SPET POŠKODBA PRI DELU!
Sveti Jurij ob Ščavnici, 28. aprila – Letošnja pomlad bo gotovo s črnimi črkami zapisana v pomursko kroniko nesreč pri delu, saj so tako na gradbiščih, na njivah, in ...
Danes je svetovni dan varnosti in zdravja pri delu; Zaradi delovnih nezgod ali bolezni vsakih 15 sekund na svetu umre en delavec, vsak dan pa okoli 5500. Vsakih 15 sekund se na svetu poškoduje en delavec, vsak dan pa skoraj milijon
Sveti Jurij ob Ščavnici, 28. aprila – Letošnja pomlad bo gotovo s črnimi črkami zapisana v pomursko kroniko nesreč pri delu, saj so tako na gradbiščih, na njivah, in zlasti v gozdovih, v regiji zabeležili veliko hujših ali lažjih tovrstnih nesreč, v katerih je več ljudi utrpelo hude poškodbe. In ena takšnih se je pripetila tudi včeraj, torej en dan pred svetovnim dnevom varnosti iz zdravja pri delu. Ob 13,45 uri je namreč prišlo do nesreče pri delu v naselju Kraljevci v občini Sveti Jurij ob Ščavnici. Pri prekrivanju strehe gospodarskega poslopja je z lestve z višine 4 metre padel domačin. Reševalci ZD Gornja Radgona so ga z reševalnim vozilom odpeljali v murskosoboško bolnišnico Rakičan, kjer je bilo ugotovljeno, da se je pri padcu huje telesno poškodoval.
Sicer pa, Mednarodna organizacija dela (ILO) je razglasila 28. april za svetovni dan varnosti in zdravja pri delu. S kampanjo na to temo želi opozoriti na to, da zaradi delovnih nezgod ali bolezni vsakih 15 sekund na svetu umre en delavec, vsak dan pa okoli 5500. Vsakih 15 sekund se na svetu poškoduje en delavec, vsak dan pa skoraj milijon. V Sloveniji je bilo v lanskem letu 27 smrtnih žrtev kot posledica delovnih nezgod, navaja Zveza društev varnostnih inženirjev Slovenije (ZDVIS) in dodaja, da je svetovni dan varnosti in zdravja pri delu posvečen spominu na vse, ki so umrli na svojem delovnem mestu.
„Hkrati pa naj bo ta dan opomin vsem, da vsako delo predstavlja neko stopnjo tveganja, ki pa se z izvajanjem preventivnih varnostnih ukrepov lahko odpravi ali zmanjša tveganje na sprejemljivo raven. Potrebno je vedeti, da so običajno delovne nezgode predvidljiva posledica naših dejanj in obnašanja pri delu“, opozarja ZDVIS. Na delovnem mestu mora biti, poudarjajo v Zvezi, poskrbljeno za varnost in zdravje. Delovne nezgode in okvare zdravja v zvezi z delom lahko preprečimo z resnično kontrolo tveganja in nevarnosti na delovnem mestu, temeljna dolžnost zaposlenih pa je spoštovati pravila varnosti in zdravja pri delu in izvajati preventivne ukrepe, svetujejo. Posledice nezgod so vedno nezaželene in pomenijo motnjo v delovnem procesu in povzročijo stroške pri posamezniku, podjetju in družbi. Varnost in zdravje pri delu sta pomembni vrednoti za posameznika in podjetje. Zagotovitev varnega in zdravega delovnega mesta je prvi pogoj za uspešnost posameznika in podjetja. Varnost in zdravje pri delu sta sestavna dela konkurenčne prednosti podjetja, še poudarjajo v zvezi.
ZDVIS, ki je bila ustanovljena leta 1957, združuje preko enajst regijskih društev in sekcij z več kot 840 strokovnih delavcev s področja varnosti in zdravja pri delu. Temeljno poslanstvo zveze je krepitev stroke z organizacijo strokovnih posvetov, simpozijev in delavnic, na katerih članom posredujejo najnovejše znanje s tega področja ter predstavljajo primere dobre prakse. Za spodbujanje strokovnega razvoja in promocijo stroke varnosti in zdravja pri delu je zveza na skupščini leta 1996 ustanovila Fundacijo Avgusta Kuharja, ki podeljuje nagrade in priznanja strokovnim delavcem za izjemne dosežke na področju varnosti pri delu.