STARŠI BODO SOUSTVARJALI IZOBRAŽEVALNO POLITIKO
Na zadovoljstvo mnogih slovenskih staršev otrok, ki obiskujejo javne zavode, od vrtca, dijaškega doma, glasbene in osnovne, vse do srednje šole, se je minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič tik pred prazniki in šolskimi počitnicami, srečal s ...
Šolski minister Lukšič na Brdu pri Kranju in v Žalcu na srečanju s predstavniki staršev v svetu vzgojno-izobraževalnih zavodov; Šolske potrebščine želijo in obseg učne snovi želijo znižati za petino: Pomurski zahtevajo, da prehrana srednješolcev ostane nespremenjena...
Na zadovoljstvo mnogih slovenskih staršev otrok, ki obiskujejo javne zavode, od vrtca, dijaškega doma, glasbene in osnovne, vse do srednje šole, se je minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič tik pred prazniki in šolskimi počitnicami, srečal s predstavniki svetov staršev v svetih vzgojno-izobraževalnih zavodov. Na dveh srečanjih, ki sta ločeno potekali v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju ter v Domu II slovenskega tabora v Žalcu, se je skupno udeležilo nad 400 staršev iz vseh zavodov iz cele države, ki so doslej bolj kot ne bili odrinjeni iz soodločanja in soustvarjanja izobraževalnega sistem, ki jim ga je minister Lukšič tokrat ponudil. Minister Lukšič se namreč s predstavniki staršev, ki so člani sveta vzgojo-izobraževalnega zavoda srečal z namenom, da bi okrepili vlogo staršev v slovenskem šolstvu in v njem jasno določili mesto staršev. Pogovarjali so se predvsem o vlogi in pomenu staršev v vrtcu, šoli; pobudi za ustanovitev starševske organizacije; ter drugih aktualnih zadevah šolske politike. Vsi skupaj pa so poudarili tudi, da je dobrodošla ponujena ministrova roka, saj je želja vseh, da bi bilo slovensko šolstvo, ki je sicer dobro, še boljše.
Sam minister je na srečanjih s starši poudaril pomen odpiranja šolskega polja in partnerstva med učitelji, starši in skupnostjo. Izpostavil je pomen delovanja različnih delovnih skupin ter spodbudil starše, da se organizirajo na nacionalni ravni in sodelujejo pri oblikovanju šolske politike. „Slovenska šola je v številnih pogledih dobra, izboljšati bo treba le nekaj stvari, med drugim jo je treba razbremeniti nekaterih vsebin, da bodo učenci dobili čas za utrjevanje splošnega znanja“, je minister povedal na srečanju in dodal, da se zavzema za postopno zmanjšanje količine delovnih zvezkov in učbenikov ter za uvedbo elektronskih gradiv do leta 2020, kar bi pocenilo celotno šolanje. Temu pa naj bi še posebej prispevala organizacija staršev na nacionalni ravni, ki bi bila enakovreden partner. Dr. Lukšič je namreč poudaril, da so se, predvsem ker ni bilo organizacije staršev, vrtci v tranzicijskem času drasično podražili, enako so založniki v nebesa dvignili cene učbenikov in vseh drugih šolskih pripomočkov. Tudi minister je izrazil zadovoljstvo, da je končno prišlo do dialoga s starši, ter da so slišali njihove pobude in predloge. Okrcal pa je nekatere medije, ki da včasih „zlonamerno izkrivljajo podatke o tem, kaj počnemo in kaj pripravljamo na MŠŠ, čeprav smo za vse novinarje vedno odprti“, je dejal Lukšič.
Na pogovorih, kjer so bili prisotni tudi državna sekretarka na MŠŠ Alenka Kovšca, generalni direktor direktorata za vrtce in osnovno šolstvo Boris Černilec in generalni direktor direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih mag. Vinko Logaj, ki so odgovarjali na vprašanja in pobude staršev, so slednji v razpravi, še posebej izpostavili problem šolske prehrane, učbenikov in prenatrpanosti šolskega kurikula ter pozdravili pobudo ministrstva k njihovi aktivni participaciji. Vsekakor so nekateri starši imeli številne očitke nad organizacije dela v nekaterih šolah in drugih vzgojno izobraževalnih ustanovah in zavodih. Posebej je veliko očitkov letelo na vzgojne načrte, ki da so preslabo pripravljeni in nerazumni. Štirje najvišjih na šolskem ministrstvu, z ministrom na čelu, pa so slišali tudi nekatere reči za katere sploh niso vedeli, da se lahko dogajajo po državi. Nekatere je motilo, da se z delnim plačevanjem prehrane srednješolcev, na slednjih varčuje, druge da glavarina kroji uspehe v šolah, tako da pogosto tudi „nepismeni otroci pridejo do srednje šole in tudi dlje. Mnogi so ogorčeni nad nekaterimi šolami, ki so „skrile“ vabila za srečanje staršev z ministrom. Nekateri starši so vodstvo šolskega ministrstva opozorili na pojave, ko nekateri učitelji in profesorji otroke ocenjujejo negativno, potem pa na njih služijo z inštruktažami.
Posebej konkreten je bil predstavnik staršev Srednje zdravstvene šole Murska Sobota Andrej Lah, ki je dejal, da so se predsedniki svetov staršev vseh pomurskih srednjih šol, razen murskosoboške gimnazije, s posebno peticijo zavzeli, da v najmanj razviti slovenski regiji, prehrana v srednjih šolah ostane tako kot je sedaj. Podobno je menila tudi predstavnica staršev Srednje dvojezične šole Lendava in še nekateri starši iz Pomurja, ki so sicer pohvalili vzgojne načrte v pomurskih srednjih šolah. Lah je ob koncu zahteval, in ne prosil, da se na področju prehrane srednješolcev v Pomurju ničesar ne spreminja.