DRŽAVNA PROSLAVA OB DNEVU RUDOLFA MAISTRA V GORNJI RADGONI
Sejemska dvorana Pomurskega sejma je gostila številne slovenske politike...
Malokdo vé, da je 23. november državni praznik, ki pa ni dela prost dan. Na ta dan so se po Sloveniji vrstile številne proslave, s katerimi so počastili generala Rudolfa Maistra in njegove borce. Brez njih bi ne bilo Slovenije v taki obliki, kot je danes. Njemu gre zasluga, da je od nemškega vliva osvobodil Maribor in celotno Štajersko. Na to njegovo in dejanje borcev za severno mejo, katerih ni več med živimi, so se z osrednjo državno proslavo ob dnevu Rudolfa Maistra, državnem prazniku, posvečenem spominu na dogodke leta 1918, spomnili v veliki dvorani Pomurskega sejma v Gornji Radgoni. Treba je povedati, da so se v Gornji Radgoni že ves dopoldan in popoldan odvijale slovesnosti, kot so položitev vencev na grob padlih borcev za severno mejo na radgonskem pokopališču, ob spomeniku Maistrovim borcem pri cerkvi sv. Petra in ob spomeniku Nikoli več, kateri je postavljen v spomin na okupacijo mesta Gornja Radgona od Jugoslovanke ljudske armade.
Proslave, ki je pričela točno ob 20 uri, prenašala jo je tudi TV Slovenija 1, so se udeležili številni politiki, med njimi predsednik vlade Janez Janša, predsednik parlamenta France Cukljati, zunanji minister dr. Dimitrij Rupel, minister za obrambo Karl Erjavec, ministrica za delo in družino Marjeta Cotman in mnogi vidni politiki. Občinstvo pa je pogrešalo predsednika države dr. Janeza Drnovška. Visoki gost je bil tudi minister za šolstvo dr. Milan Zver, ki je bil slavnostni govornik, ki je v svojem ne predolgem govoru spregovoril o pomenu dejanj generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev. Kot je dejal, je govoriti o Maistru, govoriti o domovini in o ljubezni do domovine. V delu govora je orisal družbeno-politične razmere ob koncu 19. in v začetku 20. stoletja ter vlogo in pomen Maistra in njegovih dejanj, za katere se je odločil na svojo roko, brez podpore oblasti iz Ljubljane. Dalje je govoril tudi o aktualnih političnih dogajanjih v Sloveniji, kjer je med drugim povedal: »Dogodki zadnjih dni so znova prinesli na površje vprašanje spoštovanja domovine. To, da v Sloveniji ni nesvobode tiska, da ni segregacije etničnih skupin in manjšin, da ni sistematičnega ogrožanja človekovih pravic in svoboščin, je najmanj, kar lahko povemo o njej v tujini, kjer se ne bi smeli tako ostro deliti na mi in vi, biti razcepljeni na dvoje, troje, z več obrazi in resnicami. Čas slovenskega predsedovanja evropski družini naj bo čas slovenskega nacionalnega ponosa, zgodovinska prelomnica našega bivanja in čas predstavljanja slovenskih dosežkov v Evropi in svetu«, je dejal Zver.
V bogatem kulturnem programu, ki ga je režiral Iztok Tory, scenarij pa je pripravil Jadran Sterle, so nastopili Orkester slovenske vojske - Big Band, igralec rojak iz Gornje Radgone Boris Ostan, glasbenica Marjetka Urbanič iz Plitvice pri Apačah, ter mnogi drugi umetniki iz Slovenije. Naj zaključimo prispevek s pohvalo lepega kulturnega programa in izbiro kraja, za proslavo, to je velika hala Pomurskega sejma, katerega uspešno vodi Lenarčan Janez Erjavec. Gotovo je to ob vsakoletnih sejmih, največji dogodek Pomurskega sejma v vsej njegovi zgodovini.