PRVI PASIVNI VRTEC V SLOVENIJI!

V Gornji Radgoni nastaja energetsko varčni vrtec...
Glede na to, da je prenova radgonskega vrtca v zadnjih dneh in tednih povzročila kar nekaj takšnih in drugačnih govoric, predvsem pa razmišljanj, in celo nasprotovanj, so odgovorni v Starem špitalu (muzeju) v Gornji Radgoni pripravili posebno tiskovno konferenco, kjer celotno zadevo želeli približati širši javnosti. Anton Kampuš, župan občine Gornja Radgona, Stojan Habjanič, univ. dipl. inž. grad., strokovni vodja prenove, mag. Miha Praznik, univ. dipl. inž. str., predstavnik Gradbenega inštituta Slovenije ZRMK d.o.o.; Tadej Ružič, univ.dipl. prav., direktor izvajalca del SGP Pomgrad d.d., Metka Černelč, univ. dipl. inž. arh., generalna direktorica Direktorata za prostor na Ministrstvu za okolje in prostor ter Breda Forjanič, univ. dipl. soc. ped., ravnateljica Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona, so tako predstavili pionirski projekt v slovenskem okolju na področju energetske in ekološke obnove javne zgradbe, in sicer prenovo dveh stavb vrtca Manka Golarja. Po koncu del, predvidoma spomladi 2009, naj bi vrtec dosegel pasivni standard, s čimer bo zagotovljeno bolj zdravo okolje za bivanje otrok, zaposleni pa bodo imeli boljše razmere za delo.
Prenova zgradb vrtca Manka Golarja v Gornji Radgoni poteka od januarja letos in bo predvidoma sklenjena marca leta 2009. Namen tega projekta, ki je prvi primer celovite energetske prenove javne stavbe pri nas, je doseči pasivni standard (energetsko število oz. porabo energije, ki je v sezoni manjša od 15kWh/m2 oz. 1,5 litra kurilnega olja/m2), z vzpodbujanjem rabe obnovljivih virov energije in učinkovito rabo energije pa zmanjšati onesnaževanje okolja. Investitor prenove je Občina Gornja Radgona, celotna vrednost projekta bo predvidoma znašala okrog 2,400.000 evrov, vrednost energetske sanacije pa ca. 1,700.000 evrov. Projekt je sofinanciral Norveški finančni mehanizem, izvajalec gradbenih del pa je podjetje SGP Pomgrad d.d., Murska Sobota. Projekt temelji na strokovnih dognanjih Gradbenega inštituta ZRMK iz Ljubljane, katerega strokovnjaki so opravili energetski pregled in pripravili študijo izvedljivosti za stavbi vrtca Manka Golarja. Obnova bo tekla v več fazah in bo zajemala:
gradbeno sanacijo posameznih ključnih elementov ovoja stavbe: strehe (odstranitev okolju in človeku nevarnih salonitnih plošč), fasade, oken in tal, povečanje energetske učinkovitosti na pasivni nivo z obnovo strojnih instalacij prek celovite obnove obstoječega sistema centralnega ogrevanja in prehoda na toplotno črpalko, posodobitev sistema centralnega prezračevanja s hkratnim uvajanjem tehnologije vračanja toplote odpadnega zraka, uporaba obnovljivih virov energije (sprejemniki sončne energije) za pripravo tople vode, obnova dotrajane vodovodne instalacije, obnova elektroinstalacij, skladno z energetsko obnovo (varčne sijalke). In prav vsi prisotni strokovnjaki so bili enotnega mnenja, da je to izjemen dosežek Gornje Radgone in razvojne agencije PORA.
V vrtcu bodo zamenjali tudi dotrajano opremo in jo nadomestili z novo, ki bo izdelana iz otrokom prijaznih materialov in bo stimulativnih barv. Prenova bo poleg zmanjšanja energije, potrebne za ogrevanje, zajemala tudi učinkovito naravno osvetljevanje in poletno senčenje. Tako bodo upoštevani tudi biološki vidiki gradnje. Dva oddelka vrtca Manka Golarja trenutno gostujeta v prostorih OŠ Gornja Radgona. Ob koncu prenove bodo otroci vrtca in zaposleni dobili bolj primerno, zdravo in prijetno bivalno in delovno okolje, hkrati pa se bodo občutno zmanjšali stroški vzdrževanja in obremenjevanje okolja. Kot je poudaril župan Kampuš, v občini Gornja Radgona so se odločili, da je samo takšen celovit pristop obnove javnih zgradb ustrezen in učinkovit, zato bodo projekte na področju trajnostne energije nadaljevali. Kmalu bodo namreč pripravljena strokovna izhodišča tudi za prenovo zgradbe OŠ Gornja Radgona ter še nekaterih objektov, ki so v lasti občine. Poudaril pa je tudi prenovo špirala, negovskega gradu ipd. In zato, kot so poudarili udeleženci tiskovne konference, nam bodo zanamci sila hvaležni.
Energetska prenova je ponavadi tehnično zahtevnejša od novogradnje, zato je treba takšno odločitev toliko bolj pozdraviti, je o projektu energetske obnove radgonskega vrtca menila direktorica direktorata za prostor na ministrstvu za okolje in prostor Metka Černelč. "Ta vrtec je primer prenove javnih stavb, ki bi moral postati stalnica v vsaki pametni občini, tudi v državi," je povedal Stojan Habjanič, strokovnjak za tovrstne gradnje. Energetsko varčne hiše porabijo 80 do 90 odstotkov manj energije v primerjavi s hišami, kakršnih smo vajeni iz preteklosti, je pojasnil Habjanič. Okna vrtca bodo zelo varčna, zidovi, streha in tla bodo dobili debelo toplotno izolacijo. S prenovo bodo otroci in zaposleni, pravi ravnateljica Vrtca Manka Golarja Breda Forjanič, dobili primernejšo, bolj zdravo in prijetno bivalno ter delovno okolje. Vrtec, ki ga ta čas obiskuje 239 otrok, deluje z dislociranimi oddelki na štirih lokacijah. Zavod ima 46 zaposlenih. Med cilji, ki jih želijo doseči, je pridobitev naziva ekovrtec ter certifikata kakovosti za prihodnost vzgoje in izobraževanja.