VEDNO VEČ TATVIN IN VLOMOV V POMURJU
Iskalci starega železa in drugih odpadkov kot izvidniki; Mnogi ne poskrbijo za svoje premoženje, saj ne zaklepajo stanovanj, hiš, avtomobilov...
Murska Sobota – Kriminalisti in policisti PU Murska Sobota ugotavljajo, da se v zadnjem času na območju Pomurja spet močno povečuje število kaznivih dejanj s področja premoženjske kriminalitete, torej vlomov, tatvin in celo drznih tatvin, predvsem pa se je povečalo število vlomov v stanovanjske hiše, ter tatvine iz trgovin, vozil, s črpalk, z vrtov, dvorišč... Storilci vlamljajo predvsem med tednom v dopoldanskem času, ko so domači običajno odsotni, bodisi, da so v službi ali pa na polju. Hkrati policisti ugotavljajo, da se mnogi Prekmurci in Prleki ne zavedajo, da je za varnost svojega premoženja potrebno poskrbeti tudi s tem, da se zaklepajo hiše, stanovanja, osebni avtomobili ipd. „Ponovno opozarjamo vse občane, naj za varnost lastnega premoženja namenijo več skrbi. V naših jutranjih komunikejih pogosto poročamo o vlomih in tatvin iz stanovanjskih hiš in gospodarskih poslopji, o tatvinah denarja, zlatnine, raznega orodja in drugih predmetov. Da bi storilcem onemogočili tovrstno dejavnost, poskrbimo nekaj tudi sami. Preden gremo od doma preverimo ali smo res zaklenili vsa vrata, zaprli vsa okna, prav tako poskrbimo, da bodo zaklenjeni vsi drugi objekti ob hiši. V času daljše odsotnosti zaprosimo sorodnike ali sosede, da naj občasno preverijo naš dom in poberejo pošto. Zavedati se moramo, da je vsakdo od nas lahko oškodovanec, zato ne razmišljamo na način, da se meni to ne more zgoditi“, poudarjajo na OKC PU Murska Sobota.
V tem pomladnem času pa nepridipravi koristijo „ponudbo“, ko po pomurskih občinah poteka organizirano pobiranje kosovnih odpadkov. Policisti opozarjajo, da se zaradi tega v Pomurju zadržuje večje število tujcev, ki zbirajo za njih zanimive kosovne odpadke. Zato občane opozarjajo na dodatno previdnost in samozaščitno ravnanje, predvsem v smislu ustreznega zavarovanja svojega premoženja. V Pomurju se je sicer skoraj za polovico glede na pretekla leta povečal delež premoženjske kriminalitete. Statistika govori predvsem o delovanju organiziranih kriminalnih združb, ki vlamljajo v hiše in ki so dobro organizirane. Vlome, ki jih izvršujejo z modernim orodjem, načrtujejo do najmanjše podrobnosti. Policisti ocenjujejo, da je na porast kaznivih dejanj, kot so vlomi in tatvine, nedvomno vplivalo tudi povečano število ljudi od drugod v Sloveniji in tujcev, ki so med potovanjem in gibanjem v Pomurju počeli kazniva dejanja. Trn v peti tukajšnjim preiskovalcem so tako postali tujci z najmanj petino vseh kaznivih dejanj. Vlomilcem iskalci starega železa služijo kot nekakšni izvidniki.
Murskosoboški policisti so še sporočili, da s preprostimi preventivnimi ukrepi in pravočasnim obveščanjem policije lahko sami največ pripomorete k temu, da ne postanete tarča nepridipravov. Dobro je biti pozoren na zadrževanje neznancev in neznanih avtomobilov v neposredni bližini domov. Če pobiralec starega železa že pride na dvorišče, da bi pobral odpadke, pa ga s pogledom spremljate vse, dokler ne zapusti dvorišča. Hkrati možje v modrem svetujejo prebivalcem na območju PU Murska Sobota in jih pozivajo, da so pozorni na zadrževanje neznancev in njihovih prevoznih sredstev v neposredni okolici svojih domov, še posebej na ožjo okolico, kjer bi se lahko pojavile te osebe in vozila. „Storilci kaznivih dejanj prihajajo do podatkov o odsotnostih z doma na različne načine in sicer z opazovanjem in spremljanjem dogajanj okrog stanovanjskih hiš ali stanovanj, v katerega nameravajo vlomiti, z zvonjenjem na hišne zvonce, s prihodi z namenom prodaje različnih stvari ali pobiranjem odpadnih kovin in podobno. V tem primeru opazujejo tudi okoliščine, kot so spuščene rolete, polni poštni nabiralniki, odsotnost avtomobila z dvorišča, priprta okna itd. Večjih vsot gotovine in drugih vrednejših predmetov (predvsem nakita) ni priporočljivo skrivati na različnih mestih doma. Najbolj zanesljiv naslov za hrambo in varčevanje gotovine so gotovo banke. Alarmne naprave so pomemben element varnosti ne samo pred vlomilci, temveč tudi pred nasilneži in roparji, zato jih policija zelo priporoča“, pravijo na PU Murska Sobota, kjer s ciljem skupnega boja proti kriminalu pozivajo državljane, da na najbližjo policijsko postajo ali številko 113 sporočajo vse primere, ko v svojih soseskah in v bližini svojih domov opazijo zadrževanje neznancev in vozil, ki so sumljiva. Policijo naj obvestijo tudi v primeru, ko opazijo kakršnokoli spremembo ali neupravičen poseg v svoj dom.
Hkrati policisti prebivalcem svetujejo, da v primeru obiska neznanih oseb na njihovih domovih dajo jasno vedeti, da so doma in da se nekdo nahaja v hiši, tudi če ne želijo osebnega kontakta z neznanci. Posebej pa opozarjajo, da naj nikoli ne poskušajo sami prijeti vlomilca ali roparja, ampak naj takoj pokličejo policijo...