ŠKODO OCENJUJEJO NA POLDRUGI MILIJON EVROV

Okoli 150 gasilcev preprečilo še večjo materialno škodo in veliko ekološko katastrofo ter celo človeška življenja...
Včerajšnja sobota (07.07.07), s tremi magičnimi številkami datuma, ko naj bi vse potekalo srečno, gotovo ne bo ostala v lepem spominu znanemu in uspešnemu prekmurskemu podjetniku, lastniku in direktorju podjetja Intercorn Trading iz Gančanov v občini Beltinci, Jožefu Jeriču. A kljub vsemu omenjene magične številke so gotovo prinesle tudi vsaj malo sreče, kajti prav slednja in predvsem prekmurski gasilci so zaslužni, da katastrofa povezana z Jeričem ni še bistveno hujša.
Kakorkoli že, v soboto ob 15.33 uri je Operativno komunikacijski center PU Murska Sobota, sprejel obvestilo o izbruhu požara v naselju v podjetju proizvodnje goriva biodizel v Gančanih. In že po prijetju obvestila na policiji in regijskem centru za obveščanje se je proti omenjeni razviti in napredni prekmurski vasi začele valiti kolone gasilcev, ki so kljub grožnjam tudi za njihovo varnosti in celo življenja, pogumno začeli reševati kar se je še dalo rešiti. In rešili so zelo veliko kajti v nasprotnem bi lahko prišlo do velike katastrofe, kjer bi najbrž lahko bilo ogroženo tudi kakšno življenje, da o materialnim dobrinam niti ne govorimo. Sam požar je gasilo nad 150 gasilcev iz Murske Sobote, Gančanov, Lipe, Beltincev in Lipovcev, kateri so preprečili, da se požar ni razširil na ostale proizvodnje in poslovne prostore podjetja. Predvsem pa so preprečili, da ni prišlo do eksplozije, ki bi lahko povzročila hude posledice. Kot nam je povedal poveljnik Gasilske zveze Beltinci Jože Ferenčak, ki je vodil intervencijo v Gančanih, so se gasilci pravilno odločili za hlajenje cisterne z metanolom, kajti v nasprotnem bi dejansko prišlo do še dejansko večje katastrofe. Tako pa je požar praktično popolnoma uničil okrog 200 kvadratnih metrov velike prostore za proizvodnjo biodizla.
„V proizvodnem obratu se sicer nahajajo cisterne za shranjevanje rastlinskega olja (surovine) za proizvodnjo biodizla, potem že izdelani biodizel ter sam metanol, ki je neobhoden za proizvodnjo omenjenega derivata. S neprekinjenim hlajenjem cisterne z metanolom, nam je uspelo preprečiti morebitno eksplozijo“, nam je med drugim povedal Ferenček, ki je vsekakor vesel, da se pri sami intervenciji in poznejši „straži“ nihče ni poškodoval. Kljub vsej požrtvovalnosti gasilcev je iz cistern, na prosto po obratu, izteklo olje iz oljne ogrščice. Razlito olje, približno 7000 litrov (po mnenju gasilcev oz. 5000 do 6000 po mnenju policistov), so gasilci GD Murska Sobota prečrpali v priročne bazene. Sam požar naj bi po doslej nestrokovnih ocenah povzročil za najmanj 1.500.000,00 evrov.
O največjem požaru v Pomurju po osamosvojitvi Slovenije sploh, kjer je poleg nastale materialne škode, zaradi metanola, ki se uporablja v proizvodnji biodizla, nevarnost grozila tudi okoliškim prebivalcem, so svoje zapisali tudi na OKC PU Murska Sobota: „Kriminalisti in policisti so ugotovili, da je požar izbruhnil v rezervoarju, v katerem se hrani predhodno termično obdelana in stisnjena zmleta zmes semen ogrščice. Požar je popolnoma uničil celotno proizvodnjo linijo, kakor tudi del poslovne zgradbe. Iz rezervoarjev je izteklo med 5.000 do 6.000 litrov rastlinskega olja. In čeprav je slednje izteklo v naravo slednja ni bila ogrožena, saj omenjeno olje še ni bilo uporabljeno za pridelavo biodizla. Po nestrokovni oceni je nastalo med 1.000.000 in 1.200.00 EVR škode. Tuja krivda je izključena. Kriminalisti točen vzrok požara še ugotavljajo“.
