SE BO RADGONSKA POLICIJSKA POSTAJA SESULA NA POLICISTE?

Gornja Radgona, 25. marca - Kljub dejstvu, da je v minulih letih potekalo kar nekaj aktivnosti povezanih s posodobitvijo in predvsem povečanjem prostorov za policiste, slednji na območju pomurske regije, še vedno ...
Policijski sindikat opozarja na nevarne delovne pogoje zaposlenih v Gornji Radgoni Nevarni stropi so zaenkrat podloženi, a je varnost zaposlenih in drugih obiskovalcev še vedno vprašljiva; Nova policijska postaja na parkirišču v industrijski coni; Bodo inšpektorji izpraznili postajo? Gornja Radgona, 25. marca - Kljub dejstvu, da je v minulih letih potekalo kar nekaj aktivnosti povezanih s posodobitvijo in predvsem povečanjem prostorov za policiste, slednji na območju pomurske regije, še vedno niso zadovoljni. Predvsem se je namreč gradilo in urejalo na območju v neposredni bližini hrvaške meje (PP Lendava, PP Petišovci, PP Ljutomer), saj pomurski policisti skrbijo za več deset kilometrov »shangenske meje«, in zato se je povečalo število policistov, manjkali pa pa ustrezni delovni prostori in tudi prevozna tehnika ter nekatera druga oprema. Žal pa pomanjkanje denarja ni omogočalo hitrejšega tempa reševanja problematike „v notranjosti“, saj so v zadnjem desetletju tako uspeli zgraditi samo novo veliko stavbo v središču Murske Sobote, kjer sedaj imajo prostore soboški policisti splošne PP, v tem času pa je še posebej bila zanemarjena zgradba, kjer domujejo policisti PP Gornja Radgona. Res je sicer, da so tudi tam nekoliko rekonstruirali eno najstarejših in najlepših zgradb v mestu ob reki Muri, a žal je tukaj vse narekoval denar, katerega je vedno bilo premalo in zato so takrat obnovili samo najnujnejše reči, kot so popravilo strehe, in dela fasade, ki je poleg zaposlenih ogrožala tudi mimoidoče. Že takrat bi morali zamenjati tudi okna in vrata pa urediti notranjost, posebej pa poskrbeti za statiko stavbe in s tem varnost ljudi, a je žal na razpolago bilo le okrog 10 milijonov tolarjev (dobrih 40.000 €) in zato je bilo potrebno počakati na boljše čase. Žal pa so ti prišli bistveno hitreje kot je bilo za pričakovati. Stavba (predvsem stropi) se je namreč začela počasi podirati in če kmalu ne bo urejena, lahko pride tudi do velike katastrofe.
Tudi v.d. generalnega direktorja policije, Janko Goršek, ki je pred dnevi obiskal Pomurje, se strinja, da je ureditev radgonske policijske postaje „prioritetna naloga“. Da pa so delovni pogoji na PP Gornja Radgona za zaposlene nevarni, saj je stanje glede statike objekta zaradi trhlih stropnih nosilcev alarmantno, je sedaj sporočil tudi predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Branko Prah. Kot je zapisal, v PSS na slabo stanje in potrebo po obnovitvi objekta ali izgradnji novega opozarjajo že od leta 1998. Takrat si je namreč tedanji predsednik PSS Maks Rakuša ogledal prostore gornjeradgonske postaje in ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) opozoril na slabe razmere. Od takrat po navedbah Praha, v sindikatu opozarjajo, da je treba delovne pogoje urediti tako, da bodo varni za življenje in delo zaposlenih v tej enoti. Prah je tudi dodal, da je pred dnevi bil opravljen tudi inšpekcijski ogled, ki je pokazal, da je nujna obsežna sanacija neustreznega stanja, kar pa je mogoče izvesti samo v izpraznjenem objektu. Ker to trenutno ni mogoče, je bila do sedaj izvedena samo delna začasna sanacija z jeklenimi podpornimi nosilci. Zato je za gornjeradgonsko policijsko postajo predvidena gradnja novega objekta, za katerega je že znana lokacija, v teku pa je tudi že pridobivanje soglasja s strani republiške direkcije za ceste, ki je lastnik parcele. Potrebna dokumentacija naj bi bila pridobljena še v tem letu, v prihodnjem pa naj bi se pričelo z gradnjo, trdi predsednik PSS, ki dodaja, da „republiška inšpekcija za delo ne bo izrekla posebnih ukrepov, če bodo omenjene aktivnosti tekle po navedenih časovnih rokih. Če pa bo realizacija zamujala, bodo ukrepali in po potrebi tudi zaprli policijsko postajo, saj bosta le tako lahko zagotovljena varnost in zdravje zaposlenih ter drugih, ki bi lahko bili zaradi tega ogroženi“. Prah je tudi pozval ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, da si ob delovnem obisku na PU Murska Sobota ogleda tudi PP Gornja Radgona in v okviru svojih pristojnosti v državnem proračunu zagotovi finančna sredstva za gradnjo nove postaje.
