BAMŽI – CESTNI OTROCI IZ MAKEJEVKE
Društvo za humanistična vprašanja Radigoj in Zavod za kulturo, turizem in promocijo iz Gornje Radgone prirejata ta konec tedna novi zanimiv literarni dogodek. Na sporedu je ...
Sociolog in antropolog o problematiki „cestnih otrok“
Društvo za humanistična vprašanja Radigoj in Zavod za kulturo, turizem in promocijo iz Gornje Radgone prirejata ta konec tedna novi zanimiv literarni dogodek. Na sporedu je namreč pogovor s sociologom, mag. Andrejem Natererjem in predstavitev njegove knjige Bomži – cestni otroci iz Makejevke. Knjigo, ki je izšla pri založbi Subkulturni azil iz Maribora, bodo predstavili ta petek, 4. aprila, ob 19. uri v radgonskem Špitalu.
Avtor knjige je mag. Andrej Naterer, sociolog in antropolog, ki prihaja iz Oddelka za sociologijo Filozofske fakultete v Mariboru. V tej knjigi, ki orje ledino v slovenski sociologiji na področju raziskav cestnih otrok, se v prvem delu loti predstavitve nekaterih konceptov, definicij in kategorizacij problema cestnih otrok ter ocen razsežnosti problema in predstavi problematiko cestnih otrok, tako iz nerazvitega sveta, kot tudi iz visoko razvitih držav. V osrednjem delu knjige pa predstavi fenomen cestnih otrok v ukrajinskem mestu Makejevka, na podlagi terenskega dela, ki ga je opravljal med leti 2000 in 2007. V tem času je vsako leto po kak mesec bival skupaj s cestnimi otroci. Knjiga je pretresljivo pričevanje o mladostniški subkulturi, ki je izbrala brezdomstvo kot način življenja.
Avtor nam v svojem besedilu da vpogled v vsakodnevno življenje cestnih otrok, prehranjevanje, pohajkovanje po mestu, druženje in zbiranje denarja, ki ga porabijo za svojo drogo, imenovano efekt. Z avtorjem se bo ob projekciji fotografskega in video materiala, pogovarjal pisatelj in urednik Nino Flisar.