V ARCONTU ŠE 100 PROSTIH DELOVNIH MEST
Morebiti zveni nekoliko neverjetno, žal pa je tudi resnično; Na radgonskem območju, kjer so se vrsto let ubadali z nezaposlenostjo, čedalje bolj ...
Morebiti zveni nekoliko neverjetno, žal pa je tudi resnično; Na radgonskem območju, kjer so se vrsto let ubadali z nezaposlenostjo, čedalje bolj primanjkuje delavcev. Gre predvsem za nekatere proizvodne in tudi storitvene panoge, kjer težko najdejo delavce tudi drugod po državi, in celo iz tujine jih težko dobijo. Med podjetji, kjer še posebej potrebujejo delavce, je gotovo podjetje Arcont, ki sodi med najuspešnejša podjetja v Pomurju ter enega največjih izvoznikov v regiji sploh. V radgonskem Arcont danes dela že 850 ljudi, potrebujejo jih pa še več. Na mesec naredijo 1.400 enot kontejnerjev in 6.900 kosov oken in vrat. Povpraševanje po njihovih proizvodih še naprej rase. Situacijo rešujejo s tujimi delavci in stimulativnim nagrajevanjem.
Od lanskega decembra do danes je dobilo delo v ARCONT-u dodatnih 120 ljudi, tako jih je danes skupaj že 850. Proces zaposlovanja še niso zaključili, saj s trenutno proizvedenimi količinami še ne uspejo zadostiti potrebam kupcev na trgu. Tehnološke in prostorske kapacitete sedaj imajo, primanjkuje jim le domačih delavcev. Po besedah mag. Metke Svetec Šooš, vodje HRM in splošne službe, bi takoj zaposlili 100 ljudi z vsaj poklicno šolo strojne, kovinarske, elektro ali lesne smeri. V tem trenutku je pri njih na delu kar 85 tujih delavcev, iz Slovaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Bolgarije in Madžarske. Slednji predvsem opravljajo varilska, strojna, kovinarska, montažna ter elektro in vodoinštalaterska dela.
Večina zaposlenih v njihovi proizvodnji danes zasluži med 700 in 1.000 evrov. Predsednik uprave Arcont, Branko Kurbus ugotavlja, da je to v Pomurju solidna plača za poklicno šolo. Njihov sistem nagrajevanja stalno dopolnjujejo, s ciljem, da naj boljši zasluži več. Vpeljane imajo stimulacije za kakovost, nosilce dela, pogoje dela, preseganje norme, horizontalno napredovanje, prisotnost, dodatno pokojninsko zavarovanje in praktična darila. Razvijajo organizacijsko kulturo, kjer je pomemben vsak posameznik s svojimi nalogami, ker vsak vpliva na ustvarjen rezultat poslovanja. Po dobrih polletnih rezultatih se že nadejajo izplačila nagrade za uspešnost ob koncu leta, to je 13. plače, ki jim jo bo za dosežene cilje 2007 odobril lastnik.
V Arcont so letos za investicije namenili že blizu 2 milijona evrov, večino od tega za tehnološko opremo. Pridobitev, ki kaže na njihovo družbeno odgovornost, je sončna elektrarna, montirana na strehi njihovega vhodnega objekta. »Prvotni namen je bil, da pokažemo, na kakšen način je možno zagotoviti električno energijo z namestitvijo na kontejner tam, kjer ni električnega omrežja. V Gornji Radgoni ima sončno elektrarno poleg nas le Pomurski sejem,« pravi Branko Kurbus. Sončne elektrarne izkoriščajo energijo sončnega sevanja, ki jo pretvorijo s pomočjo fotovoltaike na posebnih sončnih celicah v električno energijo. Tako proizvedena energija ne povzroča emisije toplogrednih plinov, ki so povzročitelji povečanega globalnega atmosferskega ogrevanja. Takšna energija se smatra, da je proizvedena iz obnovljivih virov. V to skupino spada energija sonca, vetra, vode in geotermalna. Osnovni namen postavitve elektrarne ni toliko proizvodnja energije za Arcontove potrebe, ker je proizvedejo zelo malo, pač pa prikaz, na kakšen način si jo je možno zagotoviti, pa tudi rezultat pozitivnega razmišljanja poslovodstva in zavedanja problematike v zvezi z ekološkimi in energetskimi problemi sodobnega poslovnega okolja.
Širitev obsega dela in tehnološke posodobitve procesov zahtevajo tudi dodatne strokovnjake, za katere so vedno odprti. Pravkar imajo razpis za kadrovske štipendije za študij strojništva, gradbeništva ter računalništva in informatike.