EKOLOGI ŠE MOLČIJO
Požar v Gančanih je vsekakor najbolj prizadel uglednega prekmurskega podjetnika Jožef Jeriča, ki je lahko ponosen, da sodi med začetnike proizvodnje biodizla v Sloveniji. Poleg njegove bojazni za okolje, čeprav ima vse urejeno po veljavnih standardih, ter že velikanske neposredne velikanske škode pa vsekakor sledi tudi posredna škoda, saj bo kar nekaj časa minilo preden bodo lahko nadaljevali s proizvodnjo. Sam zadevo sicer ne želi komentirati, je pa povedal, kako je v soboto do 15. ure bil v tovarni in je odšel domov. Že čez približno pol ure so ga alarmne naprave, katere ima napeljane tudi na dom, opozorile da se je v tovarni zgodilo nekaj „slabega“. Sledil je klic na pomoč in kljub vsemu srečen konec, saj niti Jerič, ki se s proizvodnjo bidozila ukvarja že slaba tri leta, natančneje od jeseni 2004, si ne more predstavljati kaj bi se zgodilo, če gasilcem ne bi uspelo preprečiti eksplozijo cisterne napolnjene z metanolom.
Če bi ogenj oz. že velika vročina povzročila omenjeno eksplozijo metanola bi gotovo prišlo do velike katastrofe in najverjetneje bi poleg še večje materialne, nastala tudi kakšna drugačna škoda, za naravo in gotovo tudi za ljudi. Prav zaradi tega smo za komentar zaprosili tudi odgovorne na Slovenskem ekološkem gibanju (SEG). Toda, razen zadovoljstva, da ni prišlo do česa še hujšega, na SEG zadevno nismo želeli oz. mogli komentirati. Dejali so samo, da zaenkrat nimajo dovolj podatkov, in da verjamejo, kako je zadeva ustrezno sanirana...
Kakšna je tehnologija proizvodnje Biodieselskega goriva?
Gre za gorivo, ki spada med obnovljive vire energije in se proizvaja iz svežih olj oljne repice oz. oljne ogrščice, soje, sončnic in ostalih oljčnic ter iz starih odpadnih jedilnih olj in odpadnih maščob živalskega ali pa tudi maščob rastlinskega izvora. Vsako leto se v svetu zbere na milijone ton starih odpadnih jedilnih olj, ki predstavljajo velik vir energije in jih uporabljajo za različne namene med drugim tudi za proizvodnjo Biodieselskega goriva. Ob diskusijah o »norih kravah« pa so vse bolj zanimive tudi maščobe živalskega izvora. Surovine je potrebno skozi določeno število fizikalnih operacij pretvoriti v obliko primerno za njihovo kemijsko reagiranje. Tako obdelane vstopajo v reaktor, kjer se odvija kemijska reakcija. Pri osnovni reakciji gre za proces preestrenja, pri katerem se na prebitne ione vežejo karboksilne skupine vezanih maščobnih kislin. Proces imenujemo reakcije transesterifikacije. Ta poteka po mehanizmu nukleofilne substitucije na karbonilni skupini. Reakcija začne potekati z adicijo nukleofila na karbonilni atom ogljika. Za razliko od aldehidov in ketonov, spojine iz skupine karboksilnih kislin raje vstopajo v nukleofilno substitucijo kot nukleofilno adicijo. Substitucija nastaja zato, ker karboksilne kisline in njihovi derivati vsebujejo dobro izstopajočo skupino. Iz kemijske reakcije nastanka Metil estra maščobnih kislin (Biodieselskega goriva) se kot reaktant oz. surovina uporablja metanol. Pri reakciji nastopa še Kalijev hidroksid (KOH), ki igra vlogo katalizatorja kemijske reakcije. Kot produkt stranske reakcije maščobne kisline s kalijevim hidroksidom nastajajo tudi mila. Pri varianti uporabe repičnega olja kot surovine se kot stranski produkt pojavlja stisnjena rastlina oz. šrot, drobir same rastline, ki je zelo dobro krmilo.