UNIČENIH NAD 100 STREH, DESETINE VOZIL, HEKTARJI POLJŠČIN, VRTNIN...
Murska Sobota, 17. junija – Skrajnjo severovzhodno slovensko regijo Pomurje je včeraj pozno popoldan in zvečer spet zajelo hudo neurje s točo. Praktično v vseh 27 pomurskih občinah so utrpeli velikansko materialno škodo, ki se „meri“ v milijonih ...
Hude posledice včerajšnjega neurja v Pomurju; Na teren kar 471 gasilcev, ki so med drugim pospravili vsaj 200 dreves
Murska Sobota, 17. junija – Skrajnjo severovzhodno slovensko regijo Pomurje je včeraj pozno popoldan in zvečer spet zajelo hudo neurje s točo. Praktično v vseh 27 pomurskih občinah so utrpeli velikansko materialno škodo, ki se „meri“ v milijonih evrov. Kljub temu je po neuradnih podatkih najhuje bilo na območju občin Gornja Radgona, Cankova, Radenci, Tišina in Murska Sobota, čeprav tudi ostalim ni prizaneslo. Povsod je veter odkrival strehe, izruval več dreves, ponekod je zmanjkalo električne energije, voda je zalila ceste in kleti. V nekaterih delih Pomurja, tik ob meji s sosednjo Avstrijo, je padala toča debela kot jajce. Na terenu je posledice neurja odstranjevalo kar 471 gasilcev, ki si gotovo zaslužijo pohvale, saj je v primerjavi z njihovo požrtvovalnostjo ponekod bilo veliko radovednežev, ki so samo ovirali sanacijo. Tako so gasilci, med drugim prekrili skoraj 100 streh in pospravili nad 200 podrtih dreves, ki so padla na ceste ali na drugih javnih površinah. Sploh pa je po parkih, gozdovih in drugje padlo na tisoče dreves. Tokrat so, po poročilih s terena učinkoviti bili tudi električarji, ki so požrtvovalno delali med dežjem in tudi ponoči, da bi vsi državljani bili oskrbljeni z elektriko.
Samo včerajšnje neurje s točo je najprej zajelo območje Gornje Radgone, predvsem pa radgonsko, radensko in tudi apaško občino, nekoliko je prizaneslo le občini Sv. Jurij, kjer so pred tem imeli pravo nočno moro. Iz Radgone, kjer so drevesa pod sabo poškodovala vsaj 20 osebnih avtomobilov, hudo je poškodovan prenovljeni radgonski grad, dvorane Pomurskega sejmišča, podrtih in uničenih je bilo več novih kontejnerjev narejenih za trg v družbi Arcont, škodo je utrpela tudi streha športne dvorane Radenci, ter seveda več drugih objektov. S gornjeradgonskega konca se je neurje, ki so ga mnogi ocenili kot sodni dan širilo proti vzhodu; razbesnelo se je nad Goričkim, Ljutomerom, Mursko Soboto in nad lendavskim koncem. Toča je uničila poljščine, po prvih podatkih predvsem buče, ječnem in koruzo, veter je odkril celotno streho osnovne šole IV v Murski Soboti, kjer danes nimajo pouka, ter del strehe na telovadnici na osnovni šoli v Krogu ter poslopja Telekoma. Odkritih je tudi več hiš po celotnem Pomurju. V Lipovcih je odneslo streho gostilne Vrtnica: nesrečna gostilna je tako usoda doživela že v lanskem julijskem neurju. In sedaj ko so jo prenovili, jo je doletela enaka usoda. Žal pa to ni edini takšen primer, saj je veliko ljudi utrpelo škodo tako lani, kot tudi tokrat.
Kot rečeno je kar nekaj krajev ostalo brez električne energije; med drugim del Goričkega od Šalamencev naprej, pa tudi del pri Gaberju in na širšem območju Prlekije. Voda je zalila ceste, na katerih je več podrtih dreves, težko je bil prevozen tudi most čez reko Muro v Dokležovju, ter tudi glavni most čez Muro med Radenci in Petanjci. Drevo je še padlo na železniško progo v Bratoncih, zaradi podrtega drevesa, ki je pod sabo pokopal kar nekaj vozil, je bil zaprt tudi dovoz do Zdravstvenega doma Gornja Radgona in samo sreča je, da reševalcem ni bilo treba posredovati, saj vozila ne bi mogla priti na cesto. Pa tudi sploh, kljub takšnemu neurju, človeških žrtev, k sreči ni bilo. Ne glede na to so se mnogi Prekmurci in Prleki ob pogledu na tisto, kar je za sabo pustili neurje, ki so se glasno jokali. Kako tudi ne, ko se je vse to zgodilo, ob tem so se mnogi spraševali ali se še sploh izplača kaj delati, kajti torkovo neurje, ki je kot rečeno zajelo skoraj celotno Pomurje, je po prvi oceni kmetijskih strokovnjakov v kmetijstvu povzročilo ogromno škodo, saj je zajelo zelo veliko območje. Po besedah direktorja KGZ Murska Sobota Franca Režonje je prizadeto veliko ravninsko območje na obeh straneh Mure, kjer je največ poljščin. Podatke o prizadetih območjih že zbirajo, jasno pa je, da je povsem uničen pridelek oljne ogrščice in ječmena, ki sta že dozorela, veliko vprašanje je, kaj bo s pšenico. „Zelo prizadete so širokolistnice, predvsem buče, pa tudi trajni nasadi“, dodaja Režonja.
Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje je neurje prizadelo občine Apače, Gornja Radgona, Radenci, Cankova, Tišina, Murska Sobota, Beltinci, Črenšovci, Odranci, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Veržej, Velika Polana, Turnišče in Dobrovnik. Pripadniki enot sistema zaščite in reševanje so opravili številne intervencije, na območju Apač so prekrili osem streh in odstranili 12 podrtih dreves, v Gornji Radgoni in okolici je čez 50 gasilcev prekrilo 16 objektov, iz šestih so izčrpali vodo, odstranili čez 60 dreves, na območju Radencev so prekrili devet objektov in odstranili 13 dreves, enako delo so gasilci opravljali na ljutomerskem in veržejskem območju. Obilo dela so imeli gasilci iz Murske Sobote in okoliških krajev, pokrili so strehi dveh osnovnih šol in osmih stanovanjskih objektov, črpali vodo iz kleti, gasilci z beltinskega območja so s cest in železniške proge med Ljutomerom in Beltinci odstranili 17 dreves in pokrili pet streh. Podobno delo so opravili v Odrancih in Dobrovniku, gasilci iz Moravskih Toplic so črpali vodo tudi iz prostorov Term 3000. Podobne težave so imeli v Turnišču, kjer so prekrili 10 streh, odstranili 20 dreves in izčrpali vodo iz tovarne Planika. Gasilci iz Velike Polane so ob pokrivanju streh in odstranjevanju dreves sodelovali pri sanaciji električne in telekomunikacijske napeljave, na območju Lendave je 72 gasilcev popravljalo strehe na 29 objektih, odstranili so tudi 29 polomljenih dreves.