Sicer pa, po naših podatkih je stanje v stavbi še bistveno slabše kot je videti od zunaj, saj naj bi bilo nevarno že zadrževanje v nekaterih pisarnah in drugih prostorih, da o hoji po starih lesenih stopnicah niti ne govorimo, saj vsak trenutek lahko pričakuješ, da se bo vse skupaj sesulo. Kljub začasni podloženosti stropov z železnimi traverzami, naj bi namreč vse skupaj še naprej bilo skrajnje nevarno. Da stanje ni niti malo prijetno so nam potrdili tudi na Policijski upravi Murska Sobota, kjer sicer že iščejo ustrezne rešitve, in samo upamo lahko, da ne bo prepozno. „Glede na opažanja (povešeni leseno stropi) je bila izdelana statična presoja objekta PP Gornja Radgona. Hkrati je bil predmet presoje tudi predlog ustrezne sanacije. Obstoječi objekt smo sanirali skladno z zahtevami, podanimi v statični presoji, kar pomeni, da je po sanaciji, ki je bila izvedena v oktobru 2008, objekt spet primeren za uporabo. Potekajo tudi dogovori z občino Gornja Radgona za pridobitev ustrezne lokacije oz. parcele za gradnjo nove stavbe policijske postaje. Hkrati se dogovarjamo z Direkcijo RS za ceste (DRSC) o možnosti pridobitve parcele, kjer je trenutno parkirišče za tovorna vozila. Izgradnja nove PP bo uvrščena v Strategijo reševanja prostorske problematike policije za obdobje 2009-2014“, nam je povedal tiskovni predstavnik PU Murska Sobota, Jožef Prša, ki dodaja, da je na radgonski policijski postaji zaposlenih 31 policistov in 7 administrativno tehničnih delavcev, ter da PP Gornja Radgona odlično sodeluje z vsemi štirimi lokalnimi skupnostmi (občine Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici) na svojem območju.
In tudi zaradi tega naj bi rešitev, vsaj ko gre novo lokacijo policijske postaje, hitro rešili, oz. je ta menda že rešena. Tako naj bi novo policijsko postajo že prihodnje leto začeli graditi na območju industrijske cone Gornja Radgona, ob glavni cesti G1/3, v smeri Radencev. Nova stavba naj bi stala na vhodu (na mestu, kjer je nekdanja Avtoradnoga pred dvema desetletjema še imela bencinski servis op.p.) na veliko parkirišče tovornjakov, ki po odprtju pomurskega avtocestnega kraka ni več v uporabi. Sprva se je razmišljalo, da bi država, ki je omenjeno zemljišče odkupila ob nekdanjem stečaju Avtoradgone, več hektarjev površin vrnila v last občini Gornja Radgona, kot nekakšno povračilo za vse težave, ki so njeni občani prenašali zaradi milijonov tovornjakov, ki so jim po osamosvojitvi Slovenije, še zlasti po vstopu v EU, grenili življenje. Sedaj pa naj bi del omenjenega zemljišča le namenili tudi za novo policijsko postajo, in na radgonski občini so se menda že začele ustrezne aktivnosti za pridobitev dokumentacije za novi objekt.
In kakorkoli bo že vse skupaj potekalo je jasno, da bo čim prej potrebno iz sedanje policijske postaje izseliti ljudi in opremo. Šele po temeljiti sanaciji stavbo, ki sodi med spomeniško zaščitene objekte in zato bodo potrebna še dodatna soglasja glede sanacije in sploh obnovitvenih postopkov, naj bi objet v upravljanje prevzela radgonska občina.