ŽELIJO ZAGOTOVITI ZDRAVO VODO IZ LASTNIH ZAJETIJ

Predstavniki opozicijskih strank v radgonskem občinskem svetu (N.Si, SDS in SLS) so na minuli redni seji občinskega sveta obstruirali glasovanje o izjemno pomembni ...
Radgonska opozicija ne nasprotuje „Pomurskemu vodovodnemu omrežju“, toda... Predstavniki opozicijskih strank v radgonskem občinskem svetu (N.Si, SDS in SLS) so na minuli redni seji občinskega sveta obstruirali glasovanje o izjemno pomembni problematiki, ne le radgonske občine temveč večjega dela Pomurja. Najprej se namreč v razpravi na omenjeni seji niso strinjali s pripravljenim projektom za oskrbo z vodo, nato pa o zadevi niso hoteli niti glasovati. Občina Gornja Radgona se je sicer priključila pomurskim občinam na desnem bregu reke Mure, ki so se odločile za izvedbo projekta oskrbe prebivalstva s pitno vodo in varovanje vodnih virov Pomurja vodovodno omrežje za sistem, ki ga poznajo pod oznako C. In takšnem projekt je velika večina svetnikov že potrdila. Ko pa se je v medijih pojavila informacija, da opozicija, zaradi omenjene obstrukcije glasovanja o dokumentu identifikacije investicijskega projekta, nasprotuje ureditvi vodooskrbe, so predsedniki omenjenih opozicijskih strank David Roškar (SDS), Branko Kocbek (SLS) in Ivan Kajdič (Nsi), ki so tudi člani občinskega sveta, sklicali posebno novinarsko konferenco na kateri so pojasnili zakaj so se odločili za obstrukcijo. Dejali so, da na ta način skušajo opozoriti javnost na pereč problem vodooskrbe celotnega območja desnega brega reke Mure, da želijo tvorno sodelovati pri ureditvi problematike ter da se ne strinjajo samo s predlogom projekta. Presenetljivo tudi Kocbek, čeprav njegov strankarski kolega, minister Janez Podobnik podpisuje vse pogodbe..
. Na tiskovni konferenci je spregovoril tudi strokovnjak za geologijo, dr. Peter Kralj, ki se je enako kot omenjeni opozicijski člani strinjal, da je projekt nujno treba izpeljati, in da bi zagotovili pitno vodo tudi poznejšim rodovom, vendar vsi opozarjajo na pomanjkljivosti. Večkrat naj bi že opozorili, da zaradi visokih stroškov izgradnje in kasnejšega vzdrževanja vodovodnega omrežja večina prebivalcev občine Gornja Radgona iz finančnih razlogov ne bi mogla privoščiti vode, ki da bo vedno dražja. Dokument identifikacije investicijskega projekta oskrbe z vodo za sistem C za Gornjo Radgono predvideva črpanje vode reke Mure, njeno prečiščevanje, ponovno ponikovanje in črpanje ter še eno prečiščevanje, nato pa oddajo tako obdelane vode v vodovodno omrežje na sedanjih črpališčih v Segovcih in Podgradu. Investicijska vrednost po prvi varianti je okrog 47 milijonov evrov, druga, v kateri bi opustili črpališči v Segovcih in Podgradu ter pridobivali vodo iz drugih zajetij, pa je ocenjena na 50 milijonov evrov. Za občino Gornja Radgona je v dokumentu kot investicija vključena le izgradnja štirih novih vodovodnih odsekov (Črešnjevska vas – povezava, Ptujska cesta – Stavešinci, Stavešinci Očeslavci in Stavešinci – Sp. Ivanjci), kot opozarjajo opozicijski svetniki, pa ni vključena nobena rekonstrukcija cevovodov. Prav tako ni zajeta ocena stroškov vzdrževanja teh črpališč in vodovodnih sistemov, opozicija pa bi želela, da se v projekt vključi tudi prenova glavnega voda Podgrad-Radenci, ki je grajen iz azbestnih cevi.
Po mnenju dr. Kralja je treba, preden se nova investicija v oskrbo z vodo začne, izčrpati druge možnosti zajema kvalitetne in cenejše pitne vode na radgonskem območju. „Treba je poiskati kvalitetne vodne vire v občini Gornja Radgona. Saj imamo lokalna vodna zajetja, kot je na primer v Spodnjih Ivanjcih, in po mojih informacijah so te vode tudi primerne. Res je, da kapacitete ne zadoščajo, zato pa je treba iskati nove vire, saj voda iz Mure z nobenim prečiščevanjem ne more biti dovolj kakovostna“, je povedal dr. Kralj, ki je omenil tudi primer, da skozi Dunaj teče Donava, a kljub temu Dunajčani pijejo vodo, katero dobivajo iz Alp... Kralj je še enkrat ponovil, da opozicijske stranke ne nasprotujejo samemu sistemu za preskrbo z vodo, ki obsega občine Apače, Gornja Radgona, Radenci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Veržej in Ljutomer, temveč nasprotujejo temu, da bi kot enega od virov pitne vode za ta sistem uporabili tudi dvakrat skozi prod filtrirano vodo iz reke Mure in Ščavnice. Takšna obdelava vode je po njegovem prepričanju predraga in končni izdelek ni dovolj kakovosten. Pripombe pa ima tudi o kakovosti drugih predvidenih vodnih zajetij. Zato njihova skupina občini Gornja Radgona predlaga, naj opravijo hitre raziskave in poiščejo globoke, kakovostne vodne vire, ki jih je gotovo dovolj, in jih vključijo v projekt vodovodnega podsistema C. Za gradnjo tega se obeta velik del denarja iz kohezijskih skladov EU, toda če ne bomo zamujali.
Spomniti se sicer moramo, da je na 13. redni seji občinskega sveta občine Gornja Radgona, pod točko 12: Oskrba prebivalstva s pitno vodo in varovanje vodnih virov Pomurja – vodovodno omrežje za sistem C. Predlagana sta bila dva sklepa: 1. Občinski svet Občine Gornja Radgona je bil seznanjen z Dokumentom identifikacije investicijskega projekta »»Oskrba prebivalstva s pitno vodo in varovanje vodnih virov Pomurja – vodovodno omrežje za sistem C«» . 2. Občinski svet občine Gornja Radgona potrjuje Dokument identifikacije omenjenega investicijskega projekta. In to je, brez petih opozicijskih svetnikov bilo tudi soglasno potrjeno!