Fotograd Negova razglasili za svetovno središče
Grad Negova odslej na svetovnem fotografskem zemljevidu.
Kljub slabemu vremenu, ki v zadnjih dneh močno nagaja prirediteljem različnih dogodkov, so v Negovi uspeli pripraviti svečano otvoritev Fotogradu Negova. Svetovna fotografska organizacija FIAP je namreč gradu Negova podelila status pooblaščenega centra za fotografijo, kar je nekaj izjemnega in redkega po vsem svetu sploh. Fotograd Negova so slovesno odprli mag. Julijana Bizjak Mlakar, ministrica za kulturo Vlade RS Slovenije; Richardo Bussi, predsednik Svetovne fotografske zveze (FIAP); Stanislav Rojko, župan občine Gornja Radgona; Ivo Borko, predsednik Fotografske zveze Slovenije in Foto kluba Proportio divina Gornja Radgona, ter mag. Norma Bale, direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Kultprotur Gornja Radgona.
Tako so Fotograd Negova slovesno razglasili za fotografsko središče svetovne zveze za fotografsko umetnost Fiap. Negovski grad je šele šesto razstavišče na svetu, ki mu je svetovna fotografska organizacija podelila ta status, s čimer so na Negovi dobili možnost izmenjave fotografskih razstav z drugimi središči mreže Fiap. Največ zaslug za pridobitev statusa pa imajo domači FK Proportio divina, FZS in radgonski zavod Kultprotur, ki je tudi upravljavec gradu. Kot je ob tem svečanem dogodku poudarila kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar, umestitev negovskega gradu na svetovni fotografski zemljevid pomeni tudi več možnosti za razvoj kulturnega turizma, hkrati pa je izrazila upanje, da jim bo na ministrstvu uspelo nadaljevati obnovo gradu, čeprav država ni izkoristila evropskih sredstev, ki so bila do lani na voljo za te namene, in so tovrstni projekti v celoti odvisni od državnega proračuna. Doslej je država v obnovo negovskega gradu vložila dobrih šest milijonov evrov, za dokončanje prenove pa bi bilo po ministričinih besedah potrebnih še okrog 3,4 milijona evrov, ki jih bodo skušali zagotoviti z zakonom, ki je v parlamentarnem postopku. Ker se do leta 2020 za tovrstne namene potrebna sredstva zagotavljajo zgolj iz integralnega proračuna, se že pripravlja predlog za spremembo tozadevnega zakona, ki bi pomenila nove možnosti za nadaljnji razvoj kulturnega.
Z odprtjem fotografskega središča Fiapa, ki se ga je udeležilo več kot 200 ljubiteljev fotografije in drugih ljudi, so na negovskem gradu odprli tudi prve letošnje fotografske razstave, in sicer letos na gradu razstavljajo Herman Čater, Ioannis Lykouris – podpredsednik Fiapa, Ivo Borko, Maja Šivec, Matjaž Čater, Mitja Ličar in Tilen Sotlar, na ogled pa je tudi stalna razstava Kranjska fotografija od Puharja do danes. Razstave v okviru projekta Fotograd Negova bodo sicer potekale od 1. aprila do 31. oktobra. Kot je ob tem svečanem dogodku povedala direktorica Kultprotura, mag. Norma Bale, je „v petek, 13. julija 2012, nekaj minut pred dvanajsto na prav tem mestu vraževerno podpisala pogodbo, s katero smo tega negovskega lepotca prebudili iz dolgega spanja in ga dobili v upravljanje s strani ministrstva z kulturo. Ljudsko vražo je medtem premagala ljubezen, s katero grad negujemo in med njegove zgodbe iz preteklosti vpisujemo naše lastne, skupne. Grajski kompleks Grad Negova s turističnim centrom in z bogatim zeliščnim vrtom ni samo prostor, primeren za poslovna srečanja, izobraževalno dejavnost, prireditve in poroke, ampak predstavlja tudi začetek oz. konec turistične destinacije Apolonijina pot. Zavod Kultprotur, ki upravlja še s kulturnim domom v Gornji Radgoni, muzejem Špital, Mladinskim centrom ter s turističnim centrom na vratih, ki iz Avstrije vodijo v Slovenijo, vsako sezono pripravi pestre umetniške vsebine in kulturne prireditve. Najodmevnejša grajska prireditev je tradicionalni Salon Traminec, največji poslovno-družabni dogodek regije in doživetje izbrane kulinarične, vinske in glasbene umetnosti. Naš kolektiv je zelo majhen, a zelo srčen. In ravno zato, ker smo majhni, se radi družimo, povezujemo in izmenjujemo znanja in izkušnje. Verjamemo v sinergije in partnerstva. V gradu Negova domuje TD Negova – Sp. Ivanjci, ki zna priklicati duhove, ko grad obiščejo dragi in posebni gostje“. Baletova je med drugim dejala, da so ponosni partner Fotogradu Negova, ob tej priliki pa je z „zaščitnico“ radgonskega turizma Apolonijo obdarila kulturno ministrico in predsedniku Fiapa. „Naj nam Apolonija nameni dolgo in zdravo ljubezensko življenje z našim negovskim Fotogradom!“ je dodala mag. Norma Bale.
