HLOD JELŠE GA JE POKOPAL POD SABO!
Lendava, 9. aprila – Letošnja zima in pomlad bosta v Pomurju gotovo zabeleženi kot najbolj nevarni območji v zadnjih letih, ko gre za delovne nesreče, zlasti tiste v gozdovih. Samo v dobrem mesecu dni se je namreč na območju skrajnje severovzhodne ...
V Pomurju znova delovna nesreča med podiranjem dreves v gozdu; Nikoli toliko nesreč v gozdovih; Strokovnjaki opozarjajo na previdnost.
Lendava, 9. aprila – Letošnja zima in pomlad bosta v Pomurju gotovo zabeleženi kot najbolj nevarni območji v zadnjih letih, ko gre za delovne nesreče, zlasti tiste v gozdovih. Samo v dobrem mesecu dni se je namreč na območju skrajnje severovzhodne regije pripetilo najmanj sedem hudih tovrstnih nesreč. Zadnja se je pripetila včeraj, v sredo, 8.4.2009 okoli 8.30 ure, ko se je pri podiranju dreves v gozdu izven Čentibe (UE Lendava) hudo telesno poškodoval 62- letni moški.
„Policisti so z ogledom kraja in z zbiranjem obvestil ugotovili, da sta 50-letni in 62-letni moški, vsak s svojo motorno žago, v gozdu izven naselja Čentiba podirala drevesa. Med delom je mlajši žágar požagal jelšo, premera 35 cm, ki je med padanjem obvisela na drugem drevesu. Da bi požagano drevo spravil na tla, je sekač z motorno žago prerezal steblo obviselega drevesa, pred tem pa je zaradi varnosti naročil drugemu sekaču, naj se umakne na varno razdaljo. Drugi sekač se je umaknil in v neposredni bližini nadaljeval z delom. Ko je prvi žágar tretjič prežagal steblo obviselega drevesa, je drevo med padanjem nenadoma spremenilo smer. Z glasnim krikom je na nevarnost opozoril drugega sekača. Drugi žagàr je opazil nevarnost in začel bežati. Med umikanjem se je zapletel v podrast in padel, padajoče drevo pa je padlo na njega in ga huje poškodovalo. Poškodovani je hospitaliziran v soboški bolnišnici“, je dejal tiskovni predstavnik PU Murska Sobota, Jožef Prša, ki dodaja, da sekača med delom nista uporabljala zaščitne čelade in zaščitne obleke.
Mlajši sekač sicer ima opravljen izpit za varno delo z motorno žago, a so policisti kljub temu o nesreči obvestili Inšpektorat R Slovenije za delo. Ker pa je tuja krivda izključna, bodo policisti s poročilo o dogodku obvestili Okrožno državno tožilstvo v Murski Soboti.
Zaradi omenjenih številnih nesreč ter tudi drugih, ki grozijo, strokovnjaki opozarjajo lastnike gozdov in vse druge, ki karkoli počnejo v gozdu, da bodo kar se da previdni. Po podatkih Zavoda za gozdove RS se je v Sloveniji v zadnjih desetih letih v zasebnih gozdovih letno zgodilo od šest do 15 smrtnih nesreč, več deset ljudi pa se je hudo ali lažje poškodovalo, kar gotovo ni zanemarljivo. „Osnovno opozorilo je, da je delo v gozdu nevarno in da ga ne smemo podcenjevati. Kljub morebitnim izkušnjam in upoštevanju vseh pravil so lahko razmere v gozdu vedno nepredvidljive. Iz analize nesreč v gozdu sledi, da ne uporabljamo osebne varnostne opreme, kot so čelada, sekaške hlače, rokavice in primerna obutev, ampak uporabljamo zastarela in slabo vzdrževana delovna sredstva in naprave, nekateri kosi bi namreč sodili bolj v muzej. Pogosto ne poznamo ali ne upoštevamo varnih tehnik dela, psihofizična pripravljenost izvajalcev del v gozdu je slaba ipd. Skratka: na delo v gozd se podajo ljudje, ki za tako nevarno in težko fizično delo niso več najprimernejši. V gozdu nikoli ne delamo sami, pri sebi imejmo vedno mobilni telefon in prvo pomoč. A pri pomoči ne smemo računati na otroka ali babico: Klasika, ko je šla vsa družina z babico ali dedkom, ki sta pokazala meje, in cekarjem, polnim hrane, ter s pletenko vina v gozd, je skregana s pravili in varnim delom“, je na vprašanja, na kaj moramo biti pozorni pri delu v gozdu, česa se moramo pri tem strogo držati in kaj lahko v gozdu sploh pričakujemo, je dejal Štefan Kovač, vodja murskosoboške območne enote zavoda za gozdove.