VSE VEČ SLOVENSKIH OTROK V VRTCIH IN ŠOLAH ČEZ MEJO
Minuli konec tedna se je na povabilo župana Antona Kampuša v Gornji Radgoni mudil minister za šolstvo in šport, dr. Igor Lukšič. Najprej si je ogledal vrtec Manka Golarja in se z vodstvom pogovarjal o problematiki financiranja, nato si je ogledal ...
Minister Igor Lukšič na obisku v Gornji Radgon
Šolski minister vidi eno od rešitev v uvedbi brezplačnega vrtca tudi pri nas, in to bo kmalu predlagal vladi
Minuli konec tedna se je na povabilo župana Antona Kampuša v Gornji Radgoni mudil minister za šolstvo in šport, dr. Igor Lukšič. Najprej si je ogledal vrtec Manka Golarja in se z vodstvom pogovarjal o problematiki financiranja, nato si je ogledal tudi bližnji dom starejših občanov. Na osnovni šoli Gornja Radgona, kjer se je pogovarjal s predstavniki občine, razvojne agencije PORA, družbe za svetovanje SAN, šol in vrtca, pa se je minister Lukšič seznanil s problematiko odhajanja otrok in mladih v vrtec oziroma šolo v sosednjo avstrijsko Radgono (Bad Radkersburg). Po besedah župana Kampuša, ki je mimogrede tudi poslanec DZ, so tokrat v občini prvič spregovorili o problematiki odhajanja otrok čez mejo. Vrtci v avstrijski Radgoni so namreč praktično zastonj (plača se samo 70 evrov letno za stroške, kor so likovni in drugi materiali in napitki ter 2,10 evra dnevno za kosilo), pri nas pa je vse večja socialna stiska, zato se marsikateri starši odločijo in vozijo otroka v varstvo čez mejo. Trenutno je v vrtcu na drugi strani reke Mure 12 otrok iz radgonske občine, nekaj pa jih je še na čakanju na prosto mesto. Poleg cene ima avstrijski vrtec še ugodnejši delovni čas (od 6,00 do 17,30 ure), otrok pa dobi priložnost dobro se naučiti tujega jezika. Če bodo ti otroci nadaljevali šolanje v osnovni šoli na oni strani meje, lahko upad vpisa postane problem tudi za osnovno šolo. Že sedaj se v avstrijski Radgoni na tamkajšnji gimnaziji šola 25 slovenskih dijakov, nekaj pa jih je tudi na srednji tehnični šoli.
Po besedah ministra Lukšiča, ki je pohvalil vodstvo radgonske občine, ki skrbi za razvoj svojega okolja, in zaposlene v vrtcu za kakovostno delo in vzgojo otrok, je to po eni strani „vredno pohvale, da smo senzibilni na to vprašanje in dolgoročne posledice so lahko premikanje narodnostnih meja, hkrati pa gre za vprašanje slovenske šolske politike. Prav je, da je lokalna skupnost občutljiva za to vprašanje, ki ima lahko dolgoročne posledice“, je dejal Lukšič, hkrati pa je treba to videti tudi kot priložnost za premislek o možnostih sodelovanja med obema mestoma in skozi to med obema državama. Treba je iskati rešitve, ki bodo okrepile možnosti in priložnosti občanov Gornje Radgone, in ne teh možnosti, ki se odpirajo, odpravljati. Tako župan kot minister sta poudarila, da otroci čez mejo ne bi smeli hoditi le zato, ker je vrtec zastonj. Zato se bo tudi Slovenija, po zagotovilu šolskega ministra prizadeva za brezplačni vrtec za vse otroke, in to bo njegovo ministrstvo kmalu predlagalo vladi. Razprava o državnem proračunu za prihodnji dve leti se bo začela maja in ministrstvo bo to vprašanje dalo na mizo, je zagotovil Lukšič. V tem mandatu namreč želijo zamisel o brezplačnem vrtcu začeti izpeljevati. Uvedba brezplačnega vrtca pa bi bila po njegovem tudi prava smer ukrepanja v sedanji gospodarski krizi.
„Prav bi bilo“, da bi se tisti starši, ki vpišejo otroke v vrtec čez mejo, za to odločili iz drugih nagibov in ne iz socialne stiske. Če se tako odločijo zato, ker menijo, da je to za otroka dobro, ni nobenega razloga, da jim mi to možnost odrekamo ali preprečujemo. Hkrati bi bilo dobro, če bi proces potekal tudi v nasprotno smer, torej da bi se tudi na drugi strani meje kdo odločil vpisati otroka v naš vrtec. To je zadeva, ki bi jo najbrž lahko z avstrijsko stranjo uredili na zvezni ravni, na primer po sistemu reciprocitete, tako da bi dejansko ta meja zaživela kot zgled sodelovanja. Za ministrstvo pa je to, kar se dogaja v Radgoni signal, da pregledamo, kaj je padec meje prinesel na področju šolstva“, je mednim minister Lukšič.
Sicer pa je ravnatelj OŠ Gornja Radgona in radgonski podžupan Dušan Zagorc ministra seznanil še s potrebo po obnovi šole, ki je v slabem stanju, med drugim pa je še posebej nujno potrebno zamenjati azbestno kritino, dograditi telovadnico in urediti ogrevanje. Z novim šolskim letom pa se bo v osnovno šolo integrirala tudi gornjeradgonska osnovna šola s prilagojenim programom. Na naše vprašanje pa je minister obljubil podporo tudi Srednji šoli za gostinstvo in turizem...