TRENUTNO JE POVPRČENA STAROST VAROVANCEV KAR 78 LET
Na posebni slovesnosti, katere se je udeležilo na desetine gostov, varovancev, njihovih svojcev in sploh občanov Radencev in okolice, so odprli Dom starejših občanov ...
Dosor je tudi uradno odprl svoja vrata
V dveh mesecih prvih 30 (od 176) stanovalcev; Postati želijo najbolj prepoznavni dom starejših v tem severovzhodni Sloveniji
Na posebni slovesnosti, katere se je udeležilo na desetine gostov, varovancev, njihovih svojcev in sploh občanov Radencev in okolice, so odprli Dom starejših občanov Radenci, ki se kratko imenuje Dosor. Tako je dobro leto po začetku njegove gradnje, Dosor tudi uradno odprl svoja vrata, v njemu pa je po neformalni otvoritvi, od 1. julija, že prvih 30 varovancev. V domu je sicer 176 postelj, sam som pa sodi med nadstandardne. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je domu podelilo koncesijo za 120 mest, vodstvo pa se prizadeva, da bi pridobili koncesijo za še ostalih 56 postelj. Vse sobe imajo lastno kopalnico in balkon, dom pa je zasnovan tako, da omogoča življenje v bivanjskih skupnostih - v vsaki od bivanjskih lamel sta kuhinja z jedilnico in dnevna soba. Del prostorov doma je namenjen za ambulanto, fizioterapijo, delovno terapijo, kavarno, telovadnico, knjižnico in e-kotiček, na voljo pa so tudi zunanje površine. Osnovna cena oskrbnega dne je dobrih 20 evrov. „Del storitev bo dom tržil tudi pri zunanjih uporabnikih, na primer prehrano, storitve pralnice in oddajo prostorov. V nekaj letih želijo postati najbolj prepoznavni dom na severovzhodu Slovenije“, pravi direktorica Dosorja Mateja Hauser.
Po nekaj začetnih težavah na objektu so se prvi stanovalci v dom vselili v juliju, najprej zakonski par iz Radencev, ob otvoritvi v začetku septembra pa je v domu skupno 30 stanovalcev. Najstarejša stanovalka med njimi je stara 96 let, povprečna starost varovancev je 78 let. Nove stanovalce sprejemajo postopoma, vsak dan največ po enega, ker menijo, da je preselitev v novo okolje zahteven proces in mu je treba nameniti dovolj pozornosti. V regiji je domov za starejše že veliko, zato pridobivajo stanovalce tudi od drugod. Ta čas sta dve tretjini iz Pomurja, ena pa iz Ljubljane in Maribora. Redno zaposlenih ima dom za zdaj 21, glede na potrebe pa jih bodo dodatno zaposlovali.
Uprava doma želi, da bi se ta nova institucija v Radencih čim bolje vključila v okolje, to je v otvoritvenem nagovoru izpostavil tudi župan občine Radenci Mihael Petek, ki je vesel, da bodo v domu svoje prostore dobila tudi nekatera društva iz občine, med njimi upokojenci. Dosor pa je tako že vzpostavil sodelovanje z radenskim društvom upokojencev, za 1. oktober pa napovedujejo dan odprtih vrat in odprtje knjižnice, ki bo namenjena vsem krajanom, ne le stanovalcem.
Družbo Dosor sta sicer v enakih deležih ustanovili Občina Radenci in družba Hypo Leasing. Zaradi dogajanja na trgu je vrednost investicije za četrtino višja od načrtovane in bo znašala okrog 10 milijonov evrov. Dom je v spremstvu župana Radencev (Petek) in predsednika Hypo Leasinga (Potočnik) odprla ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman. Slednja je izrazila zadovoljstvo, da je v Sloveniji vedno več prostora za institucionalno varstvo starejših občanov. Generalni direktor družbe Hypo Leasing Andrej Potočnik pa je izrazil upanje, da bo takšnih projektov javno-zasebnega partnerstva, kakršen je Dosor, v Sloveniji še veliko.
V osebni izkaznici Dosor-ja je med drugim zapisano, da se je gradnja Doma starejših občanov Radenci začela v avgustu 2007, objekt pa je bil za sodelavce družbe vseljiv v sredini junija 2008, ko se je začelo opremljanje. Prostori za bivanje sodijo po površini in opremi med nadstandardne. V sklopu Dosorja so tudi: ambulanta, fizioterapija, delovna terapija, kavarna, telovadnica, knjižnica, e-kotiček, terasa, balinišče, obširne zunanje površine... Infrastruktura Dosorja omogoča organizacijo pomoči in aktivnosti stanovalcem v skladu z načeli domov 4. generacije, ki ponujajo življenje v bivanjskih skupnostih. Sobe z lastno kopalnico in balkonom stanovalcem ponujajo individualnost in mir, skupni prostori s kuhinjo, jedilnico in imitacijo dnevne sobe v vsaki bivanjski lameli pa sobivanje, socialni krog in skupne aktivnosti. Dom omogoča funkcioniranje 8 omenjenih skupnosti.
