Z ZDRUŽIVIJO BODO ŠE MOČNEJŠI IN KVALITETNEJŠI

V Murski Soboti so širši javnosti predstavili novo podjetje za ravnanje z odpadki Saubermacher Slovenija, ki je ...
V Murski Soboti so širši javnosti predstavili novo podjetje za ravnanje z odpadki Saubermacher Slovenija, ki je nastalo s pripojitvijo treh podjetij Letnik-Saubermacher iz Lenarta, Eko Les iz Ptuja in Saubermacher Slovenije iz Murske Sobote. Ob tej priložnosti so trije direktorji, ki bodo vodili novo združeno podjetje, mag. Mojca Letnik, Vilko Pešec in Rudi Horvat, predstavili namen združitve podjetij in filozofijo družb skupine Saubermacher v Sloveniji, ki jo zraven Saubermacher Slovenije sestavljajo še Saubermacher Komunala iz Murske Sobote, Saubermacher Puconci iz Puconcev, PUP Saubermacher iz Velenja, Čisto mesto iz Ptuja in Karbon iz Velenja.
Začetki Saubermacherja v Sloveniji segajo konec osemdesetih let, ko je Hans Roth, ki je takrat že bil lastnik uspešnega podjetja za ravnanje z odpadki v sosednji Avstriji imel idejo, da svojo dejavnost razširi tudi izven meja Avstrije. V okviru sodelovanja Alpe Donava Jadran, si je za cilj zadal ustanovitev podjetja s podobno dejavnostjo v Sloveniji. Navezal je stik s predstavniki občine Lenart, ki so takoj pokazali veliko zanimanje za projekt, ter k sodelovanju povabili Antona Letnika, ki je takrat izvajal prevozništvo, kot samostojno dejavnost. V mestu Lenart je zbiranje odpadkov izvajalo komunalno podjetje Snaga iz Maribora, ter jih odlagalo na odlagališču Hrastovec pri Lenartu. Usmeritev takratne občinske politike je bila, da se omenjeno odlagališče čim prej zapre in sanira, kar pa je zahtevalo iskanje nove lokacije odlagališča, ter prilagoditev novim pogojem oz. zahtevam odlaganja odpadkov. Iz teh razlogov je občina Lenart iskala izvajalca s sistemom, ki bo omogočal zmanjševanje količin odpadkov za odlaganje, prav tako pa ponudil čim racionalnejšo obliko sodelovanja. Začetni razgovori v letu 1989 so pripeljali do realizacije pilotnih projektov, ki sta leta 1990 potekala v občinah Lenart in Murska Sobota.
Pred uvajanjem novega sistema ravnanja z odpadki so se predstavniki občin Lenart in Murska Sobota seznanili z njegovim delovanjem, praktičnimi izkušnjami ter rezultati, ki jih je podjetje Saubermacher dosegalo pri ločevanju odpadkov v Avstriji, in možnostmi ter pogoji za prenos tehnologije in opreme na slovensko tržišče (takrat še jugoslovansko). V ta sklop aktivnosti je sodilo več strokovnih ekskurzij, ogledov na terenu, razgovorov s strankami (uporabniki storitev) in izvajalci zbiranja odpadkov. Na podlagi izkušenj in priporočil podjetja Saubermacher sta se obe občini odločili za poskusno – pilotno uvajanje ločenega zbiranja, z dogovorom, da v Lenartu uvajanje izvaja zasebno transportno podjetje Letnik, v Murski Soboti pa komunalno podjetje Komunala, ob svetovanju strokovnjakov podjetja Saubermacher iz Avstrije in dobavi nove opreme (zabojniki, vozila) iz Avstrije. Kot pogoj za uspeh pilotnega projekta in s tem pogoj za nadaljevanje uvajanja ločenega zbiranja odpadkov na drugih območjih so bila postavljena jasna izhodišča: pripravljenost občanov za sodelovanje pri ločevanju odpadkov; usposobljenost izvajalca za ravnanje z odpadki po novem sistemu; čistost zbranih sekundarnih surovin, kot pogoj za njihovo oddajo v predelavo; možnost oddaje ločeno zbranih sekundarnih surovin; sprejemljivost novega sistema za občino in njene občane; zmanjšanje količin odpadkov za odlaganje.
Po izvedenih pilotnih projektih, sta konec leta 1990 sta bili opravljeni analizi glede izpolnjevanja navedenih pogojev. Ugotovljeni so bili pozitivni rezultati, kar je pomenilo, da so podane osnove za nadaljevanje uvajanja ločenega zbiranja odpadkov,tako v občini Lenart kot v občini Murska Sobota, ter osnove za poslovno sodelovanje zasebnega podjetja Letnik in podjetja Komunala Murska Sobota s podjetjem Saubermacher. Na ta način je bila občina Lenart prva občina v nekdanji Jugoslaviji, ki je pričela z ločenim zbiranjem komunalnih odpadkov po sistemu Bio Pa S. Uspešnost pilotnih projektov je bil razlog za ustanovitev novih podjetij Saubermacher v Sloveniji.
