SKULPTURA „POLJUB“ ŽE STOJI V RADGONSKEM PARKU
Tudi v teh vročih in dopustniških dneh izvajalci del na ureditvi novega mestnega parka v Gornji Radgoni ne mirujejo. Trenutno je v ospredju gradnja velikega vodometa ter tlakovanega platoja za druženje občanov ter ...
Uradna otovoritev novega mestnega parka bo ob letošnjem občinskem prazniku
Tudi v teh vročih in dopustniških dneh izvajalci del na ureditvi novega mestnega parka v Gornji Radgoni ne mirujejo. Trenutno je v ospredju gradnja velikega vodometa ter tlakovanega platoja za druženje občanov ter prireditve, prav zadnje dni julija pa so na pripravljeno stojalo postavili skulpturo „Poljub“, skupne višine štiri metra. Avtor skulpture, kjer se poljubljata moški in ženska, in ki pomeni ljubezen na vsakem koraku, je akademski kipar Metod Frlic, ki je kip, skupaj z gradbinci „Gradbeništva Tivadar“, tudi postavil. „Sama skulptura je v celoti namenjena ljubezni, tako med družinskimi člani, kot med mladimi, ki se bodo ob njej spoznavali, zaljubljali in zaobljubljali. Morebiti bomo v prihodnosti pred skulptura priča kakšni zaroki ali celo poroki“, pravi radgonski podžupan Vinko Rous, ki je tudi idejni oče celotnega parka, ki dodaja, da bodo park, s skulpturo, vodometom, prireditvenim platojem in vsem drugim, namenu uradno predali ob letošnjem občinskem prazniku, ki ga v Gornji Radgoni obeležujejo 1. oktobra.
Že pred tem bo zraven postavljenih tudi kar nekaj klopi, koši za smeti ipd., šele po uradni predaji celotnega parka namenu, torej jeseni ali pomladi prihodnje leto, bodo zasadili še nekaj dreves, ker jih v tem času ni možno zasaditi. Takrat bo v parku nad 400 različnih dreves in grmičevja, kar bo radgonski mestni park, tik ob domu starejših občanov, vrtcu, športnem centru, Pomurskem sejmišču, reki Muri in blokovskem naselju Trate, uvrščalo med najlepše parke ne le v Pomurju temveč tudi širše po Sloveniji. V okviru parka sta tudi dve veliki okrogli cvetni gredi, za katere je že dogovorjeno, da ju bosta urejala in vzdrževala, eno Vrtec Manka Golarja, drugo pa Dom starejših občanov, kar pomeni, da bo park tudi tako povezoval vse generacije ljudi.
Za omenjeni park je, poleg nekaj sponzorskih, glavnina sredstev prišla iz Evropske unije. V okviru čezmejnega projekta 3 parki, pri katerem sodelujeta še občini Murska Sobota in madžarski Körmend, je je namreč Gornja Radgona pridobila dobrih 650 tisoč evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, s katerimi bo, ob 5-odstotnem lastnem vložku, uredila 3 hektarje velik mestni park na Tratah z novimi drevninami, pohodnimi potmi, koši, tlakovanim platojem za prireditve ter skulpturo in vodometom. Evropska sredstva so prišla predvsem, ker bo park prebivalcem in obiskovalcem ponujal možnosti druženja, rekreacije, oddiha ter služil kot učni poligon. Investicija v ureditev mestnega parka predvideva zasaditev drevnin ter različnega grmičevja, označbe posameznih rastlin, infrastrukturno opremo – pohodne poti, klopi, koši, konfini, podstavek za skulpturo, tlakovani plato za druženje in prireditve, vodomet, kot simbol vode priča o življenjskem in zgodovinskem pomenu reke Mure za krajino in ljudi.
Izbor parkovnega rastlinja je določil strokovnjak tekom projekta kot tudi priporočila lokalni skupnosti za vzdrževanje parkovnih površin za mestni in gozdni park. In ker se ta park navezuje na otroška in športno rekreativna igrišča ŠRC Trate ter na območje Lisjakove struge, bodo v okviru istega projekta sanirali še gramozno jamo v tem mestnem gozdu ob reki Muri. Investicija v sanacijo vodne depresije v mestnem gozdu Lisjakova struga predvideva čiščenje ter ureditev brežin stihijsko nastale depresije, ki so jo v preteklosti močno degradirali z nezakonitim črpanjem gramoza ter onesnažili z nenevarnimi odpadki (les, opeka, zemlja). Nadaljnja aktivnost v projektu je odvoz odpadkov na odlagališče odpadkov in namestitev počivališč - klopi. Sanacija gramozne jame oziroma depresije, ki leži v središču gozdnega parka, bo vplivala na celotno območje Lisjakove struge. S tem občina, med drugim želi ohraniti kulturno in naravno dediščino, identiteto za prihodnost in ob nudenju visokega standarda kakovosti življenja zagotoviti svojim prebivalcem trajnostno rast in razvoj.
Projekt v občini Gornja Radgona obsega dva različna parka - mestni park in gozdni park Lisjakova struga, ki se povezujeta in navezujeta na reko Muro. Promocijsko bo projekt dobro pokrit, izdali bomo vodič po obeh parkih ter skupno brošuro v različnih jezikih, skupaj s partnerji. Tekom projekta se bo izvedla delavnica na temo Parki ter delavnica Vodenje po parkih, enako bo strokovnjak, dr. Šiftar, pripravil predavanje za vzdrževalce parka, da med košnjo trave ne bi prihajalo do poškodovanja dreves.