kampuš, med drugim dejal, da je slednji slabo pripravljen ter da tudi tisti, ki so ga pripravljali, in ki trdijo, da je odlično pripravljen, še pred nedavnim referendumom, niso vedeli odgovoriti na mnoga vprašanja. Sploh, kot je dejal Kampuš, na radgonskem območju so tudi občani, ki jih je 22.6.2008 na posvetovalnem referendumu sodelovalo le 10,1 %, zavrnili vse tri referendumska vprašanja, torej tudi tisto, ki govori o ustanovitvi pokrajin. „Tako samo uveljavljamo voljo občanov“, je dodal Kampuš, ki se je zavzel za to, da bi v naši državi imeli samo (največ) šest pokrajin.
Županovo razmišljanje so v razpravah podprli tudi Zvonko Gredar (DeSUS), Norma Bale (SD) in Mitja Ficko (SD), ki se je tudi spraševal ali v naši državi sploh potrebujemo pokrajine, ki da bodo pozneje životarile, kot sedaj mnoge izmed občin, katerih tudi imamo preveč, in ki so „zapufane“. Po njegovem prepričanju je ustanavljanje pokrajin samo povečevanje birokracije, katere v naši majhni državi že imamo veliko preveč. Povsem drugačnega mnenja je bil David Roškar (SDS), ki je ostro nasprotoval negativnemu mnenju na ZUPok. „Vlada je vložila veliko truda in napora, da je nastal dober zakon. Strinjam se, da pri nas referendum ni bil uspešen, toda moramo gledati na državo kot celoto, kjer je ta uspel“, je dejal Roškar, ki je prepričan, da „bo Pomurje zaživelo šele z ustanovitvijo pokrajin“.
Kljub temu je velika večina potrdila sklep, ki ga je pripravila občinska uprave, torej da se poda negativno mnenje. Je pa radgonski občinski svet med predlaganima imenoma pokrajine „prekmursko – prleška“ ali „pomurska“ podprl slednjo. Ponovili pa so tudi tisto, kar so potrdili na 2. izredni seji, že 26.7.2007, in sicer, da občinski svet občine Gornja Radgona daje pozitivno mnenje k predlogu imena Pomurska pokrajina, ki obsega območje 27 občin (Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana in Veržej), pod nekaterimi pogoji. In tukaj gre predvsem za to, da se RS regionalizira na največ šest pokrajin, med katerimi je tudi pomurska pokrajina; da v občini Gornja Radgona organizacija in delovanje državne uprave in državnih javnih služb ostane nespremenjena, ter predvsem, da „do začetka delovanja pokrajine Pomurje naj Vlada RS zagotovi dodatna finančna sredstva za razvojno regijo Pomurje, s katerimi se bo zagotovilo, da se nova pokrajina Pomurje z začetkom delovanja razvojno približa povprečnemu razvoju RS“. Toda, ko so analizirali vse tri svoje pogoje so ugotovili, da je pripravljalec predloga zakona upošteval le tistega, ki se nanaša na ime pokrajine. Zato je negativno mnenje bilo tudi pričakovano.