„Delež tržnih aktivnosti je v strukturi virov načrtovan precej optimistično. Prehrana, storitve pralnice, aktivnosti v domu, najemnine... Vse to naj bi v polnem obsegu poslovanja ustvarilo okoli 15% prihodkov. Ne skrivamo ambicij, da v prihodnjih nekaj letih postanemo najbolj prepoznaven dom na severovzhodu Slovenije in širše. Zavedamo se poslanstva in ga razširjamo na zadovoljevanje, tudi hierarhično, višjih človekovih potreb. Predvsem pa se zavedamo, da ljudje v tretjem obdobju življenja niso homogena skupina in da imajo pravico do zadovoljevanja svojih interesov ter življenja na način, kot si želijo. Naša vizija je postati najbolj prepoznavna institucija za bivanje in aktivnosti v obdobju izkušenosti in modrosti na področju Pomurja in Štajerske. V naslednjem koraku tudi širše. Zadovoljujemo več kot zgolj osnovne človekove potrebe. Kvaliteta bivanja, varnost in strokovna pomoč, so pri nas pomemben temelj. Svoje poslanstvo vidimo v zadovoljevanju psiholoških in socioloških potreb ter razvijanju samospoštovanja ljudem v tretjem življenjskem obdobju“, poudarja direktorica Haserjeva.
V Dosorju vidijo tudi svoje ključne konkurenčne prednosti, kot so: odlični opremljenosti doma; lokaciji doma v znanem zdraviliškem kraju; lastniška struktura; predvsem pa v motiviranem timu zaposlenih, ki predstavlja sprego izkušenosti in mladostne kreativnosti. „Zaradi uvajanja novo zaposlenih in novih stanovalcev, je poslovodstvo, v soglasju z lastniki, sprejelo strategijo postopnega polnjenja doma. Dnevno vselimo največ enega novega stanovalca, tedensko pa največ 5. Smatramo, da je preselitev v novo okolje, prilagoditev le temu in socializacija v novi sredini zahteven proces, ki se mu je potrebno posvetiti z vsemi kadrovskimi in tehničnimi resursi, ki jih Dosor premore. Le tako lahko tudi v realnosti in z resničnimi aktivnostmi sledimo zapisano poslanstvo družbe in naredimo korak proti uresničitvi poslovne vizije. Med našimi stanovalci v strukturi po spolu prevladujejo ženske. Doslej so kar štirje stanovalci iz višjih kategorij oskrbe nege napredovali v nižjo kategorijo, kar pomeni, da se jim je zdravstveno stanje v Dosorju bistveno izboljšalo. Žal smo se v tem kratkem času poslovanja srečali tudi že z najtežjo preizkušnjo pri našem delu – smrtjo stanovalke“, je o začetki dela Dosorja povedala direktorica Mateja Hauser, ki je dodala, da je osnova celostne grafične podobe srce – dom v srcu. Ni naključje. Radenci so s srci od nekdaj povezani in preko njih tudi prepoznavni. Zato se nam je zdela sinergija med »tradicijo in novim« smiselna izbira. Slogani, ki jih Dosor uporablja in živi, so predvsem: Dosor – moj svet; Kar od srca pride se srca prime; Življenje je srčno lepo; Razbijamo stereotipe o starosti.
Slišali smo tudi, da so v domu že doslej, kljub majhnosti skupine in skromnosti števila zaposlenih, izvedli že kar nekaj aktivnosti. Pekli so koruzo, krompir in jabolka ter piškote; uvedli bralne ure in skupne filmske večere; popoldansko petje; skupaj z Društvom upokojencev so organizirali čajanko; opremljali so kavarno; imeli prvo mašo... „V naše veliko zadovoljstvo sodelujemo v Dosorju z DU Radenci. Začetne izkušnje sodelovanja in sinergij so zelo dobre in prepričani smo, da jih bodo nabrane izkušnje skozi delo še krepile. Naslednji večji dogodek bo otvoritev knjižnice in dan odprtih vrat, ki bo 1. oktobra 2008. Prav tako je naslednji večji projekt vzpostavitev sistema prostvoljstva, v katerega želimo pritegniti (tudi) mlade. Medgeneracijsko sožitje danes ni več samo po sebi umevno, zato intenzivno razmišljamo, kako mlade pripraviti do obiskovanja Dosorja. Postavili smo mini otroško igrišče, v prostorih telovadnice bo celo leto gostovala plesna šola Urška, trenutno gostujejo pri nas 4 razredi osnovne šole, Dosorjeva knjižnica bo odprta za vse krajane, .... Učinki prizadevanj seveda ne bodo vidni takoj, če pa uspemo vsaj v malem koščku detabuizirati starost, bo naš uspeh velik. Vsako življenje piše svoj roman. Sodelavci Dosorja se tega iskreno zavedamo. Pripravljeni in usposobljeni smo, da se tiho in neopazno vključimo v zgodbe življenja. Da svoje delo prilagodimo dihu dni naših stanovalcev“, je še dodala Hauserjeva.