Z BIOPLINARNO DO ZMANJŠANJA EMISIJ TOPLOGREDNIH PLINOV V OZRAČJE
Podjetje Ecos – Storitve pri varovanju okolja d.o.o. je včeraj v Petišovcih pri Lendavi odprlo novo bioplinarno. Vrednost investicije znaša ...
Odprta nova bioplinarna v Lendavi; V ozračje do 25.000 ton manj emisij toplogrednih plinov v ozračje; naložba vredna kar 14 milijonov €
Lendava – Podjetje Ecos – Storitve pri varovanju okolja d.o.o. je včeraj v Petišovcih pri Lendavi odprlo novo bioplinarno. Vrednost investicije znaša 14.000.000 eurov. Osnovno vodilo pri postavitvi bioplinarne je zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in s tem prispevek Slovenije k izpolnjevanju zahtev Kyotskega sporazuma. Objekt je dimenzioniran za potrebe daljinskega ogrevanja objektov v industrijski coni Lendava. Bioplinarna Lendava je produkt petletnih priprav in usklajevanj ter upoštevanja številnih evropskih okoljevarstvenih direkcij. Bioplin velja za enega najbolj učinkovitih in hkrati okolju prijaznih energentov. Od bioplinarne bo imelo neposredno korist tudi lokalno okolje, predvsem okoliške kmetije.
V 21. stoletju predstavlja globalno segrevanje ozračja enega največjih ekoloških problemov. Ozračje se segreva predvsem zaradi vedno večje porabe energije, manjšanja zalog fosilnih goriv in s tem izrednega povečanja izpustov emisij toplogrednih plinov v ozračje. Ti ekološki problemi so v zadnjih letih vodili v intenzivne raziskave o uporabi obnovljivih virov energije in razvoja novih tehnoloških postopkov za pridobivanje energije. Raziskave so tako pokazale, da je eden izmed najbolj učinkovitih energentov bioplin. Pridobiva se iz silaže zelenih rastlin, kot so različne trave, poljščine ipd. Bioplin ima po izsledkih raziskav izredno pozitiven vpliv na okolje. Pri njegovem izgorevanju namreč nastaja manj toplogrednih plinov, kot ga uporabijo rastline za rast s fotosintezo, kjer proizvajajo kisik in porabljajo CO2.
Bioplinarna v lendavski industrijski coni je rezultat petletnih priprav in usklajevanj ter upoštevanj slovenskih in evropskih predpisov iz okoljevarstvenega in varnostnega področja ter predpisov, ki jih postavlja Kyotski sporazum. Ta predpisuje zmanjševanje emisij toplogrednih plinov v ozračje. To pa je bil tudi glavni namen, ki je vodil podjetje Ecos k postavitvi bioplinarne. S tem tudi Lendava prispeva svoj delež k izpolnjevanju zahtev Kyotskega sporazuma, katerega podpisnica je naša država. Objekt je namensko postavljen v industrijsko cono, saj bo njegova osrednja naloga daljinsko ogrevanje poslovnih prostorov in ostalih objektov v bližini. Po ocenah vodilnih, bo s tem zmanjšan izpust emisij toplogrednih plinov v ozračje za 25.000 ton letno. Taka je namreč zmogljivost bioplinarne, za katere gradnjo, v primerjavi z nekaterimi podobnimi, med ljudmi ni bilo nasprotovanj.
Samo odprtje bioplinarne pa ne pomeni samo korak bližje k bolj čistemu in zdravemu pomurskemu okolju. Kot je ob otvoritvi poudaril direktor Jože Pavlinjek, predstavlja tudi neposredno korist za lokalno okolje, predvsem okoliške kmetovalce. »V Pomurju se je v zadnjih letih nabralo veliko prostih kmetijskih površin. Te so primerne za proizvodnjo silaže. Kar pomeni, da postavitev bioplinarne predstavlja alternativno dejavnost na okoliških kmetijskih površinah. S tem pa neposredno pomoč malim domačim kmetijam,« je še dejal. Pomurski kmetje bodo tako izpad dohodka, ki ga je povzročilo zaprtje Tovarne sladkorja v Ormožu lahko nadomestili s pridelavo rastlinskih in travnih silaž. Zaenkrat pa je neposredni zaposlitev dobilo 10 domačinov, kar nekaj desetin družin pa bo imelo posredno korist.
Lendava tako po nedavnih investicijah v gospodarstvo pridobiva še na proizvodnji »zelene energije« iz bioplina. S tem pa tudi obetaven in manj škodljiv način pridobivanja energije ter večjo energetsko neodvisnost.