ZLATA TRSNA RUMENICA OGROŽA VINOGRADE
Nevarno bolezen so odkrili v Slovenski Istri, na Krasu ter na Dolenjskem...
Potem ko je letošnja trgatev, ki obeta eno najboljših letin v zadnjih letih, tako po kvaliteti kot po kvantiteti, se je na nekaterih vinorodnih območjih v Sloveniji, še posebej v Vinorodnih deželah Primorje in Posavje, pojavila nevarna trsna bolezen. Kot so sporočili z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je Fitosanitarna služba pri pregledih vinogradov odkrila večji izbruh nevarne bolezni na vinski trti zlate trsne rumenice, zlasti v Slovenski Istri v okolici Izole, kjer je bilo žarišče okužbe ugotovljeno že v letu 2010. V zadnjem času so bili odkriti močno okuženi vinogradi na lokacijah Grintovec v Slovenski Istri ter Dane pri Sežani, nove okužbe pa so bile ugotovljene tudi v že obstoječih žariščih na Goriškem in v okolici Straže pri Novem mestu. Zato je Fitosanitarna uprava 2.9.2011 izdala novo odločbo o določitvi razmejenih območij zlate trsne rumenice, s katero so bila določena nova žarišča okužbe na omenjenih območjih..
Zaradi nevarnosti širjenja zlate trsne rumenice Fitosanitarna uprava poziva vse vinogradnike, da redno pregledujejo svoje vinograde in v primeru, če najdejo simptomatične trte, takoj pokličejo lokalnega fitosanitarnega inšpektorja, službo za varstvo rastlin na lokalnem kmetijsko gozdarskem zavodu ali inštitutu ali Fitosanitarno upravo. Še posebna pozornost velja v primeru, če opazimo, da se v vinogradu povečuje število simptomatičnih trt. V septembru fitosanitarni inšpektorji poleg vseh dosedanjih žarišč intenzivno pregledujejo tudi nova žarišča, v katerih bodo po prvih ugotovitvah morali nekateri imetniki zaradi obsega okužbe odstraniti tudi cele vinograde. Opozarjamo, da le s pravočasnim odkrivanjem bolezni in zgodnjim ukrepanjem lahko preprečimo veliko gospodarsko škodo. Z vsakim zamujenim letom je škoda večja! Za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni vinske trte je pomembno, da vinogradniki v žariščih okužbe še pred naslednjo rastno dobo uničijo okužene trte v skladu z odločbami fitosanitarne inšpekcije, v letu 2012 pa bo potrebno dosledno zatiranje ameriškega škržatka po napovedi javne službe za varstvo rastlin.
Zlata trsna rumenica, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence dorée (FD) zmanjšuje količino in kakovost pridelka, okužene trte pa po nekaj letih propadejo. FD prenaša z okuženih na zdrave trte žuželčji prenašalec ameriški škržatek, ki je pri nas navzoč v vseh vinorodnih deželah, njegova populacija pa iz leta v leto narašča. S pomočjo ameriškega škržatka se okužba v vinogradih hitro širi, v nekaj letih je lahko okužena večina trt v vinogradu. Zato je navzočnost ameriškega škržatka znak preteče epifitocije. Na okuženih trtah se bolezenska znamenja začnejo pojavljati lahko že takoj po cvetenju, proti jeseni pa se stopnjujejo. Večinoma so dobro vidna predvsem v drugi polovici avgusta in v septembru. Na okuženih trtah se pri rdečih sortah pojavi rdečenje ter pri belih sortah rumenenje listja, vihanje listnih robov navzdol, sušenje kabrnkov oziroma kasneje grozdov. Okuženih trt ni več mogoče ozdraviti, zato je bolezen izjemno nevarna za naše vinograde. Bolezen se prenaša tudi z okuženimi cepiči, podlagami in trsnimi cepljenkami.
Podobna bolezenska znamenja so značilna tudi za rumenico počrnelosti lesa oziroma navadno trsno rumenico, ki jo povzroča fitoplazma Bois noir (BN). Ta bolezen se v vinogradih ne širi tako hitro kot zlata trsna rumenica, obeh fitoplazem pa ni mogoče razločevati brez laboratorijske analize.