VLADO ROJKO OSTAJA PREDSEDNIK UO OOZ GORNJA RADGONA

V restavraciji „M“ - Majda Šmid v Gornji Radgoni je potekala 1. konstitutivna seja Skupščine Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona, na kateri so poleg potrditve volilnih izidov, in volitev organov ...
Minila je 1. konstitutivna seja skupščine OOZ Gornja Radgona V restavraciji „M“ - Majda Šmid v Gornji Radgoni je potekala 1. konstitutivna seja Skupščine Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona, na kateri so poleg potrditve volilnih izidov, in volitev organov in teles (predsednika zbornice, Nadzornega odbora, OKK, predsednika Skupščine, podpredsednika Skupščine in UO), potrdili poročilo o delu OOZ Gornja Radgona in finančno poročilo z zaključnim računom za leto 2010. Hkrati so sprejeli program dela in finančni plan za leto 2011, nikakor pa se niso mogli izogniti niti kritikam na račun države, ki ni sposobna sprejeti (izvajati) zakonodaje, ki bi zaščitila poštene in delovne obrtnike in podjetnike. Tukaj so predvsem poudarjali plačilno nedisciplino, sivi trg ipd.
OOZ Gornja Radgona bo sicer tudi v bodoče vodil dosedanji predsednik Vlado Rojko, ki je na volitvah 35 – članske skupščine prejel največ glasov. Podpredsednika UO sta Branko Novak in Darko Firšt, v 13 – članskem UO, kjer so proporcionalno pokrite vse štiri občine, pa so še: Janja Kapun, Andrej Žnidarič, Tatjana Lapi, Majda Vidovič, Branko Weindorfer, Miran Jelen, Mirko Horvat, Slavko Elbl, Slavko Kozel in Marjan Šebjanič. Nadzorni odbor OOZ Gornja Radgona sestavljajo: Marjana Golob, Riki Šmid, Janez Mir, Angela Vajngerl in Nada Prelog, Organizacijsko kadrovsko komisijo pa: Karel Hojs, Anton Holc, Darinka Hosedl, Janez Perko in Albina Kocuvan. Po novem je predsednik skupščine Branko Novak, podpredsednik pa Miran Jelen.
Radgonska OOZ, ki vključuje vse samostojne podjetnike in družbe, ki opravljajo obrtne in obrti podobne dejavnosti in so vpisane v obrtni register, s sedežem na območju Upravne enote Gornja Radgona (občine Apače - 68, Gornja Radgona - 225, Radenci – 108 in Sveti Jurij ob Ščavnici - 65), je 31.12.2010 štela skupaj natanko 466 obratovalnic. To je za 22 obratovalnice več kot leto dni prej, kar je vsekakor razveseljivo. Od vseh 466 članov OOZ Gornja Radgona je 424 samostojnih podjetnikov ter 42 gospodarskih družb. Samozaposlenih je 364 članov, ostalih 102 pa zaposluje zavidljivih 1350 delavcev, kar je tudi „največje podjetje“ na območju Gornje Radgone. Ko gre za strukturo članstva OOZ Gornja Radgona je največ (108) gradbincev, sledijo pa: promet in storitve (64), frizerji-kozmetiki in pedikerji (44), gostinci (40), lesarji (38), avtoservisna dejavnost (33), kovinarstvo ter elektro dejavnost (po 25), trgovina (20), računovodske in intelektualne dejavnosti (15), živilci (11), grafična in papirna dejavnost (9), cvetličarji in vrtnarji (8), predelovalci plastične mase (4), cementninarstvo, fotografske in sorodne dejavnosti (po 3), tekstilci (2), ter ostale dejavnosti (14). V svojem poročilu o delu v letu 2010 je predsednik Rojko še posebej izpostavil dobro delo organov zbornice ter posameznih sekcij. Kot zelo pozitivno je omenil tudi izobraževanje članstva, ki ga bodo nadaljevali tudi v bodoče. In tukaj ima pomembno vlogo odbor OOZ za izobraževanje, pozitivno pa so delali tudi drugi, na zbornici ustanovljeni, stalni in občasni odbori, kot so: Odbor za sejme in gospodarske zadeve, Odbor za družbene dejavnosti, kulturo in šport, Komisija za odlikovanja in priznanja, ter Odbor za gobarski piknik. „Problematika obrtništva in podjetništva, zlasti prevladujoča v določeni regiji, se rešuje v okviru utečenih regijskih posvetov in ostalih regijskih povezovanj. Pri tem moremo poudariti, da smo glede regijskega povezovanja in sodelovanja Območnih obrtnih zbornic, in sicer Lendava, Ljutomer, Murska Sobota in Gornja Radgona zelo uspešni“, je dejal Rojko, ki je pohvalil občini Gornja Radgona in Apače, ki spodbujajo podjetništvo in obrtništvo v svojih občinah, zraven pa je povabil tudi občini Radenci in Sv. Jurij ob Ščavnici, da namenijo nekaj sredstev iz občinskega proračuna namenili tudi za obrtništvo in podjetništvo.
„Ena izmed pomembnih nalog zbornice je izobraževanje, kajti ugotavljamo, da so izobraževanja nujna zaradi vse večje konkurence, novih tržišč in tehnologije. V lanskem letu smo izvedli oz. našim članom omogočili ter delno sofinancirali izobraževanja, pri zunanjih institucijah, predvsem dobro sodelujemo z LU G. Radgona ter Razvojno agencijo PORA, ki je iz projektov sofinancirala tri delavnice za naše člane. Ob tem so organizirali: seminar za sestavo davčnega obračuna, seminar na temo Zunanji videz in bonton pri delu s strankami ter komunikacija na del. mestu, posvet o novostih zakona o prevozih v cestnem prometu, tečaje prve pomoči v obratovalnicah, razne strokovne seminarje v skladu s planom posameznih sekcij, zlasti frizerske in gostinske delavnice. Tudi dejavnost svetovanja članov v zborničnem sistemu se iz leta v leto povečuje. Svetovanje članom poteka vsakodnevno na zbornici in je v letu 2010 delovala na raznih področjih, zlasti pa največ v zvezi s pridobitvijo raznih dovoljenj, na delovno pravnem področju in davčnem področju. Največ svetovanj pa je začetnikom pri odpiranju novih obratovalnic. V sklop svetovalnih dejavnosti moramo uvrstiti tudi strokovne seminarje, ki smo jih izvedli v letu 2010. Namen teh seminarjev in svetovanj je, da bi čim širši krog članov seznanili in poučili o bistvenih novostih, ki jih rabijo pri svojem delu“, je dejal predsednik Rojko, ki ni pozabil niti na šport, rekreacijo in zabavo, potem sejemske dejavnosti, obveščanje in informiranje članstva ipd.