Devetnajst jih »misli okroglo«

Na ogled so dela z 11. likovne kolonije Likovnega društva Gornja Radgona.
Potem ko je že v začetku letošnjega junija, na Zgornjem Dražen Vrhu, na obrobju Slovenskih Goric, potekala11. tematska likovna kolonija Likovnega društva Gornja Radgona z zanimivim naslovom „Mislim okroglo“, so sedaj odprli še drugo razstavo izdelkov s kolonije. Po razstavi, ki je avgusta potekala v galeriji Methansove hiše na Zgornjem Dražen Vrhu, so sedaj razstavo postavili na ogled še v galeriji Doma kulture v Gornji Radgoni. Po pozdravnem nagovoru predsednice LD Gornja Radgona Tatjane Mijatovič, ter strokovnem komentarju, mag. Saše Bezjak, je razstavo uradno odprla vodja Območne izpostave JSKD Gornja Radgona, Simona Pirc Katalinič. Kar 19 likovnih ustvarjalcev, članic in članov LD Gornja Radgona (Saša Bezjak, Jasna Brunskole, Marjan Hribar, Karmen Jančar, Robert Jurak, Marjana Kmet, Robert Kosmač, Pavla Krajnc, Danila Krpič, Leopold Mathans, Tatjana Mijatovič, Mladen Palić, Cvetka Pišek, Alenka Regoršek, Milena M. Reščič, Darko Šafarič, Dana Štrucelj, Metka Tropenauer, Lojze Veberič) je takrat, na dvodnevni koloniji, gostil član LD Gornja Radgona, domačin z Zgornjega Dražen Vrha, Leopold Methans, in sicer v galeriji in muzeju z bogato etnološko zbirko.

V koloniji, ki jo je, v sodelovanju z Javnim skladom kulturnih dejavnosti (JSKD) Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, pripravilo LD Gornja Radgona, so likovniki v Methansovi hiši, prijetno preživeli dva delovna, ustvarjalna in hkrati lepa dneva, kjer so nastali številnih izdelki na temo „Mislim okroglo“. Kot je ob otvoritvi razstave v Gornji Radgoni, povedala predsednica LD Gornja Radgona, Tatjana Mijatovič, je „slikovno druženje vodila naša članica Saša Bezjak, akademska slikarka in mag. kiparstva. Pripravila je zanimivo in poučno predavanje in s projekcijo slikovnega gradiva predstavila umetnost 20. stoletja, kar nam je bilo izhodišče za ustvarjanje. Naša naloga je bila, da ustvarjamo na okrogli ali kvadratni podlagi, v kiparskih delih pa smo izhajali iz krogle ali kvadrata. Kolegi so dobili številne nove ideje in z delom nadaljevali doma. Nastalo je veliko zanimivih slikarskih in kiparskih del, ki smo jih prvič predstavili v galeriji Methansove hiše in v drugo tukaj, v Domu kulture v Gornji Radgoni“.

Strokovno plat kolonije „mislim okroglo“ in izdelkov je predstavila akademska slikarka in magistra kiparstva Saša Bezjak, ki je kolonijo ocenila kot zelo plodno. Po njenem je veliko članov likovnega društva v tej koloniji na svoji umetniški poti naredilo odločilen korak, ki jih je ustvarjalno zaznamoval. „Izhodišče slikanja na kvadratni ali okrogli temeljnik ali na dano izhodišče, in sicer ustvarjati prostorsko iz krogle ali kocke, me je usmerilo, da sem članom likovnega društva predstavila umetnost 20. stoletja. Na danih simetričnih formah se je seveda ustvarjalo že davno. Ta doba, torej 20. stoletje, je likovni umetnosti dodala sproščenost in kreativnost, igranje z likovnimi materiali in neobremenjeno ustvarjanje, kar pa ne pomeni, da je ustvarjalec lahko nekritičen, kot sicer 20. stoletje v likovni umetnosti razume laična publika. Prav nasprotno, da razumeš umetnost 20. stoletja, moraš o njej nekaj vedeti, se izobraziti. Biti kritičen in sproščen hkrati, to sem želela prenesti v ustvarjanje novih umetnin v koloniji“, je dejala Bezjakova.

Po njenem prepričanju, veliko članov društva ima že svoj slog izražanja, a znotraj tega vedno presenetijo z nečim novim, nečim malo drugačnim od tistega prej. Običajno je, da se v kolonijah dela malo drugače kot doma. „Predvsem gre pohvaliti, da je večina presegla strah pred velikim formatom, večina je delala na formatu 80 x 80 ali 100 x 100 cm, in nekateri so se prvič preizkusili v abstrakciji. Člani vedo, da je slikanje intelektualno delo in se zato primerno opremijo z znanjem z likovnega področja, ki ga raziskujejo. Preden naredijo sliko ali kip, je veliko priprav in razmišljanja. Dvodnevna likovna kolonija je čas za nabiranje idej, ki jih običajno uresničijo kasneje doma. Med ustvarjenimi deli najdemo tudi takšna, kjer nekdo, ki se profesionalno ukvarja z umetnostjo, ne bi ločil, ali gre za ljubiteljskega umetnika ali profesionalca. Da je društvo tako zelo napredno, moramo pohvaliti predsednico, ki široko gleda na umetnost, sprejema takšne in one drugačne. Ker je sama dobra ustvarjalka in predvsem sodobna ustvarjalka, si upajo to biti tudi drugi. To je tisto, kar je po navadi nezapisano, a je v tem društvu vsekakor prisotno“, je dodala Saša Bezjak, akademska slikarka in mag. kiparstva.

Tudi letos so organizatorji kolonije izdali katalog nastalih del. Sicer pa, LD Gornja Radgona s predsednico Tatjano Mijatović, ki je zelo dobra organizatorka, slovi po naprednih pristopih v likovnih delih. Na njihovi razstavi ne boste videli podobnih slabo narejenih realističnih slik, temveč se boste srečali z nečim novim. In če ste odprti za novo, boste to novo tudi razumeli. Društvo že leta slovi po številnih likovno izobraženih članih in ljubiteljski umetniki to dobro izkoristijo za svoj napredek. Tudi na letošnji koloniji, katere izdelki so na ogled, so udeleženci razvili nove ideje, nove tehnike, novi načini razmišljanja skozi vizualno, Razstavo si vsekakor izplača ogledati.

Ob vsem kar smo lahko slišali in predvsem videli, lahko le dodamo, kako je velika škoda, da so se otvoritve enkratne razstave udeležili predvsem avtorji umetnin, torej udeleženci likovne kolonije, zraven pa le še nekaj tistih, ki „zraven morajo biti“. Zato bi predvsem likovni ustvarjalci bili veseli, da si razstavo do 30. septembra ogleda čim več ljubiteljev likovne umetnosti in tudi tisti, ki običajno tarnajo, kako se na kulturnem področju v Gornji Radgoni „nič ne dogaja“. Prav slednjih pa nikjer ne srečujemo, čeprav je dogajanj kar veliko, tudi vrhunskih...