So ukradli tudi vaše kolo?

Povečalo število tatvin koles v Pomurju.
Policisti PU Murska Sobota, s postajami v Gornji Radgoni, Gornjih Petrovcih, Lendavi, Ljutomeru in Murski Soboti, so v zadnjem času obravnavali več storitev kaznivih dejanj tatvin koles. Policisti tako ugotavljajo, da storilci izkoriščajo predvsem trenutke nepazljivosti oškodovancev, ko kolesa ne zaklenejo oz. ga primerno ne zavarujejo. „Kazniva dejanja tatvin koles na območju PU Murska Sobota so razpršena, vsekakor pa imajo storilci več priložnosti na mestih, kjer je več koles, ki niso v varovanem ali ograjenem prostoru. Zato je zelo pomembno preventivno obnašanje njihovih lastnikov in uporabnikov. Ugotavljamo, da oškodovanci ob prijavi tatvine kolesa vedo povedati le znamko in barvo svojega kolesa, drugih podatkov pa ne, kar policiji dodatno otežuje raziskovanje teh dejanj. Policisti PP Murska Sobota so več storitev kaznivih dejanj tatvin koles obravnavali tudi v samem mestu Murska Sobota. Neznani storilec si je kolesa protipravno prilaščal odklenjena in zaklenjena. Tatvine so se dogajale pretežno v dnevnem času in sicer v večini primerov izpred stanovanjskih blokov. Pri zbiranju obvestil so bila pri hišni preiskavi dvema osumljencema iz okolice Murske Sobote najdena in zasežena štiri kolesa za katera nista vedela pojasniti od kod izvirajo. Zato občane pozivamo, da v kolikor prepoznajo svoja kolesa, da se oglasijo na Policijski postaji Murska Sobota“, pravi tiskovna predstavnica PU Murska Odobta, Suzana Rauš.

Če pa se lastnik ne najde, bodo kolesa končala na tradicionalnih policijskih dražbah, ko je možno najceneje kupiti kolo...Tatvine koles so sicer dokaj pogosto kaznivo dejanje. V Sloveniji je ukradenih oziroma prijavljeno pogrešanih letno okoli 3.000 koles. Tatovi tudi niso izbirčni; kradejo vse vrste koles, ne glede na vrednost in znamko. Zanje je najbolj pomembno, da je njihov podvig čim bolj enostaven. Zato policisti svetujejo, da raje dobro zavarujete svoje kolo in ne ponujate priložnosti nepridipravom. „Zapišite si tudi podatke o kolesu, po možnosti ga fotografirajte. Ko prijavijo krajo, znajo namreč oškodovanci navadno povedati le znamko in barvo svojega kolesa, drugih podatkov pa ne, kar policiji dodatno otežuje raziskovanje teh dejanj. Več je podatkov, ki jih policisti dobijo ob prijavi tatvine, večja je možnost, da se kolo identificira in nazadnje tudi vrne lastniku. Če vam ukradejo kolo, je smiselno pregledati tudi seznam najdenih predmetov na spletni strani policije. Storilci lahko namreč kolo uporabijo samo kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa so evidentirana kot najdena. Če ni mogoče ugotoviti lastnika, so kasneje prodana na dražbi najdenih stvari“, poudarjajo policisti.

In kakšni so nasveti za varovanje kolesa? Kolo, ki dlje časa ni v uporabi, hranite v zaklenjenem prostoru; Če morate kolo pustiti na prostem, naj bo prostor obljuden in dobro razsvetljen; Zaklenite ga z dobro ključavnico! Ključavnice slabše kakovosti niso za tatove koles nikakršna ovira. Še bolje je, če kolo priklenete k ograji (hkrati za okvir kolesa in eno od koles); Zapišite si podatke o kolesu (znamko, model in barvo kolesa, tudi tip sestavnih delov - pedal, ogrodja, prestav, zavor; morebitne posebnosti, individualne znake in poškodbe, dodatno opremo itd.); če kolo na okvirju nima serijske številke, jo dajte nanj vgravirati; Če vam ukradejo kolo, tatvino prijavite policiji. Ob prijavi posredujte policistu vse podatke, ki jih bo od vas zahteval...