Richard Bussi, predsednika FIAP, je po pozdravu navzočih izrazil svoje navdušenje nad gostoljubnostjo, entuziazmom in prijaznostjo, ki jih doživlja med obiski Slovenije. Predstavil je Svetovno fotografsko zvezo, ki je neprofitna svetovna organizacija, ki deluje od leta 1950 in združuje po vsem svetu prek 2 milijona fotografov ne glede na njihovo narodnostno, versko ali politično pripadnost. FIAP pomeni promocijo znanja in fotografske umetnosti, ki jo razume vsako srce. Grad Negova je predvsem čudoviti ambient, ki sedaj stopa ob bok ostalim petim svetovnim lokacijam za fotografska središča, ki so Buenos Aires (Argentina), Montevarchi (Italija), Konyi (Turčija), Muscato (Oman), Jinan (Kitajska). Krepitev vezi s Slovenijo pomeni velikanski prispevek svetovnemu razvoju fotografske umetnosti. Richardo Bussi je pohvalil prispevek vseh deležnikov k temu svečanemu dogodku, gostom pa voščil uspeh in dobro svetlobo.
Tudi Ivo Borko, predsednika FZS in FK Fotokluba Proportio divina iz Gornje Radgone je bil navdušen nad dogodkom, pri kateremu je tudi sam veliko naredil. „Projektu je botrovala že nekaj časa v našem prostoru prisotna ideja o gradu Negova kot prizorišču fotografskih razstav, ki je sčasoma prerasla v ambicijo, da postane center fotografije v severovzhodni Sloveniji in širše. Pri tem nas je vodil namen, da obiskovalcem s predstavitvami najboljših domačih in tujih razstavljavcev ponudimo prvovrstna kulturno-umetniška doživetja, s tem ustvarimo dodano vrednost te turistične destinacije, pritegnemo še več gostov k obisku gradu, kraja, občine in regije ter tako prispevamo k razvoju trajnostnega turizma, posledično pa tudi pomagamo pri odločitvi za obnovo starega dela gradu. Prve razstave smo postavili na ogled lani aprila. Do konca leta se jih je zvrstilo sedem, med njimi tudi razstava »Podobe Patagonije« Luisa Alberta Franke-ja iz Argentine, najboljšega razstavljavca FIAP-a za leti 2012 in 2013 in tako smo že prvo leto prestopili državne meje“, je med drugim dejal Borko, ki je zahvalil vsem, ki na kakšen koli način pripomogli, da je Fotograd Negova uspešno zaživel.
Številne goste je pozdravil tudi Stanislav Rojko, župana občine Gornja Radgona, ki mimogrede izvira prav iz Negove, kjer tudi živi. „Fotograd Negova je še en dokaz, da v naših krajih poleg kmečkega orodja obvladamo tudi tista, s katerimi se ustvarja umetnost. S fotografijo hranimo utrinke življenja pred pozabo, zato se nanjo tudi močno čustveno odzivamo. Z današnjo razglasitvijo smo zarisali novo točko na zemljevidu svetovnih prizorišč za fotografsko umetnost in na to smo nadvse ponosni“, je med drugim dejal župan Rojko, kulturna ministrica Julijana Bizjak Mlakar pa je dodala: „Projekt Fotograd pomembno prispeva k mednarodni promociji gradu, kraja, občine in države Slovenije. Razglasitev gradu Negova za fotografsko središče FIAP pa gotovo predstavlja posebno priznanje in nadvse pomemben dan tudi za fotografske razstavljavce“.