PRELOMNICA V LETU 2005
Z namenom celovitejše in popolnejše ponudbe storitev ravnanja z nenevarnimi in nevarnimi odpadki, izkoriščanja sinergij opreme, kadrov in tržišča se je matično podjetje Saubermacher v letu 2005 odločilo za nakup podjetja Rumpold. Dokončna pripojitev matičnih podjetij v Avstriji se je zaključila 31. oktobra 2006. Vzporedno s pripojitvijo podjetij v Avstriji je potekalo združevanje podjetij v Sloveniji in drugih državah, v katerih sta obe matični podjetji prisotni. Rezultat tega je združitev družb Saubermacher Slovenija, Eko les Ptuj in družbe Letnik -Saubermacher v skupno podjetje Saubermacher Slovenija. Tako so po 1. juliju 2007, v Sloveniji prisotne naslednje družbe, katerih lastnik ali solastnik je podjetje Saubermacher: Saubermacher Slovenija, s sedežem v Murski Soboti in poslovnima enotama v Lenartu in na Ptuju ter izpostavo Koper; Saubermacher - Komunala, s sedežem v Murski Soboti; PUP – Saubermacher, s sedežem v Velenju; Saubermacher Puconci, s sedežem v Puconcih; Čisto mesto Ptuj, s sedežem na Ptuju in Karbon, s sedežem v Velenju. Skupno je v teh družbah zaposlenih 273 delavcev, ki s svojimi storitvami oskrbujejo 49 občin oziroma 236.966 prebivalcev.
Osnovne dejavnosti skupine Saubermacher so: ravnanje s komunalnimi in njim podobnimi odpadki iz industrije, obrti in storitvenih dejavnosti (uvajanje ločenega zbiranja, ločeno zbiranje, zagotavljanje obdelave in predelave ter končna oskrba odpadkov); upravljanje z objekti in napravami za ravnanje z odpadki ( zbirni centri, obdelovalno-predelovalne naprave, kompostarne, sortirne linije, odlagališča odpadkov…); upravljanje z regijskimi centri za ravnanje z odpadki; kompostiranje biološko razgradljivih odpadkov; čiščenje rezervoarjev, oljnih lovilcev in peskolovcev; prevoz nevarnih snovi; trženje odpadkov; sanacija odlagališč odpadkov; dobava opreme za ravnanje z odpadki; izdelava programov in načrtov gospodarjenja z odpadki; priprava dokumentacije in vodenje investicij s področja ravnanja z odpadki; izdajanje publikacij za informiranje in osveščanje prebivalstva ter delo z javnostjo pri ravnanju z odpadki; svetovanje pri pripravi predpisov s področja ravnanja z odpadki; financiranje projektov s področja ravnanja z odpadki. V novi družbi Saubermacher Slovenija bo na začetku zaposlenih 105 delavcev, dejavnost ravnanja z odpadki (javna služba) pa bodo izvajali v 11 občinah, za okoli 47.500 prebivalcev. Nova družba razpolaga tudi s sodobnim centrom za ravnanje z odpadki v Lenartu in predelovalnimi napravami za nevarne odpadke v Kidričevem.
SAUBERMACHER V AVSTRIJI
Matično podjetje Saubermacher sta kot družinsko podjetje v letu 1979 v Gnasu (v Avstriji) ustanovila Hans Roth in Margaret Roth. Prvo dejavnost zbiranja odpadkov podjetje opravi v domačem Gnasu, v letu 1982 pa prične z zbiranjem papirja, v letu 1983 pa z zbiranjem nevarnih odpadkov. V letu 1985 se začne zbiranje in odstranjevanje infektivnih odpadkov iz bolnišnic, v letu 1988 pa uvajanje sistema Bio Pa S. Tehnologija sistema je v principu preprosta in temelji na ločevanju odpadkov na izvoru njihovega nastajanja. Po letu 1990 podjetje svojo dejavnost razširja na območja držav Srednje in Vzhodne Evrope. Da bi podjetje racionalnejše obvladovalo reševanje odpadkov, strankam pa nudilo celovitejše rešitve, se v letu 2005 odloči za nakup konkurenčnega podjetja Rumpold, ki ima svoja hčerinska podjetja tudi v tujini.
Tako je danes podjetje Saubermacher po obsegu dejavnosti, kadrih, tehnični opremi ter finančni realizaciji eden največjih izvajalcev storitev ravnanja z odpadki v Srednji Evropi, saj v 8 državah zaposluje 2.316 delavcev, dejavnost pa opravlja s 736 specialnimi vozili v 1.196 občinah. Podjetje Saubermacher ima po vsej Evropi ustanovljenih čez 65 podjetij.