TUDI EVROPSKI DENAR ZA VAŠKE IN GASILSKE DOMOVE

V gasilskem domu Gornja Radgona je potekala posebna slovesnost, na kateri ke radgonski župan Anton Kampuš s podjetnikoma, Srečkom Knupležem z Zgornje Velke in Miranom Pintaričem iz Spodnje Ščavnice, podpisal ...
V dveh letih blizu 400.000 evrov za sanacijo večnamenskih objektov V gasilskem domu Gornja Radgona je potekala posebna slovesnost, na kateri ke radgonski župan Anton Kampuš s podjetnikoma, Srečkom Knupležem z Zgornje Velke in Miranom Pintaričem iz Spodnje Ščavnice, podpisal pogodbi za obnovo večnamenskih zgradb v občini. Za obnovo devetih gasilskih oz. vaških domov bodo v drugi fazi odšteli 255 tisoč evrov, pri čemer bo Evropska unija iz kmetijskega sklada za razvoj podeželja prispevala nekaj nad 106 tisoč evrov, preostali del pa bodo financirali gornjeradgonska občina in prostovoljna gasilska društva. Tako so že začeli prenavljati streho gasilskega doma na Meleh, dela pa naj bi dokončali do 7. avgusta, ko bodo v tem kraju proslavili 100-letnico gasilstva. Letos naj bi obnovili še domove v Orehovcih (prenova in izolacija strehe), Stavešincih (najprej ureditev ogrevanja in hidroizolacije objekta, nato še prenova strehe in obnova fasade), Spodnjih Ivanjcih (prenova strehe, hidroizolacija objekta in obnova fasade), Črešnjevcih (prenova strehe), Ivanjševcih (ureditev ogrevanja in obnova fasade) in Spodnji Ščavnici (prenova strehe). Naslednje leto bosta na vrsti še gasilski dom na Negovi (prenova in izolacija strehe) in vaški dom v Očeslavcih (streha in obnova prostorov).
Dogajanja se veselijo gasilci in občani po vseh omenjenih krajih, Peter Cvetkovič, predsednik Gasilske zveze Gornja Radgona, ki poleg radgonskih povezuje še gasilce iz občine Apače, je ob tem povedal, da pod njihovim okriljem deluje 16 društev s 3.800 gasilci. Od desetih radgonskih gasilskih društev prenove (ki je ponekod zelo nujna, saj imajo nekateri še vedno na strehi nevarne azbestne kritine) ne bosta deležna le gasilska domova v Gornji Radgoni in Zbigovcih. „Radgonski dom ni na podeželju, zato ga nismo mogli vključiti v ta projekt, bo pa prav gotovo prišel na vrsto leta 2012, saj moramo zamenjati salonitne plošče na strehi. Zbigovski dom je bil najprej vključen, a smo ga potem zato, ker gre za nekoliko zahtevnejšo stvar, umaknili iz projekta. Zato smo skupaj s podjetniško razvojno agencijo sklenili, da pripraviti poseben program in z obnovo omenjenega gasilskega doma samostojno kandidirati na evropska sredstva“, je dodal Cvetkovič.
„Gasilstvo v naši občini je lahko vzor marsikomu v Sloveniji. Zato smo se leta 2007 z gasilsko zvezo dogovorili, da bomo najprej vsa društva ustrezno opremili, tudi z avtomobili, in nato poskrbeli še za izobraževanje gasilcev. Nabavili smo tudi prepotrebno avtolestev vredno 120.000 evrov. In potem ko smo lani zaključili prvo fazo, smo se odločili, da se lotimo še obnove gasilskih domov, ki niso samo gasilski domovi, ampak tudi domovi občanov, mladine in številnih društev, tudi športnih in kulturnih“, je med drugim dejal župan Kampuš, ki je ponovil, da je natančna analiza stanja pokazala, da so večnamenske zgradbe v občini Gornja Radgona, ki so kulturno in društveno stičišče na lokalnem nivoju, v zelo slabem stanju. Ker njihove pomanjkljivosti, ki v veliki meri ogrožajo zdravje občanov in občank, še posebej pa mladih in starejših, ki prostore uporabljajo, se je občina odločila investirati v objekte.
„Občina želi prebivalcem omogočiti višjo življenjsko raven ter povečati privlačnost podeželja tako za delo kot tudi za bivanje. Z obnovo in zamenjavo strešne (tudi azbestne!) kritine, izolacijo streh in fasad, hidroizolacijo ter novim ogrevanjem bodo društva in prebivalci na vasi pridobili urejene in varne prostore za svoje delovanje, s čimer se bo obogatilo družabno življenje na vasi. Z načrtovano naložbo ter aktivnostmi (starimi in novimi) lahko pričakujemo, da se bodo: ustvarili boljši pogoji za izvajanje kulturnega, športnega in drugega ustvarjalnega potenciala med vaškimi prebivalci; ustvarili kakovostnejši prostorski pogoji za vadbo, druženje, vaje, prireditve in družabne dogodke; izboljšali prostorski pogoji za delovanje otrok, mladine in starejših; ustvarile boljše možnosti za medgeneracijsko druženje; izkazali pozitivni vplivi na okolje, saj po investiciji ne bo onesnaženja z nevarnimi snovmi; vplivnost naložbe na razvoj več naselij; izboljšal izgled večnamenskih zgradb in s tem večja turistična privlačnost; ohranila poseljena krajina; izboljšali prostorski pogoji za delovanje društev na podeželju; zboljšal življenjski standard prebivalstva...“, je prepričan Kampuš.
Naložba bo sicer bistveno dodala vrednost endogenim potencialov, saj so pri načrtovanju izrabljali različne lokalne vire (gradiva, znanja, tradicija), ki bodo tudi v bodoče podlaga za nadaljnji razvoj posameznega kraja. Po investiciji se bodo stroški vzdrževanja zmanjšali, kot tudi stroški elektrike, kurjave, vode, kar bi bilo brez investicije nemogoče. Poleg tega je treba upoštevati, da ne bo najemnin, saj se bo z obnovo in nakupom opreme omogočilo društvom v vasi nemoteno delovanje v prostorih večnamenskih zgradb, katerih lastniki so večji del prostovoljna gasilska društva. „Ocenjujemo, da bodo po investiciji večnamenske stavbe v občini Gornja Radgona izkoriščene med 75 % in 80 % svojih potencialnih možnosti. Naložba bo bistveno prispevala k ohranjanju obstoječih značilnosti naselja, saj se pri izvajanju ne bo posegalo v poseljeno območje ali kako drugače degradiralo obstoječih značilnosti naselja, kvečjemu bo naložba pozitivno vplivala na izgled naselja (obnove večnamenskih zgradb – strehe, fasade, hidroizolacije, sanacije prostorov). Hkrati se bo v teh prostorih odvijalo tudi družabno in kulturniško življenje, kar bo pripomoglo k ustvarjanju dobre klime za kvaliteten razvoj podeželja. Z navedeno se bo razvojna vizija občine Gornja Radgona uresničevala, saj bo z zagotavljanjem okoljsko neoporečnih materialov in izboljševanjem pogojev za društveno življenje občina postajala prepoznavnejša ter gospodarsko še uspešnejša“, dodaja radgonski župan, ki je prepričan, da bosta izvajalca del Knuplež d.o.o., Zgornja Velka (7 objektov) in Milan Pintarič s.p. Sp. Ščavnica (2 objekta) svoje delo izvedla kvalitetno in pravočasno.