Več nesreč in smrtnih žrtev
Na mariborskem območju so se letos poslabšale prometno varnostne razmere - najhuje julija in avgusta.
Maribor – Podobno kot po vsej državi so se prometno varnostne razmere v obdobju od 1.1. do 31.7.2016, tudi na območju Policijske uprave Maribor slabše, kot v enakem obdobju lanskega leta. Predvsem je bilo zabeleženih več prometnih nesreč in smrtnih žrtev slednjih. V tem obdobju so namreč policisti obravnavali 2.001 (lani 1.975) oziroma podobno število prometnih nesreč. Od tega so obravnavali 12 (11) prometnih nesreč s smrtnim izidom in 709 (724) ali 2 % manj prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. V teh prometnih nesrečah je 13 (12) udeležencev umrlo, 45 (63) je bilo hudo telesno poškodovanih in 922 (970) ali 5 % manj lahko telesno poškodovanih. „Bistveno pa so se prometno varnostne poslabšale v avgustu 2016, saj sta se 2. 8. 2016 zgodili dve prometni nesreči IV. kategorije, v katerih so umrli trije udeleženci“, pravi tiskovni predstavnik PU Maribor Miran Šadl.
Najpogostejši vzroki hujših prometnih nesreč na mariborskem območju so bili neprilagojena hitrost, nepravilna stran/smer vožnje in neupoštevanje pravil o prednosti. Problematika hitrosti se je na območju PU Maribor v obdobju od 1.1. do 31.7.2016 povečala glede na primerjalno obdobje leta 2015. „V navedenem obdobju se je na območju PU Maribor zaradi neprilagojene hitrosti zgodilo 225 (212) ali 6 % več prometnih nesreč. V teh prometnih nesrečah je 6 (7) udeležencev umrlo, 16 (15) je bilo hudo in 152 (122) ali 25 % več lahko telesno poškodovanih. Problematika hitrosti na območju PU Maribor v I. polletju 2016 najbolj izstopa na cestah v naseljih (na njih se je zgodil 61 % delež prometnih nesreč), kjer vozniki motornih vozil dovoljene hitrosti vožnje pogosteje prekoračujejo. Glede na posledice je problematika neprilagojene hitrosti izstopala tudi na regionalnih cestah“, dodaja Šadl.
Prometne nesreče zaradi neprilagojene hitrosti se pogosteje dogajajo ob koncu tedna (predvsem četrtki, petki in nedelje). Glede na urne intervale so tovrstne prometne nesreče najpogostejše v jutranjem in popoldanskem času. Največ prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti povzročijo vozniki osebnih avtomobilov, stari od 18 do 34 let. „V povezavi s problematiko hitrosti izstopa tudi problematika alkohola, kot sekundarnega vzroka prometnih nesreč, saj povzročitelji prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti pogosto vozijo pod vplivom alkohola (delež alkoholiziranih povzročiteljev je pri prometnih nesrečah zaradi neprilagojene hitrosti v letošnjem letu znaša kar 22,9 %, medtem ko je skupni delež 11,6 % op.p.). Z namenom zagotavljanja ugodnejših in stabilnih prometno varnostnih razmer, izvajamo do vključno 28.8.2016, poostrene aktivnosti za zmanjšanje problematike hitrosti v cestnem promet, v sklopu katerih poteka tudi evropsko usklajen nadzor hitrosti »SPEED«. V okviru omenjenih aktivnosti bomo v soboto, 27.8.2016, med 7. in 14. uro, na območju celotne PU Maribor izvedli obsežnejši poostren nadzor s poudarkom na ugotavljanju prekoračitev hitrosti, po metodologiji »Veriga«. V nadzor bomo vključili vsa razpoložljiva sredstva za nadzor hitrosti. Poostren nadzor se bo izvajal predvsem na cestnih odsekih, na katerih izstopa problematika hitrosti“, je še povedal piarovec PU Maribor, Miran Šadl.