Velika Polana najlepši izletniški kraj Slovenije

Vas Miška Kranjca in Dežela štorkelj žanje uspehe na domačem in mednarodnem prizorišču, saj je že leta 2014 bila razglašena za najlepši kraj v Evropi.
Potem ko je sklenjena letošnja, 26. vseslovenska akcija „Moja dežela - lepa in gostoljubna 2017“, ki je potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednika države Boruta Pahorja, je jasno, da je svoj delež kolača znova osvojila tudi Velika Polana, ki je širši javnosti znana, kot rojstna vas pisatelja Miška Kranjca ter kot Evropska vas štorkelj. Turistična zveza Slovenije je namreč v okviru Dnevov slovenskega turizma v Kranjski Gori, podelila priznanja najboljšim v različnih kategorijah, in edini kraj iz Pomurju, ki se je uvrstil med najboljše v Sloveniji, je prav Velika Polana, ki je tekmovala v kategoriji izletniški kraji in spet dosegla izvrstno 1. mesto. Projekt Moja dežela - lepa in gostoljubna sicer omogoča tudi sodelovanje na mednarodnem tekmovanju najlepše urejenih evropskih mest ter vasi Entente florale of Europe, kjer je Velika Polana leta 2014 dosegla zlato priznanje v kategoriji najlepše urejen kraj.

Tudi sicer je Velika Polana v tekmovanju Moja dežela - lepa in gostoljubna prejela že kar nekaj priznanj, kot so: Leto 2013: 1. mesto - Trško jedro; Leto 2014:1. mesto - Izletniški kraj ter še zlato priznanje Entente florale of Europe - najlepši kraj v Evropi; Leto 2016:1. mesto - Trško jedro in leto 2017:1. mesto - Izletniški kraj. Kot pravi neutrudni velikopolanski župan Damijan Jaklin, so vsa priznanja zanj in za vse občane, posebna nagrada za večletno delo na tem področju, hkrati pa motivacija za uspešno delovanje še naprej.

Poleg rojstne hiše slovenskega pisatelja Miška Kranjca, je v Veliki Polani, ki se nahaja med Mursko Soboto in Lendavo, še veliko turističnih in drugih znamenitosti ter zanimivosti, kot so: Copekov mlin (zbirališče partizanov med drugo sv. Vojno), kjer se je letos odvijala tudi televizijska „Kmetija“, pa črni gozd (največji nasad črne jelše v Evropi), starodavna rimska cesta, poletni pomurski festival, muzej pilota v prvi svetovni vojni Štefana Huzjana, muzej Miška Kranjca, Sabolova hiša, urejeno krajevno središče ipd. Seveda te znamenitosti ne bi veliko pomenile, če ljudje ne bi skrbeli, pravzaprav tekmovali, za urejenost lastnih in skupnih objektov, parkirišč, parkov... V tej podeželski prekmurski občini so v zadnjih letih v urejanje komunalne infrastrukture, ohranjanje naravnega okolja in kulturne dediščine ter razvoj turizma vložili na milijone evrov. Ker je vodstvo občine uspešno in sposobno, so več kot polovico denarja pridobili na različnih evropskih razpisih, največ s področja varovanja narave (Natura 2000) in ohranjanja naravne in kulturne dediščine. V zadnjih letih so zgradili skoraj 23 kilometrov dolgo kanalizacijsko omrežje, čistilno napravo, dobrih pet kilometra pločnikov in več kilometrov kolesarskih stez ter obnovili cesto do Hotize in Gomilic. V okviru projekta Dežela štorkelj − destinacija Natura 2000, so zgradili središče za interpretacijo naravne in kulturne dediščine, katerega središčna točka je park Dežela štorkelj. Obnovili so tudi domačijo pisatelja Miška Kranjca in Copekov mlin, vaško kulturno dvorano pa za potrebe kulturne dejavnosti in turizma preuredili v sodoben audiovizualni center. Seveda nikakor ne smemo prezreti niti ene najpomembnejših prireditev v regiji „Pomurski poletni festival Velika Polana“, kjer se za vsakega se najde nekaj, predvsem veliko zabave, druženja, koncertov, športnih dogodkov, dobre kulinarike..., ki v osmih dneh vsako leto konec julija in v začetku avgusta v Veliko Polano pripelje na desetine tisoč obiskovalcev. Velika Polana se sicer ponaša tudi s svetovnim rekordom, in sicer je vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov, saj so (7.8.2013) v velikanskem kotlu za 3600 litrov skuhali rekordnih 1089,50 kilograma znamenite prekmurske jedi bujte repe.