Različnost nas bogati

Odprli prenovljeno dislocirano bivalno enoto Apače.
Vodstvo Socialno varstvenega zavoda (SVZ) Hrastovec je, skupaj z državno sekretarko Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Bredo Božnik, v sklopu dogodkov ob 70-letnici zavoda slovesno odprlo prenovljeno dislocirano bivalno enoto (DBE) v Apačah pri Gornji Radgoni. Slavnostna govornica, omenjena državna sekretarka Breda Božnik je nagovoru vsem čestitala za novo pridobitev in se zahvalila vsem, ki so prispevali svojo energijo, voljo in čas, ob tem je poudarila, da v SVZ Hrastovec „v težnji k normalizaciji življenja ustanavljajo dislocirane bivalne enote in se s tem vedno bolj odpirajo, kar pa ustvarja strpnejšo in odprto družbo do drugačnosti“. Ob uradni otvoritvi DBE Apače, pod sloganom Različnost nas bogati, so kulturni program pripravili učenke in učenci OŠ Apače, domači župnik Janez Ferencek pa je opravil blagoslov prostorov.

DBE Apače se je sicer odprla v mesecu septembru 2018. V hiši, ki je zasnovana v modernem slogu z dvigalom in prostori prilagojenim osebam na invalidskih vozičkih, biva 14 stanovalcev, ki potrebujejo 24-urno prisotnost strokovnega delavca. Stanovalci dnevno potrebujejo pomoč in podporo pri izvajanju osebne higiene ter aktivnemu preživljanju prostega časa. Zaposleni v enoti poskrbijo, da se stanovalci počutijo čim bolj prijetno in domače. Zbrane je ob otvoritvi nagovorila tudi direktorica SVZ Hrastovec, mag. Andreja Raduha, ki je izpostavila, „da za stanovalce iščejo vedno nove, različne izven institucionalne oblike bivanja v skupnosti, ki so za človeka manj stigmatizirajoče, omejujoče in nudijo bolj kvalitetne oblike življenja ter izvajanje psihosocialnih in rehabilitacijskih postopkov,“.

Hkrati je Raduhova dodala: „Zavedamo se, da so pred nami številni izzivi. Pričeli smo z majhnimi koraki in vztrajali. Vsem svojim sodelavkam in sodelavcem se želim zahvaliti, da s svojimi ravnanji prispevajo k temu, da se v naši družbi gradijo mostovi in ne zidovi. Da se trudijo širiti plemenito idejo strpnosti, sožitja, medgeneracijskega sodelovanja, predvsem pa zavedanja, da živimo drug ob drugem in da drug drugega potrebujemo. Hvala tudi lokalni skupnosti in županu Občine Apače, da so jih sprejeli s kar dvema enotama takšne, kot so. Prisotne je pozdravil tudi župan Občine Apače Franc Pižmoht, ki je izrazil naklonjenost in hvaležnost, da lahko s stanovalci in stanovalkami skupaj bogatijo ta kraj, sodelujejo in ustvarjajo ter dokazujejo, da slogan Različnost nas bogati resnično drži.« Zbrane je pozdravila tudi ravnateljica OŠ Apače Violeta Kardinar, ki je stanovalcem poklonila sliko, ki so jo ustvarili njihovi učenci in prikazuje prav vse, kar je potrebno za srečno življenje - sonce, zeleno okolico, veselje, prijateljstvo in sodelovanje - ravno tega se v osnovni šoli najbolj veselijo, saj se dobro počutijo v družbi stanovalk in stanovalcev SVZ Hrastovec, ki domujejo v apaških DBE.

Socialno varstveni zavod Hrastovec je sicer bil ustanovljen leta 1948, kot Dom za duševno defektne in mladino ter je, tako danes pravijo v zavodu, veljal za zadnjo postajo norosti, kamor človeka odložijo, ko vsi obupajo nad njim in ga ni mogoče spraviti v okvir "normalne" družbe. V zadnjih dvajsetih letih je postal ustanova, ki ljudem omogoča nov začetek. Trenutno v SVZ Hrastovec prebiva 640 stanovalcev, ki imajo težave v duševnem zdravju in duševnem razvoju. V SVZ Hrastovec so hkrati z investicijo DBE Apače zaključili tudi investicijo na sedežu SVZ Hrastovec, kjer so uredili dodatne prostore za fizioterapijo z dvigalom. Prav tako pa so v SVZ Hrastovec v letošnjem letu pričeli z investicijo v Voličini. Danes je zavod s transformacijo svojega dela in ustanovitvijo 25 dislociranih enot v lokalno okolje preselil okoli 270 stanovalcev.

Da bi svoje aktivnosti predstavili širši javnosti, so v sklopu praznovanja 70-letnice pripravili več prireditev, s katerimi želijo hkrati opozoriti, da brez širše pomoči družbe, ki mora biti strpnejša in bolj odprta do drugačnosti, ne bodo uspeli uresničiti vseh zastavljenih ciljev. Kot pravi direktorica Andreja Raduha, moramo vsi skupaj spoznati, da je različnost bogastvo za družbo. Tako so med drugim v stavbi lenarške občine odprli razstavo fotografij, ki prikazujejo utrinke iz življenja stanovalcev v Mariboru. Avtor fotografij je Zdravko Kuhta, razstava pa bo na ogled do 19. novembra.